defenseromania.ro

VIDEO O blindată Piranha a Armatei Române s-a scufundat în Dunăre în timpul exercițiilor militare NATO la care participă și militari moldoveni

Incident la exercițiul militar „Saber Guardian 23”, organizat sub egida NATO in România. Un transportor blindat Piranha 3 s-a scufundat în timp ce militarii încercau să traverseze brațul Borcea. Din imaginile video se vede cum blindata intră în apă, înaintează câțiva metri și apoi se inclina pe o parte.

Incidentul a avut loc cu 3 zile în urmă, însă imaginile video care surpind momentul au fost publicate pe online pe 6 iunie.

Presa română scrie că transportorul blindat Piranha 3 s-a scufundat în timp ce militarii încercau să traverseze brațul Borcea. Totul făcea parte dintr-un scenariu pus la punct de militari, dar, potrivit informațiilor, lucrurile nu au decurs conform planului.

Nu se știe, în acest moment, dacă a fost vorba despre o eroare a militarilor care operau transportorul blindat Piranha sau dacă acesta a avut o problemă tehnică.  O comisie anchetează cum s-a produs incidentul.

Totodată, ministerul român al Apărării a declarat că, în urma incidentului, niciunul dintre militarii din vehicul nu a fost rănit, iar blindata a intrat în lucrări de întreținere.

 

Precizăm că exercițiul Saber Guardian este organizat o dată la 2 ani, din 2013, iar scenariile presupun antrenamente comune, pentru ca, în situația în care ar putea fi activat Articolul 5 din Tratatul NATO, fiecare militar să știe cum să acționeze și ce are de făcut. 10 000 de militari din 13 țări se antrenează împreună în România, la acest exercițiu. De menționat că și militarii moldoveni participă la exercițiul „Saber Guardian” din acest an.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Hotnews.ro

Ruta feroviară București-Kiev revine după 5 ani de pauză. Trenul va trece prin R. Moldova

În aceste zile va fi făcută prima călătorie feroviară de probă între București și Kiev și, dacă totul va fi bine, trenul internațional va reveni după mai bine de cinci ani de pauză. Nu va mai circula însă prin Suceava și Vadu Siret, ci prin Iași – Chișinău. Cel mai probabil va face peste 30 de ore, transmite Hotnews.

Din România spre Ucraina un singur punct feroviar de frontieră a mai fost folosit când mai circula trenul direct: Vicșani – Vadu Siret, aflat la 50 km de Suceava. De la București la Kiev sunt 1 227 km pe calea ferată și un tren convențional de pasageri făcea 25-26 de ore. Din toată distanța, 500 km erau parcurși pe teritoriul românesc, iar trenul pleca dimineața din Gara de Nord și avea un vagon de dormit al căilor ferate din Ucraina.

Planul din vara lui 2025 este ca trenul să revină, iar prima cursă de probă Kiev – Bucureşti şi retur va fi făcută în această săptămână. În noaptea de 7 spre 8 august. Trenul va pleca din Kiev, iar în noaptea de 8 spre 9 august dinspre Bucureşti către Kiev, prin Chişinău. Cursa de probă va fi făcută cu două vagoane fără pasageri, a declarat secretarul de stat în ministerul Transporturilor al României, Ionel Scrioşteanu.

El a spus, la o conferință de presă din orașul Darabani (judeţul Botoşani), că legătura feroviară directă dintre Kiev şi Bucureşti va fi făcută prin Republica Moldova, prin ataşarea a patru vagoane de călători ale companiei feroviare ucrainene la Trenul „Prietenia” București-Chişinău.

Călătoria va fi lungă: de la București la Chișinău trenul face 13 ore, iar garnitura Chișinău – Kiev face minim 17 ore.

A existat mult timp legătură feroviară directă București – Kiev, realizată mai ales de trenuri care legau Moscova de diverse orașe din Bulgaria (Sofia, Varna, Burgas).

Înainte de război se mai discuta și introducerea unor trenuri de scurt parcurs între Suceava și Cernăuți, dar nu s-a concretizat nimic.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: