acum aublocat tribuna
NewsMaker

VIDEO Ședință cu scântei. Deputații PAS și PPDA au blocat tribuna parlamentului. Chicu nu și-a prezentat raportul de activitate

Deputații fracțiunilor Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) și Platforma Politică Demnitate și Adevăr (PPDA) au blocat tribuna parlamentului. Aceștia au motivat gestul prin faptul că nu le sunt ascultate solicitările. Președinta parlamentului, Zinaida Grecianîi, i-a avertizat că aceștia încalcă regulamentului parlamentului. 

UPDATE (13.04) Președinta parlamentului, Zinaida Grecianîi, a supus la vot amânarea ședinței legislativului, iar inițiativa a fost susținută de majoritatea deputaților.

UPDATE (13.03) Vicepreședintele parlamentului, Mihai Popșoi, a propus ca parlamentul să își urmeze agenda parlamentară, iar premierul Ion Chicu să vină în altă zi să prezinte raportul de activitate al guvernului. Deputatul PDM, Dumitru Diacov, a propus ca examinarea raportului să fie amânată.

UPDATE (13.02) Vicepreședintele parlamentului, Vlad Bătrîncea, a propus amânarea ședinței parlamentului pentru data de 27 februarie. „Colegii din PAS și PDA stau de jumătate de oră pe hol cu presa. Le recomandăm să consulte Regulamentul Parlamentului” și să crească din punct de vedere juridic”, a declarat Bătrîncea.

UPDATE (12.07) Președinta parlamentului, Zinaida Grecianîi, a anunțat o nouă pauză, până la ora 12.30.

UPDATE (11.48) Președinta parlamentului, Zinaida Grecianîi, a anunțat că membrii Biroului permanent al parlamentului se convoacă în ședință.

UPDATE (11.20) Premierul Ion Chicu a încercat să prezinte raportul de activitate al guvernului din tribuna rezervată membrilor guvernului. Deputații PAS și PPDA au început să scandeze „rușine” și „mincinoși”, împiedicându-l pe Chicu să se facă auzit. Aceștia i-au reproșat președintei legislativului că nu s-a ținut de cuvânt, spunându-le anterior că prezentării raportului de activitate a guvernului va fi consacrată o ședință întreagă.

Chicu a anunțat că le propune deputaților două variante: prezentarea raportului timp de 30 de minute sau timp de 4 ore.

Ulterior, președinta parlamentului a anunțat pauză timp de 30 de minute.

Știre inițială

Totodată, președinta parlamentului a supus la vot solicitarea premierului de a prezenta astăzi în plenul parlamentului raportul de activitate al guvernului. Inițiativa a întrunit majoritatea voturilor.

Amintim că anterior, biroul permanent al legislativului a decis că raportul celor 100 de zile de activitate ale guvernului Chicu va fi prezentat în plenul parlamentului în data de 27 februarie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar OSCE pentru Minoritățile Naționale despre alegerile din Găgăuzia

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut vineri, 26 iunie, o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită la Chișinău. Oficialii au discutat, între altele, despre situația din Găgăuzia.

Potrivit unui comunicat al Președinției, discuțiile au vizat protecția drepturilor persoanelor aparținând diferitelor grupuri etnice și consolidarea coeziunii sociale. Șefa statului a subliniat că procesul de aderare la Uniunea Europeană este văzut drept cea mai sigură garanție pentru asigurarea egalității de șanse și a respectării drepturilor tuturor cetățenilor, indiferent de limbă sau etnie.

În acest context, Maia Sandu a evidențiat progresele realizate în ultimul an în domeniul educației multilingve și al incluziunii sociale, implementate în cooperare cu Oficiul Înaltului Comisar al OSCE.

Un alt subiect abordat a fost situația din autonomia găgăuză. Președinta a accentuat necesitatea organizării unor alegeri libere și corecte în Găgăuzia și a asigurării unui spațiu informațional „sănătos”. Totodată, aceasta a precizat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al autonomiei, garantat de Constituție, și a menționat că specificul raionului Taraclia va fi respectat.

La finalul întrevederii, părțile au reconfirmat angajamentul de a continua cooperarea dintre Republica Moldova și Oficiul Înaltului Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale.

***

Amintim că mandatul Adunării Populare a expirat pe 12 noiembrie 2025, iar alegerile pentru o nouă componență au fost amânate de două ori, pe 22 martie și 21 iunie 2026, pe motiv că nu au fost respectate prevederile legale privind constituirea și funcționarea autorității electorale responsabile de organizarea scrutinului.

Ministerul Justiției a solicitat Curții Constituționale controlul constituționalității mai multor prevederi legislative, inclusiv a celor referitoare la competența Adunării Populare de a aproba membrii organului electoral central și la implicarea acesteia în numirea conducătorilor structurilor teritoriale ale unor instituții naționale precum Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Justiției și Serviciul de Informații și Securitate. Sesizarea va fi examinată pe 7 iulie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: