Visa o numește pe Diana Kiguradze în funcția de Country Manager pentru Moldova

CHIȘINĂU, 19 mai 2025 – Visa, lider global în domeniul plăților digitale, a anunțat astăzi numirea Dianei Kiguradze în funcția de Country Manager pentru Moldova. Anterior, Diana Kiguradze a deținut funcția de Country Manager pentru Caucaz, iar odată cu extinderea rolului său, va coordona operațiunile Visa și direcția strategică în Moldova, Georgia și Armenia. Principalul său obiectiv va fi accelerarea transformării digitale, consolidarea parteneriatelor locale și extinderea accesului la soluțiile de plată inovatoare oferite de Visa în aceste țări. 

„Leadershipul remarcabil al Dianei a fost un factor esențial în creșterea Visa în Caucaz”, a declarat Cristina Doroș, Vicepreședinte Senior Visa și Group Country Manager pentru regiunea CISSEE. „Cu o înțelegere profundă a  ecosistemului plăților din regiune, ea este perfect poziționată pentru a conduce și eforturile noastre în Moldova. Sunt convinsă că Diana va continua să stimuleze inovația, să consolideze prezența noastră pe piață și să aducă și mai multă valoare clienților și partenerilor noștri în noul său domeniu de responsabilitate.”

Cu peste 15 ani de experiență în retail banking, canale digitale, programe de loialitate, vânzări la distanță și inovații în domeniul plăților, Diana Kiguradze aduce în noua sa poziție o expertiză vastă și un portofoliu solid de realizări. De când s-a alăturat companiei Visa în 2018, în calitate de Business Development Leader pentru Georgia și Armenia, iar ulterior a avansat în funcția de Country Manager pentru Caucaz, ea a jucat un rol cheie în conducerea agendei regionale a Visa, contribuind la creșterea cotei de piață și consolidarea relațiilor cu clienții. „Este un privilegiu să preiau acest nou rol și să-mi extind responsabilitățile în cadrul Visa”, a declarat Diana Kiguradze, Regional Manager Visa pentru Moldova și Caucaz. „Sunt încântată să colaborez cu echipa noastră și cu partenerii strategici din Moldova pentru a valorifica noi oportunități prin intermediul tehnologiilor de ultimă generație ale Visa, continuând totodată să promovez plățile digitale sigure și convenabile și să susțin incluziunea financiară în Georgia și Armenia.”

Despre Visa
Visa (NYSE: V) este lider mondial în domeniul plăților digitale, facilitând anual tranzacții între consumatori, comercianți, instituții financiare și entități guvernamentale în peste 200 de țări și teritorii. Misiunea noastră este să conectăm lumea prin intermediul celei mai inovatoare, convenabile, fiabile și sigure rețele de plăți, permițând persoanelor fizice, întreprinderilor și economiilor să prospere. Credem că economiile care includ pe toată lumea, de pretutindeni, ridică pe toată lumea, de pretutindeni, și considerăm accesul drept un element fundamental pentru viitorul circulației banilor. Aflați mai multe pe Visa.com.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Captură video

Alegerile bașcanului rămân fără dată. Jumătate din deputații de la Comrat au ignorat ședința

Ședința Adunării Populare a Găgăuziei (APG), în cadrul căreia urma să fie stabilită data alegerilor pentru funcția de bașcan, nu a avut loc pe 26 august din lipsă de cvorum. Președintele legislativului de la Comrat, Valentin Gaidarji, a anunțat că va convoca Prezidiul APG pentru a stabili o nouă dată a ședinței.

Inițial, ședința a fost amânată cu 15 minute, deoarece o parte dintre deputați nu se prezentaseră în sală. Nici după pauză nu a fost întrunit însă numărul necesar de deputați pentru desfășurarea ședinței, astfel că aceasta nu a mai avut loc.

Președintele APG, Valentin Gaidarji, a anunțat că va convoca în aceeași zi Prezidiul Adunării Populare. Acesta urmează să stabilească data următoarei ședințe.

Precizăm că pe ordinea de zi a ședinței din 26 august figurau două subiecte: stabilirea datei alegerilor pentru funcția de bașcan al Găgăuziei și adoptarea unei declarații privind necesitatea respectării statutului juridic special al autonomiei, a competențelor organelor sale de conducere, precum și a principiilor democratice și electorale.

***

Reamintim, Parlamentul de la Chișinău a votat pe 24 august, în lectura a doua, modificări la Codul electoral care schimbă regulile de organizare a alegerilor din autonomie. O zi mai târziu, pe 25 august, modificările au fost votate și în lectura finală, în ciuda criticilor de la autorităților din autonomie. Anterior, reamintim, președintele APG, Valentin Gaidarji, a criticat inițiativa PAS și a acuzat Chișinăul că a promovat proiectul în grabă și fără consultări cu autoritățile de la Comrat.

Funcția de bașcan al Găgăuziei a devenit vacantă pe 17 august, prin decizia Adunării Populare. Astfel, Evghenia Guțul, condamnată la închisoare pentru finanțarea ilegală a fostului partid „Șor”, declarat între timp neconstituțional, și-a pierdut oficial funcția. Deputații locali au propus atunci ca alegerile pentru un nou bașcan să fie organizate pe 15 noiembrie, în aceeași zi cu scrutinul pentru APG, însă propunerea nu a întrunit numărul necesar de voturi.

Până acum, și-a anunțat intenția de a candida la funcția de bașcan fostul deputat PSRM Fiodor Gagauz. Pe 25 august, liderul PSRM, Igor Dodon, a anunțat că socialiștii și-au ales candidatul pentru conducerea autonomiei – Grigore Uzun. Acesta a candidat la funcția de bașcan și în 2023, când a pierdut în turul doi în fața Evgheniei Guțul, candidata susținută de oligarhul fugar Ilan Șor. Dodon a mai declarat că PSRM și-a ales candidați și în toate cele 35 de circumscripții uninominale în care urmează să fie aleși deputații APG.

Recent, președinta Maia Sandu a declarat că alegerile din Găgăuzia „ar putea avea loc până la sfârșitul anului”, fără să confirme însă data de 15 noiembrie pentru scrutinul destinat alegerii noii componențe a Adunării Populare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Максим Андреев, NewsMaker

SUA suspendă programările pentru viză în toată lumea. Ce se întâmplă cu solicitanții deja programați

Administrația americană a suspendat programările pentru vize pentru solicitanții din întreaga lume, întrucât personalul consular trebuie să treacă printr-un proces de instruire. Demersul vine în contextul în care autoritățile americane vor să înăsprească măsurile privind imigrația, scrie G4Media cu referire la Reuters.

Departamentul de Stat a anunțat lansarea unui program global de pregătire la toate reprezentanțele diplomatice americane. Din acest motiv, serviciile consulare pentru vize vor fi temporar reprogramate.

Solicitanții care aveau deja stabilite interviuri au început să primească notificări prin e-mail privind amânarea acestora.

Noile date pentru interviuri urmează să fie comunicate ulterior, potrivit Financial Times.

Autoritățile americane nu au oferit detalii despre durata programului de instruire sau despre numărul de programări afectate. Departamentul de Stat a precizat că obiectivul este ca funcționarii consulari să poată realiza o evaluare „cuprinzătoare și coerentă” a cererilor de viză.

Printre criteriile urmărite se află și posibilitatea ca un solicitant să devină dependent de programele de asistență socială din Statele Unite.

Suspendarea programărilor are loc în contextul în care administrația președintelui Donald Trump a înăsprit semnificativ politica privind imigrația și acordarea vizelor.

SUA au înăsprit politica privind imigrația

Administrația Trump a intensificat măsurile împotriva imigrației ilegale și a recurs la deportări, anulări de vize și retragerea unor permise de ședere și muncă.

Washingtonul a introdus, de asemenea, noi criterii pentru evaluarea solicitanților de viză.

Printre acestea se numără și examinarea activității și opiniilor politice ale unor persoane, precum și a participării la proteste pro-palestiniene și împotriva operațiunilor militare israeliene din Gaza.

Departamentul de Stat nu a precizat dacă instruirea anunțată marți este legată direct de aceste schimbări de politică, însă a subliniat necesitatea unor proceduri uniforme pentru evaluarea cererilor la nivelul tuturor reprezentanțelor diplomatice americane.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Imagine simbol

Chișinăul avertizează: Aplicația „Amina”, impusă de Moscova, poate duce la amenzi, expulzare și interdicții de intrare în Rusia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a avertizat marți, 26 august, cetățenii Republicii Moldova asupra riscurilor legate de utilizarea aplicației mobile „Amina” în Rusia. Printre acestea se numără eventualele erori tehnice sau neconcordanțe în date, care pot duce la amenzi, pierderea statutului legal, expulzare și interdicție de intrare în Rusia.

Potrivit MAE, utilizarea aplicației poate genera mai multe riscuri pentru cetățenii moldoveni aflați în Rusia. Printre consecințele posibile se numără anularea evidenței migraționale, expulzarea și interdicția de a intra în Federația Rusă pentru o perioadă de la trei până la cinci ani, în cazul unor încălcări ale regimului de ședere.

Ministerul a avertizat și asupra riscului unor sancțiuni financiare și al pierderii statutului legal. Întârzierile în transmiterea datelor, inclusiv cele provocate de eventuale probleme tehnice ale aplicației, pot duce la aplicarea unor amenzi. Potrivit MAE, două amenzi primite într-un interval de un an pot conduce la interdicția de a intra în Rusia și la anularea documentelor care permit desfășurarea activității de muncă sau șederea legală în țară.

Un alt risc semnalat ține de protecția datelor personale. Aplicația ar solicita acces la GPS, cameră și microfon, iar neconcordanțele dintre locația telefonului și adresa oficială de înregistrare pot fi considerate abateri.

MAE a atras atenția și asupra problemelor tehnice ale aplicației. Potrivit ministerului, aceasta poate întâmpina erori de conexiune, blocări sau dificultăți la verificarea biometrică, însă responsabilitatea pentru respectarea cerințelor îi revine utilizatorului.

Amintim că Ministerul rus de Interne a anunțat că cetățenii străini care sosesc fără viză la Moscova și în regiunea Moscova vor fi obligați, începând cu 1 septembrie 2026, să instaleze aplicația mobilă „Amina”, destinată controlului digital al migranților. Noile reguli îi vor viza inclusiv pe cetățenii Republicii Moldova care se află în regiune pentru mai mult de 90 de zile în alte scopuri decât munca.

Guvernul prelungește starea de alertă energetică și hidrologică: stocuri de carburanți pentru 8 zile și râuri aproape secate

Starea de alertă energetică și hidrologică în Republica Moldova a fost prelungită cu încă 30 de zile. Decizia a fost aprobată de Guvern, în cadrul ședinței din 26 august.

Șeful Centrului Național de Management al Crizelor, Serghei Diaconu, a cerut prelungirea măsurilor, menționând că situația din domeniul electroenergetic și cel al produselor petroliere rămâne complicată, atât la nivel regional, cât și global.

Sunt perturbate lanțurile logistice, asta a dus și la creșterea prețurilor și practic la imposibilitatea primirii, pe anumite canale, a acestei mărfi”, a declarat Diaconu.

Potrivit acestuia, în prezent, Republica Moldova are stocuri de carburanți pentru aproximativ opt zile. Totodată, mai puțin de 33 de benzinării nu dispun de motorină. Diaconu a precizat că este vorba despre stații care nu au calitatea de importatori și doar revând carburanții.

Șeful Centrului Național de Management al Crizelor a vorbit și despre situația hidrologică, pe care a calificat-o drept „foarte gravă”.

Potrivit oficialului, la lacul de acumulare de pe Nistru, nivelul apei a coborât cu mai mult de nouă metri sub nivelul normal de retenție. De asemenea, la lacul Costești-Stânca, unde nivelul apei este cu aproape șapte metri sub limita normală.

Avem râuri secate aproape totalmente. (…) Situația cu apa în toată regiunea este foarte gravă”, a spus Serghei Diaconu.

Amintim că Guvernul a instituit stare de alertă în sectoarele energetic și hidrologic pe 28 iulie, pe fondul riscurilor legate de aprovizionarea cu carburanți și al scăderii „la un nivel istoric” a nivelului apei din râul Nistru.

Tudor Mardei / NewsMaker

Compensații pentru iarna 2026-2027. Ministra Finanțelor: „Acum nu putem să dăm cifre” (VIDEO)

Autoritățile nu au stabilit, deocamdată, ce compensații vor primi cetățenii în acest sezon rece și nici câte gospodării vor beneficia de ajutor. Declarația a fost făcută pe 26 august de ministra Finanțelor, Victoria Belous. Oficiala a precizat că Ministerul Muncii și Protecției Sociale face în prezent calcule și analizează mai multe scenarii pentru a identifica persoanele cele mai vulnerabile.

Belous a explicat că atât numărul beneficiarilor, cât și bugetul pentru compensații vor depinde de criteriile de eligibilitate care vor fi stabilite.

„Bugetul variază în funcție de pe ce criterii vom aloca aceste compensații. Dacă criterii vor fi mai largi sau nu atât de restrictive, bineînțeles că pot să beneficieze un număr mai mare de persoane. În cazul în care punem criterii de vulnerabilitate socială mai înaltă, numărul beneficiarilor se reduce și, respectiv, și bugetul. Acum nu putem să dăm cifre”, a declarat Victoria Belous.

Precizările ministrei vin după ce, pe 25 august, premierul Vasile Tofan a declarat la Moldova 1 că nu crede că statul va putea acorda compensații pentru aproximativ 80% dintre gospodării în această iarnă, așa cum s-a întâmplat anul trecut. Potrivit lui, dacă statul ar acoperi integral costurile generate de scumpiri, astfel încât populația să nu le resimtă, ar fi nevoie de aproximativ 3,8 miliarde de lei.

Tofan a dat însă asigurări că persoanele cele mai vulnerabile vor beneficia de sprijin. Premierul a mai spus că Guvernul analizează mai multe scenarii și încearcă să obțină granturi de la partenerii europeni pentru plata compensațiilor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: