Bloomberg via Getty Images

VIDEO Momentul în care avionul ucrainean este lovit de o rachetă antiaeriană. Premierul Canadei confirmă cauza prăbușirii

Momentul în care avionul ucrainean cu 176 de persoane la bord pare să fie lovit de o rachetă antiiariană ar fi fost filmat de un martor ocular. Înregistrarea video a fost verificată și publicată astăzi, 9 ianuarie, de New York Times. În imagini se vede un obiect luminos care loveste un altul, după care urmează o explozie. Tot astăzi, premierul Canadei, Justin Trudeau, a declarat într-o conferință de presă, că Iranul a doborât aparatul de zbor, „posibil, din greșeală”, scrie BBC

Totodată, impactul a fost surprins și de o cameră de supraveghere situată în apropierea aeroportului din Teheran.

„Toate dovezile indică faptul că avionul a fost doborât de o rachetă antiaeriană trasă de iranieni”. Este declarația făcută de Justin Trudeau, premierul Canadei, la scurt timp după ce și oficiali americani au afirmat același lucru. Oficialul a susținut astăzi o conferință de presă, dat fiind faptul că  la bordul avionului se aflau 63 de canadieni.

Amintim că accidentul aviatic s-a produs aproape concomitent cu lansarea mai multor rachete din partea Iranului către două baze militare americane din Irak. Acțiunea a avut loc după ce generalul iranian Qassim Suleimani a fost ucis de o dronă americană.

Toate cele 176 de persoane aflate la bordul avionului de tip Boeing 737–800 care zbura de la Teheran spre Kiev au murit.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu, în vizită la Comrat. A discutat cu un grup de profesori și a mers un liceu (FOTO)

Președinta Maia Sandu a întreprins pe 19 iunie o deplasare de lucru în Găgăuzia. Șefa statului a fost la Comrat, unde a discutat cu un grup de profesori despre predarea limbii găgăuze și a vizitat Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” – singura școală cu predare în română din oraș.

Maia Sandu, însoțită de Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a participat la o discuție cu un grup de cadre didactice despre modul în care poate fi îmbunătățită predarea găgăuzei – inclusă de UNESCO în lista limbilor în pericol de dispariție – în instituțiile din autonomie. „În cadrul discuției a fost anunțat și un nou program de formare pentru profesorii care predau limba găgăuză în grădinițe”, a menționat președinta într-o postare pe Facebook.

Facebook/Maia Sandu

Șefa statului a vizitat și Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din oraș.

Liceul este un exemplu de instituție modernă, cu condiții excelente pentru elevi și profesori, și a fost renovat cu sprijinul guvernului României și cu susținere de la bugetul de stat”, a precizat ea.

Facebook/Maia Sandu

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: