Telegram/Сергій Лисак

VIDEO Morți și răniți în Ucraina, după ce o clădire cu 5 etaje a fost atacată noaptea trecută

Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a raportat, în dimineața zilei de 13 iunie, despre atacuri nocturne din partea trupelor ruse. Se menționează că rușii au atacat Ucraina cu 14 rachete de croazieră și drone iraniene Shahed, unele dintre ele au fost doborâte, altele au lovit infrastructura din Krivoi Rog, oraș aflat în sudul Ucrainei. 

Șeful administrației regionale Dnepropetrovsk Serghe Lîsak a spus că „a fost desfigurată o clădire cu cinci etaje”.

„Potrivit datelor preliminare, trei dintre locuitorii săi au fost uciși. 25 de persoane au fost rănite, dintre care 19 sunt la spital. Sub dărâmături mai sunt oameni”, a precizat Lîsak.

Statul Major a confirmat că în Krivoi Rog au avut loc lovituri asupra unei clădiri cu cinci etaje, dar și asupra altor infrastructuri civile. 

Cu părere de rău, unii dintre răniți sunt în stare critică”, a menționat instituția.

Ulterior, Procuratura Generală a declarat că numărul morților a crescut, înregistrându-se 4 persoane decedate.

Partea rusă nu a comentat atacul.

UPDATE: În Krivoi Rog sunt deja 6 morți, după atacul asupra clătii cu cinci etaje. Precizările au fost făcute de șeful administrației militare a orașului Aleksandr Vilkul.  


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Mesaje de 8 martie de la conducerea țării: „Responsabilitatea noastră este să construim condițiile în care să vă simțiți respectate și libere”

Conducerea țării a transmis pe 8 martie mesaje de felicitare cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii, aducând un omagiu contribuției femeilor din Republica Moldova în familie, societate și stat. Președinta Maia Sandu, președintele Parlamentului Igor Grosu și premierul Alexandru Munteanu au subliniat, fiecare în parte, că respectul față de femei trebuie să fie constant, iar rolul autorităților este să construiască condițiile în care fiecare femeie să se simtă respectată și să aibă șanse egale.

Cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii, Președinta Maia Sandu le-a adresat pe 8 martie un mesaj femeilor din Republica Moldova, subliniind rolul lor esențial în societate. Oficiala a evidențiat că țara este mai puternică datorită curajului și dedicării femeilor și le-a îndemnat să aibă încredere în propriile forțe.

„Moldova este mai puternică datorită curajului, dedicării și muncii femeilor. Vă urez tuturor sănătate, respect și încredere în propriile forțe”, a transmis șefa statului.

Un mesaj de felicitare a transmis și președintele Parlamentului, Igor Grosu, care a subliniat că fiecare femeie din Moldova trebuie să știe că are dreptul la șanse egale și că „poate visa fără limite”.

„8 martie este despre drepturi câștigate și drepturi încă de apărat. Responsabilitatea noastră, a celor de astăzi, este să construim condițiile în care acest lucru să fie posibil.  La mulți ani femeilor și fetelor din întreaga țară!”, a scris Grosu.

Un mesaj a transmis și premierul Alexandru Munteanu, care a adus un omagiu femeilor din Moldova, descriindu-le drept „puternice, curajoase și incredibil de dedicate” și amintind că ele sunt prezente în toate domeniile — de la familii și școli, până la afaceri, agricultură și instituții ale statului.

„Femeile din Moldova sunt puternice, curajoase și incredibil de dedicate. Prin munca, răbdarea și determinarea lor, ele țin această țară în mișcare și îi dau speranță. Poetul Grigore Vieru spunea simplu și profund: «Femeia este începutul tuturor începuturilor»”, a scris Munteanu.

Premierul a subliniat totodată că respectul față de femei nu trebuie să se limiteze la o singură zi din calendar, iar rolul statului este să creeze condițiile în care fiecare femeie să își poată urma propriul drum.

„Nu este nevoie de o singură zi în calendar pentru ca o femeie să fie apreciată, respectul trebuie să fie constant. Responsabilitatea noastră, ca stat, este să construim aceste condiții: o țară în care fiecare femeie să se simtă respectată, liberă și mândră de ceea ce este și de ceea ce devine”, a mai scris Munteanu.

Ziua Internațională a Femeii, celebrată pe 8 martie, are o istorie de peste un secol. Prima Zi a Femeii a fost marcată pe 28 februarie 1909, în Statele Unite, la inițiativa militantei pentru drepturile femeilor Theresa Malkiel. Un an mai târziu, la o conferință internațională a femeilor socialiste desfășurată în Danemarca, s-a propus instituirea unei zile internaționale dedicate femeilor. În anii următori, mai multe manifestații organizate în Germania, Rusia și alte țări au contribuit la consolidarea tradiției, iar data de 8 martie a început să fie adoptată treptat în întreaga lume. Sărbătoarea a căpătat recunoaștere oficială la nivel global în 1975, când Organizația Națiunilor Unite a început să o celebreze, definitivând astfel caracterul ei internațional.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: