NewsMaker

VIDEO Protest cu balegă, elevi insultați într-un liceu din Chișinău, gradele de vulnerabilitate energetică

Știrile NewsMaker sunt din nou pe fir. În această ediție:

  • Guvernul a stabilit categoriile de vulnerabilitate energetică
  • După întâlnirea de ieri cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, fermierii au rămas și mai nemulțumiți, iar astăzi, la protest. Unii dintre ei au adus deja gunoi de grajd, baloți de fân și recolta de anul trecut
  • Reportaj special: Scandal la un liceu din Chișinău: profesoară cu limbaj neadecvat

Știrile video sunt difuzate pe NewsMaker zilnic de luni până vineri. Scriți în comentarii opiniile voastre, dar și despre ce ați vrea să aflați anume de la noi.

Abonați-vă la canalul nostru de YouTube ca să aflați primii despre cele mai noi buletine de știri și pentru a primi notificări.


Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Screenshot

Președintele Adunării Populare a Găgăuziei îl provoacă pe Grosu să meargă la detectorul de minciuni: „I-aș acorda 3 întrebări”

Președintele Adunării Populare a Găgăuziei (APG), Valentin Gaidarji, i-a propus președintelui Parlamentului, Igor Grosu, să răspundă la mai multe întrebări la detectorul de minciuni. Propunerea a fost făcută într-un interviu pentru NewsMaker, miercuri, 29 iulie. Printre întrebările pe care Gaidarji ar vrea să i le adreseze lui Grosu se numără și dacă acesta ar face „presiuni” pentru ca proiectul de lege cu privire la modul de organizare a alegerilor pentru APG să fie adoptat rapid.

L-aș invita pe domnul Grosu la emisiunea dumneavoastră și l-aș verifica la detectorul de minciuni. I-aș adresa trei întrebări, iar aparatul să arate dacă domnul Grosu a făcut presiuni asupra deciziei Curții Constituționale din 9 iunie. Sunt convins că a făcut-o. De asemenea, dacă face presiuni pentru ca legea înregistrată de domnul Chiriac să fie adoptată cât mai repede. Iar a treia întrebare, la care probabil întreaga societate vrea să audă un răspuns: știa el că în Moldova „verișoarele” și persoane de acest gen primesc astfel de salarii? Să arate poligraful acest lucru”, a declarat Valentin Gaidarji.

La rândul său, președintele Adunării Populare a Găgăuziei a spus că ar fi gata să răspundă la întrebări la poligraf, inclusiv despre presupusele sale legături cu Kremlinul și despre relația sa cu oligarhul fugar Ilan Șor.

Amintim că un grup de deputați din fracțiunea PAS a înregistrat pe 27 iulie un proiect de modificare a Codului electoral. Printre principalele prevederi se numără alegerea deputaților în Adunarea Populară a Găgăuziei prin sistem proporțional, pe liste de partid, similar alegerilor parlamentare.

Totuși, noul sistem nu va fi aplicat alegerilor din 15 noiembrie 2026. Pentru a respecta principiul stabilității legislației electorale, modificarea va intra în vigoare abia la următorul scrutin al Adunării Populare. Astfel, alegerile din această toamnă se vor desfășura după regulile actuale, în circumscripții uninominale. Detalii – AICI.

Pe 29 iulie, APG a cerut Parlamentului să suspende examinarea proiectului de lege care modifică regulile de organizare a alegerilor în autonomie și să-l retragă de pe ordinea de zi. Reprezentanții de la Comrat susțin că inițiativa a fost promovată fără respectarea procedurilor legale de consultare și că aceasta limitează competențele constituționale ale Găgăuziei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: