captură video

VIDEO Vasile Bolea, dedicație muzicală pentru soția sa, în drum spre casă. Ce piesă a ales să-i cânte

Deputatul Vasile Bolea, care candidează la șefia Primăriei Chișinău din partea Partidului „Renaștere”, afiliat oligarhului fugar Ilan Șor, s-a filmat cum îi cântă soției sale, în drum spre casă. Politicianul a ales să îi dedice piesa „7 тысяч над землей”, interpretată de artistul rus Valerii Siutkin.

„Valerii Siutkin, o dedicație pentru soția mea. Venim frumușel de la serviciu, îi vom vedea acuș pe copiii noștri, dar între timp vom cânta”, a declarat Bolea.

Amintim că Vasile Bolea a părăsit Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, pe listele căruia a ajuns deputat în Parlament, pentru a adera la „Renaștere” – formațiune politică afiliată fugarului Ilan Șor. Bolea și-a păstrat fotoliul de parlamentar „independent”.

Precizăm în acest context că Republica Moldova va organiza alegeri locale generale pe 5 noiembrie 2023. În cadrul scrutinului, vor fi aleși 898 de primari și 11 058 de consilieri locali, dintre care 9 972 sătești (comunali), orășenești și 1 086 raionali/municipali. Potrivit informației publicate de Comisia Electorală Centrală, pentru funcția de primar al Chișinăului s-au înscris în cursa electorală 27 de pretendenți, printre care și Vasile Bolea.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ukrainskaia Pravda

Rusia a atacat Ucraina în ziua expirării ultimatumului dat de Trump. Cinci persoane au fost rănite

În noaptea de 8 august – dată la care a expirat termenul ultimatumului dat de președintele american Donald Trump Kremlinului – forțele armate ruse au lansat noi atacuri asupra orașelor ucrainene. Dronele kamikaze au provocat pagube și victime în regiunile Kiev și Harkov, potrivit autorităților locale citate de The Moscow Times.

La Bucea, din apropierea capitalei Kiev, trei persoane au fost rănite în urma unui atac cu drone. Printre victime se numără două femei, în vârstă de 56 și 80 de ani, dar și o adolescentă de 16 ani.

„Rănile nu sunt grave. În urma atacului inamic, au izbucnit incendii în sectorul privat. Sunt case avariate. La fața locului intervin toate serviciile de urgență”, a transmis șeful administrației militare din regiune, Nikolai Kalașnik.

Atacuri au avut loc și în Harkov. Primarul regiunii a raportat că drone de tip „Molniia” au lovit zone rezidențiale, inclusiv o stație de alimentare cu combustibil. O femeie a fost rănită.

După miezul nopții, Harkovul a fost vizat din nou de un atac cu drone de tip „Shahed”. De această dată, atacul a provocat un incendiu la o întreprindere civilă. Autoritățile nu au oferit deocamdată detalii suplimentare despre pagubele materiale sau eventuale victime suplimentare.

Amintim că Donald Trump a declarat recent că este dezamăgit de Vladimir Putin și a anunțat că reduce termenul inițial de 50 de zile acordat Rusiei pentru a ajunge la un acord de încetare a focului. Ultimatumul lansat expiră astăzi, 8 august.

Deși atât Washingtonul, cât și Moscova au calificat drept „satisfăcătoare” întrevederea de trei ore din 6 august dintre Vladimir Putin și emisarul special al lui Trump, Steve Witkoff, Casa Albă a avertizat că va impune sancțiuni secundare comerțului cu Rusia în lipsa unui acord.

Presa internațională scrie pe surse că Rusia ar putea accepta suspendarea atacurilor aeriene, însă nu și oprirea ofensivei terestre din Donbas și de la granița nordică a Ucrainei.

Reamintim că după discuțiile de la Moscova cu Putin, Trump a anunțat că ar putea urma o întrevedere directă cu liderul de la Kremlin în perioada imediat următoare, urmată de o întâlnire trilaterală cu participarea președintelui ucrainean Volodimir Zelenski. Kremlinul a confirmat pe 7 august intenția organizării acestei întâlniri, fără a preciza însă data sau locul.

Tot pe 7 august, Vladimir Putin a declarat că Emiratele Arabe Unite (EAU) ar putea fi „una dintre locațiile potrivite” pentru o viitoare întrevedere cu Donald Trump.

Dacă se va desfășura, summitul Putin–Trump ar marca prima întâlnire față în față între actualii președinți ai Rusiei și Statelor Unite, după summitul din iunie 2021 de la Geneva, când Vladimir Putin s-a întâlnit cu președintele american de atunci, Joe Biden.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: