gagauzmedia.md

„Voi fi coșmarul lui Igor Dodon”. Andrei Năstase, despre alegerile prezidențiale din 2020

Președintele Partidului Platforma Demnitate și Adevăr, Andrei Năstase, susține că blocul ACUM trebuie să depună eforturi ca președintele Igor Dodon să nu mai obțină al doilea mandat de șef al statului, la alegerile prezidențiale de anul viitor. De asemenea, Năstase a evitat să spună dacă va candida pentru funcția de președinte ori dacă blocul ACUM va propune unul sau doi candidați. Declarațiile au fost făcute ieri, 10 decembrie, în platoul emisiunii „Politica” de la TV8.

„Trebuie să depunem eforturi cu toții ca cea mai mare amenințare pentru Republica Moldova, președintele Igor Dodon, să nu mai ajungă în al doilea mandat. Și eu voi face tot ce îmi stă în puteri pentru aceasta. Voi fi coșmarul lui Igor Dodon”, a declarat Andrei Năstase. „Văd de cine se teme, văd pe cine atacă. Așa a făcut în 2016 Plahotniuc împreună cu Dodon”, a mai adăugat acesta.

De asemenea, politicianul nu a putut spune dacă va candida la alegeri prezidențiale din 2020 sau dacă blocul ACUM va propune unul sau doi candidați. Potrivit lui Năstase, acest subiect urmează a fi discutat la ședința congresului național al PPDA din 22 decembrie.

Mai mult, Andrei Năstase regretă că guvernul Maia Sandu a căzut atât de repede, deși nu și-a propus ca această majoritate să funcționeze la nesfârșit.

„Ceea ce mi-am propus eu a fost ca să asigurăm această majoritate pentru toate proiectele de dezoligarhizare pe care ni le-am stabilit prin acel acord de început, să ducem la bun sfârșit reforma justiției, reforma Procuraturii, anchetele de rezonanță cum ar fi uzurparea puterii în stat, spălătoria mafiei rusești, anchetele de rezonanță cu privire la finanțarea campaniilor electorale de-a lungul timpului”, a mai spus Năstase.

Amintim faptul că în ediția din 5 decembrie a emisiunii „Politica” de la TV8, Maia Sandu a declarat că ar fi bine ca platforma DA și PAS să facă front comun împotriva lui Igor Dodon. De asemenea, fostul premier a declarat că va candida la prezidențialele de anul viitor, dacă se va ajunge la această decizie în interiorul blocului ACUM. Totuși, asemenea discuții încă nu au avut loc.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dragoș Galbur

Sesizare la CEC. PNM acuză PAS și Platforma DA că ar fi format un bloc electoral camuflat: „șiretlicuri”

Partidul Național Moldovenesc (PNM) a anunțat, pe 19 iulie, că a depus o sesizare oficială la Comisia Electorală Centrală (CEC), solicitând constatarea existenței unui presupus „bloc electoral camuflat” format de Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) și Platforma Demnitate și Adevăr (DA), „contrar reglementărilor în vigoare”.

Sesizarea vine la o zi după ce Platforma DA a declarat că nu va participa cu listă proprie la alegerile parlamentare din 28 septembrie și că a acceptat propunerea de parteneriat politic înaintată de PAS.

„Legea electorală, modificată recent la inițiativa guvernării PAS, a introdus în mod corect și necesar noțiunea de „bloc electoral camuflat” – o practică prin care mai multe partide se asociază în campanie fără a se înregistra oficial ca bloc electoral. Este o prevedere clară și benefică, menită să aducă transparență și echitate în procesul electoral. Tocmai de aceea, legea trebuie respectată de toți – inclusiv de autorii ei. În acest sens, Partidul Național Moldovenesc a transmis o sesizare oficială către Comisia Electorală Centrală, solicitând constatarea existenței unui bloc electoral camuflat format de PAS și Platforma DA, contrar reglementărilor în vigoare”, se menționează în comunicatul formațiunii.

PNM a catalogat colaborarea dintre cele două partide politice drept „șiretlicuri” și „aranjamente ascunse”.

„Nu putem permite ca partidul care își asumă drumul Republicii Moldova spre Uniunea Europeană să recurgă la strategiile grupării criminale Șor, deghizând alianțele politice în aranjamente ascunse. Astfel de șiretlicuri subminează încrederea în democrație, încurajează ipocrizia politică și pun sub semnul întrebării onestitatea angajamentelor pro-europene“, susține formațiunea.

NewsMaker a solicitat un comentariu referitor la acuzațiile PNM, dar la momentul publicării știrii nu am primit un răspuns.

Amintim că Platforma DA a anunțat, pe 18 iulie, că nu va participa cu listă proprie la alegerile parlamentare din 28 septembrie și că a acceptat propunerea de parteneriat politic înaintată de PAS. În acest context, Dinu Plîngău a precizat că Liviu Vovc va prelua interimatul funcției de președinte al formațiunii.

Liderul Partidului Schimbării, Ștefan Gligor, a declarat pentru NewsMaker că pe listele PAS ar urma să figureze Dinu Plîngău și Stela Macari. Potrivit acestuia, cei doi și-au dat demisia atât din funcțiile deținute în cadrul Platformei DA, cât și din calitatea de membri ai partidului, pentru a putea candida din partea PAS.

Ulterior, Platforma DA a fost exclusă din Blocul „Împreună”. Decizia a fost adoptată în unanimitate de Consiliul Blocului, care acuză PAS de „decapitarea” forțelor pro-europene înainte de scrutin.

În context, PAS face apel la unitate și îndemnână partidele „cu adevărat pro-europene” să  „susțină și să promoveze parcursul european al Republicii Moldova.

„Este nevoie de efortul tuturor forțelor politice care cu adevărat îți doresc dezvoltarea țării noastre”, a precizat purtătoarea de cuvânt a partidului de guvernare, Adriana Vlas, pentru NewsMaker.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: