shameihlaw.com

VIDEO Un șofer de 32 de ani, prins la volan în stare avansată de ebrietate

Un bărbat de 32 de ani, originar din Șoldănești a fost prins la volan în stare avansată de ebrietate. Fiind testat alcoolscopic, rezultatul a arătat 1, 04 mg/l alcool în aerul expirat. Incidentul a avut loc în seara zilei de 21 ianuarie în localitatea Suruceni.

Potrivit oamenilor legii, acesta a fost observat în timp ce conducea un automobil de marca ,,Mercedes” în mod agresiv și haotic. La indicațiile polițiștilor Inspectoratului de poliție Ialoveni, șoferul intenționat a apăsat pe accelerator continuându-și deplasarea, într-un final fiind stopat.

Poliția a inițiat pe acest caz un proces penal.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Vladimir Zelenski va utiliza din nou aeroportul din Chișinău pentru o vizită externă

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, va pleca spre summit-ul „Grupului celor Șapte” (G7) din Republica Moldova, scrie „Европейская Правда. Liderul de la Kiev va utiliza aeroportul din Chișinău, fiind a doua oară în ultimele două săptămâni când îl folosește pentru pentru deplasări internaționale.

Informațiile despre zborul planificat apar pe platforma de monitorizare aeronautică AirNavRadar. Conform datelor disponibile, avionul cu care președintele Zelenski și delegația ucraineană vor participa la summitul G7 urmează să decoleze în seara zilei de 15 iunie de pe aeroportul din Chișinău, cu destinația Geneva, Elveția.

Geneva este cel mai apropiat aeroport internațional major de orașul francez Évian, situat pe malul lacului Léman, unde va avea loc reuniunea „celor șapte”.

Este al doilea caz recent când președintele Ucrainei utilizează aeroportul din Chișinău pentru deplasări externe. În ultimii trei ani, punctul principal de plecare a fost aeroportul din Rzeszów (Polonia), iar aeronava ucraineană a fost frecvent întreținută și la Cracovia, unde există o infrastructură tehnică mai bine dezvoltată.

Ître ultimele deplasări, avionul s-a aflat la Cracovia, de unde a ajuns la Chișinău în după-amiaza zilei de 15 iunie.

Săptămâna trecută au apărut speculații privind o posibilă schimbare a bazei permanente a aeronavei lui Zelenski, după ce acesta a zburat pentru prima dată în Marea Britanie plecând din Chișinău, în locul aeroporturilor din Polonia.

Pe fondul tensiunilor dintre Varșovia și Kiev legate de denumirea unei unități a forțelor de apărare ucrainene după Armata Insurgentă Ucraineană (UPA), au existat presupuneri că schimbarea aeroportului ar putea avea o motivație politică. Ministerul Afacerilor Externe al Ucrainei a respins totuși ideea că ar exista o legătură politică în această decizie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: