facebook.com/Eugen Cerevan

VIDEO Un copil născut cu o malformație cardiacă congenitală complexă, salvat de medicii moldoveni

Un copil născut cu o malformație cardiacă congenitală complexă, care a pus în pericol viața bebelușului o dată cu primul strigăt a fost operat cu succes de o echipă de medici moldoveni. Nou-născutul a fost supus procedurii atrioseptostomiei, care constă în ruperea peretelui între ambele atrii pentru a favoriza amestecul de sânge.

Copilul s-a născut de 2100 grame la Institutul Mamei si Copilului. Ulterior a fost transferat la IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” unde a fost investigat și pregătit pentru o intervenție paliativă minim invaziva, ce ține de cardiologie intervențională.

„Procedura Rashkind sau atrioseptostomia consta în ruperea peretelui între ambele atrii pentru a favoriza amestecul de sânge în cazul unor malformații cardiace complexe. Da, este o procedură agresivă, dar vital importantă pentru a compensa nou-născutul și a da răgaz echipei de cardiochirurgi în efectuarea corecției radicale. Doar o conlucrare strânsa cu maximă vigilență din partea tuturor participanților poate da o speranță de viață”, menționează medicul Eugen Cerevan, care împreună cu alți colegi de-ai săi au efectuat această intervenție.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

0-100.ro

Benzina și motorina, peste 30 de lei litrul în următoarele zile. ANRE explică majorările

Șoferii din Republica Moldova vor plăti mai mult pentru carburanți în zilele următoare. Benzina și motorina vor depăși pragul de 30 de lei pentru un litru. Noile prețuri au fost anunțate pe 24 iulie de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE), care a explicat motivele majorării.

În perioada 25-27 iulie, un litru de benzină A95 va costa 30 de lei și 16 de bani, cu 27 de bani mai mult. Motorina va costa 30 de lei și 29 bani pentru un litru, cu 49 de bani mai mult.

ANRE a explicat că perturbările din transportul maritim prin Strâmtoarea Hormuz au dus la creșterea cotațiilor internaționale pentru produsele petroliere, care influențează direct formarea prețurilor pe piața internă.

„De la reluarea acțiunilor militare din Iran, conform datelor publicate de Reuters, cotația petrolului Brent a crescut, la deschiderea sesiunii de tranzacționare din 24 iulie 2026, la nivelul de 100 USD/baril, înregistrând o creștere de 27 USD/baril (+ 37%). Totodată, cotațiile Platts pentru produsele petroliere au înregistrat o creștere accelerată de 156,5 $/tona la benzină (+15,7%) și de 234,5 $/tona la motorină (+20,6%). Având în vedere faptul că Republica Moldova este dependentă în totalitate de importurile de produse petroliere, aceste fluctuații externe influențează și nivelul prețurilor de comercializare cu amănuntul pe piața internă”, a adăugat Agenția.

Menționăm că prețurile la carburanți au crescut zilnic în luna iulie. Singura excepție a fost data de 1 iulie, când doar benzina s-a scumpit, în timp ce motorina s-a ieftinit. Anterior, pe 30 iunie, ambele tipuri de carburanți s-au ieftinit: un litru de benzină A95 costa 27 de lei și 41 de bani, iar un litru de motorină – 24 de lei și 45 de bani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: