NewsMaker

VIDEO Recean contra judecătorilor, camere de supraveghere pentu elevii claselor a IX-a, ciclonul ,,Vania” și costul serviciilor medicale, în Moldova

Știrile NewsMaker sunt din nou pe fir. În această ediție:

  • Decizia de a instala camere video la examenele finale din clasele a IX-a, care a stârnit deja critici din partea părinților și elevilor, rămâne în vigoare, iar astfel de camere video ar putea fi implementate la examene începând cu anul 2025
  • Premierul Dorin Recean a criticat dur decizia recentă a Curții de Apel Chișinău, care a anulat Hotărârea Comisiei Situații Excepționale cu privire la excluderea Partidului „Șansă” din cursa electorală. Asociația Judecătorilor din Republica Moldova a emis o reacție critică
  • Noul an va aduce schimbări la tarifele pentru serviciile medicale
  • Ciclonul numit „Vania” de către meteorologii germani se apropie de Moldova
  • În timp ce președintele ucrainean Volodomir Zelenski se află într-o vizită oficială în SUA, azi-noapte, armata rusă a lansat un atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului

Știrile video sunt difuzate pe NewsMaker zilnic de luni până vineri. Scriți în comentarii opiniile voastre, dar și despre ce ați vrea să aflați anume de la noi.

Abonați-vă la canalul nostru de YouTube ca să aflați primii despre cele mai noi buletine de știri și pentru a primi notificări.


Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

UNIAN

Zelenski a mulțumit UE pentru consensul privind Ucraina: „Felicităm și Moldova pentru acest pas pe care îl facem împreună”

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a mulțumit Uniunii Europene pentru decizia convenită de a deschide primul cluster de negocieri pentru aderare. Potrivit lui Zelenski, deschiderea reprezintă un sprijin politic și moral pentru Ucraina și oamenii săi. Totodată, Zelenski a felicitat Republica Moldova cu ocazia anunțului făcut de UE.

„Mulțumesc tuturor oamenilor noștri care luptă pentru Ucraina. (…) Și mulțumesc tuturor partenerilor noștri din UE și fiecărui lider în parte pentru acest pas puternic în favoarea Europei. (…) Deschiderea primului cluster reprezintă un sprijin politic și moral semnificativ pentru țară și oamenii noștri. (…) Felicităm, de asemenea, și Moldova pentru acest pas pe care îl facem împreună”, a scris Zelenski pe o rețea de socializare în seara zilei de 12 iunie.

Amintim că, pe 12 iunie, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat că toate cele 27 de state membre ale UE au convenit să deschidă primul cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina. Decizia urmează să fie adoptată oficial pe 15 iunie, la Luxemburg, în cadrul celei de-a doua Conferințe Interguvernamentale. Vicepremierul pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a anunțat că o delegație a Republicii Moldova va participa la conferință, delegația fiind condusă de premierul Alexandru Munteanu.

***

Republica Moldova, împreună cu Ucraina, a obținut statutul de țară candidată la aderarea la Uniunea Europeană în iunie 2022. Cele două state au lansat oficial negocierile de aderare în iunie 2024, iar în prezent poartă discuții tehnice cu Comisia Europeană pe toate cele șase clustere de negociere.

Deschiderea formală a clusterelor de negociere, care necesită aprobarea unanimă a statelor membre ale UE, a fost blocată de opoziția Ungariei față de candidatura Ucrainei. În urma alegerilor parlamentare ungare din aprilie, Fidesz – formațiunea care a guvernat țara timp de 16 ani – și prim-ministrul Viktor Orban au pierdut puterea. Guvernarea a fost preluată de Tisza, iar liderul său, Peter Magyar, a devenit premier. Noul lider de la Budapesta a sugerat că nu se va opune avansării procesului de negocieri.

Actuala conducere a Republicii Moldova și-a propus drept obiectiv semnarea tratatului de aderare la UE până în 2028.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: