Pe 27 august, Moldova a sărbătorit cea de-a 34-a aniversare a independenței – ziua în care țara și-a ales propriul drum și a început să scrie o nouă istorie. Corespondenta NewsMaker, Alexandra Mereuța, a ieșit pe străzile Chișinăului pentru a afla de la locuitori ce își doresc pentru țara lor cu această ocazie. Dorințele au fost diverse: de la accesul la Marea Neagră până la aderarea cât mai rapidă la UE, însă toate se întâlnesc într-un punct comun: își doresc pentru Moldova pace, stabilitate și dezvoltare.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.