UNIAN

Vladimir Zelenski – cea mai influentă persoană a anului 2022, potrivit cititorilor Time. De cine este urmat

Președintele Ucrainei Vladimir Zelenski a devenit cea mai influentă persoană a anului 2022, potrivit cititorilor revistei Time. Zelenski s-a ales cu 3,3 milioane de voturi și a ocupat primul loc, cu 5% din numărul total de voturi.

Pe locul doi s-a clasat Elon Musk, miliardarul care este CEO-ul Tesla şi SpaceX. În decembrie anul trecut, Musk a fost desemnat de revista Time ca „Persoana anului 2021”.

Prim-ministrul britanic Boris Johnson a ajuns pe locul 3, cu 3,4% din voturi.

Johnson este urmat, cu 3,2% din voturi, de lucrătorii din domeniul sănătății, care continuă să joace un rol important în lupta cu COVID-19.

Președintele american Joe Biden a ajuns pe locul cinci, cu 3,1% din voturi.

De menționat că întreaga listă Time100 a anului 2022, care va fi selectată de reprezentanții Time, va fi făcută publică pe 23 mai.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare. 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Federația de Lupte din Republica Moldova

Bronz pentru Moldova la Campionatul European de lupte U20 din Italia

Luptătoarea din Republica Moldova, Gabriela Rudoi, a obținut medalia de bronz la Campionatul European Under 20 din Italia. Informația a fost comunicată pe 5 iulie de Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova. Potrivit instituției, în urmă cu câteva zile, și luptătorul de stil greco-roman Maxim Sarmanov a obținut bronzul pentru țara noastră, la același campionat.

Potrivit Comitetului, Gabriela Rudoi a concurat la categoria de 62 kg și le-a învins pe Marijana Sumski (Croația), Selma Nord (Suedia) și Nella Honkaniemi (Finlanda).

Federația de Lupte din Republica Moldova susține că Gabriela Rudoi a pierdut doar în fața reprezentantei Germaniei.

olympic.md

Recent, și luptătorul de stil greco-roman Maxim Sarmanov (55 kg) a obținut medalia de bronz la Campionatul European U20 din Italia. El i-a învins pe Peter Totok (Ungaria), Jakub Sedlak (Cehia) și Dragoș Draga (România).

olympic.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: