VIDEO Sandu, întâmpinată cu ovații / Grosu aștepta mai mult de la Stamate / Deputații vor merge la cimitir

Deputații Parlamentului Republicii Moldova s-au reunit pe 17 aprilie în cadrul unei noi ședințe. NewsMaker prezintă cele mai importante evenimente din parlament:

Deputații au stabilit data alegerilor parlamentare
Alegerile parlamentare din Moldova vor avea loc pe 28 septembrie. În cadrul ședinței parlamentului, 57 de deputați au votat „pentru”, iar 32 s-au abținut. Fracțiunea comuniștilor și socialiștilor a propus organizarea alegerilor în timpul verii.

Președinta Maia Sandu, adresare din Parlament
Maia Sandu a susținut un discurs în cadrul ședinței plenare a parlamentului. Ea a vorbit despre prioritățile naționale, succesele obținute de stat în ultimii ani, precum și despre riscurile cu care se confruntă Moldova. Deputații PAS au întâmpinat-o pe Maia Sandu cu aplauze, iar reprezentanții opoziției au venit cu pancarte „Jos Maia Sandu” și au părăsit sala. Ulterior, deputatul PAS Mihail Druță a rupt acele pancarte, iar colegii săi de fracțiune i-au numit pe reprezentanții opoziției „needucați”.

PAS este gata pentru o coaliție în noul parlament
În viitorul parlament, partidul de guvernare PAS este pregătit să formeze o coaliție, dar doar cu formațiuni politice pro-europene. Președintele parlamentului și liderul PAS a îndemnat să se revină la acest subiect după alegeri.

Opoziția cere alegeri corecte
Blocul comuniștilor și socialiștilor a propus crearea unei „platforme naționale” pentru alegeri libere și corecte. Despre inițiativă a anunțat deputatul socialist Vlad Batrîncea în cadrul unei conferințe de presă organizate în ziua ședinței parlamentului. Batrîncea a subliniat că scopul inițiativei este de a uni forțele politice pentru a preveni „falsificarea alegerilor parlamentare” și a chemat partidele care au constatat numeroase încălcări la alegerile prezidențiale să adere la platformă. Deputații PAS au criticat inițiativa opoziției.

PAS „aștepta mai mult” de la deputata Olesea Stamate
Președintele parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, a comentat pentru NewsMaker decizia Olesei Stamate de a rămâne deputată neafiliată. El a reamintit că partidul i-a cerut să-și depună mandatul de deputat.

Olesea Stamate cere crearea unei anchete parlamentare
Deputata neafiliată Olesea Stamate insistă asupra creării unei comisii de anchetă care să investigheze circumstanțele în care au fost adoptate modificările legislative ce au permis eliberarea din închisoare a unor condamnați la detenție pe viață. Ea a subliniat că este „cea mai interesată de aflarea adevărului”.

Ce vor face deputații de Paște
Majoritatea deputaților plănuiesc să petreacă Paștele în familie. Ei au declarat pentru NewsMaker că respectă cu strictețe tradițiile și că în noaptea Învierii vor merge să sfințească pasca. Iar de Paștele Blajinilor vor merge la cimitir.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Satoshi performing Viva, Moldova! for Moldova during the First Rehearsal at Wiener Stadthalle, Vienna

Eurovision 2026: Moldova în clasamentul favoriților înainte de finală. Cum arată topul

Cu doar câteva ore înainte ca finala Eurovision Song Contest 2026, să înceapă, Finlanda este considerată mare favorită de casele de pariuri, urmată de Australia și Grecia. În clasamentele de prognoză, Republica Moldova se află pe locul 12, în timp ce în preferințele publicului din sondajele fanilor Eurovision piesa „Viva, Moldova!” urcă până pe locul 4.

În topul pariurilor, Finlanda („Liekinheitin”) cumulează aproximativ 41% șanse de câștig, urmată de Australia („Eclipse”) cu 22%, în timp ce Grecia ocupă locul trei cu circa 7%.

Pe de altă parte, sondajele realizate în rândul fanilor Eurovision arată o altă dinamică: piesa „Viva, Moldova!”, interpretată de Satoshi (Vlad Sabajuc), se situează pe locul patru în preferințele publicului. În acest clasament, Australia se află pe primul loc, urmată de Bulgaria și Finlanda.

Republica Moldova este reprezentată de interpretul Satoshi, pe numele său real Vlad Sabajuc, cu piesa „Viva, Moldova!”. Artistul a transmis un mesaj de mobilizare înainte de finală, îndemnând atât publicul din țară, cât și diaspora să participe activ la susținerea sa.

„Pe 16 mai votăm 16. Haideți să o facem. E momentul nostru. (…) Eu vă promit să transmit toată energia pe care o am și pe care o transmite poporul nostru. (…) Mobilizați-i pe cei din diasporă. Cei de acasă – anunțați-vă rudele. Voi, cei care sunteți peste hotare, mulțumim mult pentru suport: vă mai chem încă o dată să vă adunați… să demonstrăm cât de puternici și uniți putem să fim noi. (…) Dragi compatrioți din toată lumea, vă chem să ne unim întru a ne proslăvi țara”, a declarat interpretul.

Potrivit regulilor competiției, telespectatorii din Republica Moldova nu își pot vota reprezentantul de acasă, însă diaspora are posibilitatea să voteze din țările în care se află.

Finala Eurovision va avea loc pe 16 mai, de la ora 22:00, și va reuni 25 de țări. Din prima semifinală s-au calificat Republica Moldova, România și Ucraina.

Evenimentul va putea fi urmărit și din centrul capitalei, în Piața Marii Adunări Naționale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: