screenshot

VIDEO Peskov a declarat că Putin va utiliza arma nucleară în caz de „pericol existențial”

Rusia ar putea utiliza arma nucleară în cazul „unui pericol existențial” al țării. Declarația a fost făcută de către secretarul de presă al Kremlinului, Dmitri Peskov, în cadrul unui interviu oferit pe 22 martie postului american de televiziune CNN.

Jurnalista CNN Christiane Amanpour l-a rugat pe Peskov să o asigure că președintele Rusiei Vladimir Putin nu va utiliza arma nucleară. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului nu a făcut-o.

„Noi avem conceptul de securitate națională. Puteți citi acolo despre toate temeiurile pentru utilizarea armei nucleare. Dacă va fi un pericol existențial al țării noastre, atunci ar putea fi utilizată”, a răspuns Peskov.

De asemenea, reprezentantul Kremlinului a menționat că Putin „deocamdată nu și-a atins scopurile” în ceea ce privește Ucraina, însă a dat asigurări că „totul decurge conform planului privind demilitarizarea și „denazificarea”” acestei țări .

Oficialul rus a adăugat că Kievul „deja înțelege că Crimeea nu poate fi luată din Fed. Rusă, iar „republicile” populare Donețk și Lugansk sunt state independente”.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrew Harnik / Getty Images

Prima reacție a lui Trump, după ce Musk și-a anunțat propriul partid: „Catastrofă”

Președintele SUA, Donald Trump, a criticat ideea fostului său aliat, miliardarul Elon Musk, de a-și crea propriul partid politic. „Mi se pare amuzant”, le-a spus Trump jurnaliștilor.

„Îmi pare rău să văd cum Elon Musk a înnebunit complet, transformându-se practic în ultimile cinci săptămâni într-o catastrofă. El chiar vrea să înființeze un al treilea partid politic, deși acestea nu au avut niciodată succes în Statele Unite. Se pare că sistemul nu este făcut pentru ele. Singurul lucru pentru care sunt bune partidele terțe este să provoace o prăbușire completă și haos total!”, a scris Trump pe rețeaua socială Truth Social.

Înainte de a scrie pe Truth Social, Trump a comentat pentru jurnaliști anunțul lui Musk. „Partidele terțe nu au funcționat niciodată, așa că el poate să se distreze cu asta, dar mie mi se pare amuzant”, a declarat Trump, potrivit DW.

***

Potrivit Meduza, Elon Musk, miliardar și om de afaceri din SUA, a amenințat anterior că va crea o nouă formațiune politică în cazul în care Congresul va vota legea privind facilitățile fiscale, pe care președintele SUA, Donald Trump, o numește „marea lege frumoasă” (The Big Beautiful Bill). Congresul a adoptat legea pe 3 iulie, iar Trump a semnat-o pe 4 iulie.

Pe 5 iulie, Elon Musk, care până nu demult a condus Departamentul pentru Eficiența Guvernului SUA, a anunțat crearea unui partid politic numit „America”. S-a întâmplat după ce a realizat un sondaj pe rețeaua de socializare X, pe 4 iulie. „Cu un raport de 2 la 1, ați spus că vreți un nou partid politic – și îl veți avea. Când vine vorba de falimentul țării noastre cauzat de cheltuieli excesive și corupție, se pare că trăim într-un sistem monopartid, nu într-o democrație. Astăzi, partidul „America” a fost format pentru a vă reda libertatea”, a scris Elon Musk pe X în seara zilei de 5 iulie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: