РИА Новости

VIDEO Un vulcan din Indonezia a erupt și a aruncat cenuşă şi lavă la 500 de metri în aer

Vulcanul Anak Krakatau din Indonezia a erupt în noaptea de vineri spre sâmbătă, aruncând cenuşă şi lavă la 500 de metri în aer, informează RIA Novosti. 

Sursa citată notează că armata și poliția sunt pregătiți pentru a interveni în caz de necesitate pentru a evacua persoanele din localitățile din apropiere.

Menționăm că în timpul unei erupţii din decembrie 2018, vulcanul Anak Krakatau a provocat un tsumani care a ucis peste 430 de oameni şi a rănit câteva mii. Erupţia din 2018 a făcut ca vulcanul să piardă două treimi din înălţime şi până la trei sferturi din volum.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=40&v=zRsOKtXdPUQ&feature=emb_logo

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Elevi fictivi și 140.000 de lei încasați ilegal: o școală din sudul țării ar fi falsificat date ca să nu fie închisă

Zeci de mii de lei din bani publici ar fi fost încasați ilegal de Gimnaziul „Ivan Vazov” din satul Stoianovca, raionul Cantemir, pentru elevi care nu mai frecventează instituția – unii fiind plecați din Republica Moldova. Potrivit Info1.md, care citează un raport de inspecție al Direcției Generale de Învățământ, opt elevi ar fi fost menținuți fictiv în evidențele școlii. Aceștia figurau în cataloage cu prezență și note, deși nu mai locuiau în țară. Scopul ar fi fost menținerea instituției și atragerea fondurilor alocate din bugetul de stat, calculate per elev – aproximativ 19.000 de lei anual. Suma totală estimată, obținută nejustificat în baza acestor date false, se ridică la circa 140.000 de lei.

Faptele ar fi ieșit la iveală după ce Direcția generală de învățământ Cantemir a efectuat o inspecție în instituție. Verificările au arătat că mai mulți copii, care figurau în catalog cu prezență și note, nu frecventau, în realitate, școala. Unii dintre aceștia erau plecați din țară de o perioadă îndelungată.

Potrivit sursei citate, scopul principal al acestei scheme ar fi fost obținerea fondurilor alocate per elev – 19.020 lei anual. Un alt motiv ar fi și evitarea riscului de închidere a scolii. Fără clasa a IX-a, care a absolvit, în școală au mai rămas 36 de elevi.

În urma neregulilor depistate, directoarea instituției a fost concediată.

Gheorghe Blanaru, directorul interimar, numit recent, a confirmat pentru Info1.md că acest caz a fost transmis oamenilor legii. Suma estimativă obținută ilegal ar fi de aproximativ 140.000 de lei.

Fosta directoare a gimnaziului din Stoianovca ar fi refuzat să ofere explicații privind înscrierea fictivă a elevilor.

Gimnaziul din Stoianovca este o instituție cu predare în patru limbi – bulgară, română, rusă și engleză. Deși are trei etaje, doar două sunt funcționale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: