madein.md

VIDEO Peste 90 de vinificatori vor participa în acest an la Ziua Națională a Vinului

Peste 90 de vinării reunite sub brandul vinicol de țară „Vinul Moldovei. O legendă vie” vor fi prezente la Ziua Națională a Vinului care se va desfășura în acest an cu genericul: „Vinul nostru cucerește lumea”. În perioada 7-8 octombrie, în Piața Marii Adunări Naționale vor fi organizate ateliere cu degustări de vin și divin. Pe vizitatori îi așteaptă și un program cultural-artistic cu participarea ansamblurilor și interpreților din țară, transmite IPN.

Elizaveta Breahnă, director al Oficiului Național al Viei și Vinului, a menționat că vizitatorii vor avea ocazia să cunoască nu doar produsul final – vinul, dar și echipa implicată în producere. Participanții la Școala Vinului, la care pot să participe doritorii în baza unui bilet cumpărat pe site-ul organizatorilor, vor fi instruiți cum să deguste vinul. Anul acesta accentul se va pune pe vinurile monosoi produse din soiuri autohtone.

Alături de vinificatorii autohtoni, își vor prezenta vinurile la sărbătoare și producători din țara vecină Ucraina.

Directorul Oficiului Național al Viei și Vinului a mai spus că vinul este benefic doar atunci când îl consumăm în cantități moderate. Vinul este nu doar un produs alimentar, dar și cultural. Pentru a-l savura, se cere o cultură a consumului responsabil.

Vladimir Bolea, ministrul agriculturii și industriei alimentare, a precizat că la Ziua Națională a Vinului vor fi prezenți miniștri ai agriculturii din mai multe țări. Prezența acestor înalți oaspeți va da o tonalitate distinsă sărbătorii, așa cum miniștrii sărbătorii sunt unii dintre cei mai buni promotori ai producției agricole.

Organizatorii se așteaptă la nu mai puțin de 80 de mii vizitatori în Piața Marii Adunări Naționale și în jur de 20 de mii de turiști la vinăriile din țară.

Ziua Națională a Vinului este organizată de Oficiul Național al Viei și Vinului, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, Ministerul Culturii, cu suportul partenerului strategic USAID Moldova, prin Proiectul de Competitivitate și Reziliență Rurală.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Olympic Moldova

Canoistul Serghei Tarnovschi – pentru a treia oară campion mondial VIDEO

Canoistul Serghei Tarnovschi a devenit pentru a treia oară campion mondial. Anunțul a fost făcut, pe 24 august, de Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova.

„Canoistul Serghei Tarnovschi a devenit pentru a 3-a oară campion mondial pe distanța 5000 metri! Elevul lui Nicolae Juravschi a înregistrat rezultatul 23:41.31, fiind urmat de spaniolul Jaime Duro (23:43.67) și polonezul Wiktor Glazunow (23:53.73)”, au comunicat reprezentanții Comitetului.

Performanța a fost obținută la Mondialele de la Milano.

Zilele trecute, Tarnovschi a obținut și medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Milano, în proba de canoe pe distanța de 500 de metri. Sportivul a terminat pe locul trei, cu timpul de 1:47,38.

Născut în Ucraina, Serghei Tarnovschi s-a mutat împreună cu fratele său Oleg de la Lvov la Chișinău, în 2014, când a început să concureze pentru Federația Moldovenească de Canotaj.

În august 2022, canoistul Serghei Tarnovschi a obținut medalia de aur în cadrul Campionatului Mondial la canoe pe distanța de 5000 de metri. Evenimentul s-a desfășurat în orașul Halifax din Canada. În 2024, Serghei Tarnovschi a reprezentat Republica Moldova la Jocurile Olimpice de la Paris, la proba de canoe simplu pe 1 000 m, și a obținut medalia de bronz. La sfârșitul lunii august 2024, canoistul a obținut medalia de aur la Campionatul Mondial de kaiac-canoe de la Samarkand (Uzbekistan).

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: