Parlamentul Republicii Moldova

Voronin se plânge că două persoane care distribuiau pliante electorale ale comuniștilor au fost duse la poliție. Reacția IGP

Președintele Partidului Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM), Vladimir Voronin, a comunicat că două persoane care distribuiau pliante împotriva referendumului constituțional cu privire la aderarea la UE, din partea formațiunii sale, au fost abordate de oamenii legii, duse la inspectoratul de poliție și eliberate câteva ore mai târziu, însă fără materialele electorale. Cazul s-a produs în Soroca. Liderul comuniștilor consideră că incidentul a avut loc la indicațiile conducerii țării, din cauză că PCRM pledează împotriva plebiscitului. Precizările au fost făcute într-o adresare către ambasadele străine din țara noastră și observatorii electorali acreditați, publicată în data de 26 septembrie. Contactată de NM, Diana Fetco, ofițer de presă al Inspectoratului General al Poliției (IGP), a declarat că mai mulți cetățeni au sesizat poliția că pliantele electorale ar fi împărțite în afara legii. Dacă acest lucru va fi demonstrat, persoanele vizate vor fi documentate. 

În adresarea sa, Vladimir Voronin susține că două persoane, din partea PCRM, care făceau agitație electorală împotriva referendumului constituțional în Soroca, distribuind pliante, au fost „înconjurați” de mai mulți oameni ai legii, apoi conduși la inspectoratul de poliție.

Una dintre cele două persoane, un bărbat în vârstă de 81 de ani, membru al PCRM, ar fi fost percheziționat și interogat într-un mod umilitor, iar polițiștii i-ar fi cerut să admită că făcea agitație electorală împotriva referendumul pentru remunerare financiară. Liderul comuniștilor a declarat că acestuia i-ar fi fost luat telefonul și banii pe care-i avea la el – circa 140 de lei.

Cele două persoane au fost eliberați peste câteva ore, însă pliantele nu le-au fost returnate.

Vladimir Voronin a precizat că oamenii legii le-au explicat oamenilor că au fost conduși la inspectorat fiindcă pliantele sunt ilegale. „Această absurditate a fost rezolvată printr-un simplu apel la tipografie, al cărei director a confirmat că tirajul a fost comandat oficial și plătit din contul corespunzător.  Mai ales că pe fiecare pliant sunt indicate datele de contact ale tipografiei”, a adăugat el.

Voronin consideră că, de fapt, cele două persoane ar fi fost abordate de poliție la indicația conducerii țării, din cauza conținutului pliantelor pe care le distribuiau. Politicianul a precizat că materialele ar fi dezvăluit esența plebiscitului, care, potrivit lui, ar fi „fraudulos și ilegal”.

Ce spune IGP

NM a contactat-o pe purtătoarea de cuvânt IGP, Diana Fetco pentru un comentariu referitor la acest incident. Reprezentanta poliției a declarat: „Poliția a fost solicitată de cetățeni despre repartizarea unor materiale cu caracter electoral în afara legii. Dacă se va confirma acest lucru, persoanele vor fi documentate. Precizez că procesul de documentare aparține agentului constatator, care este independent în acțiuni, fără imixtiune din partea altor autorități”.

***

Referendumul constituțional cu privire la aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană va avea loc în data de 20 octombrie. Concomitent se vor desfășura alegerile prezidențiale.

PCMR nu va avea propriul candidat la scrutinul prezidențiale, dar s-a înregistrat în calitate de participant la referendum, cu opțiunea „Nu”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Colaj NM

Sediul TRM, din nou vandalizat: coloane și geamuri ale instituției – stropite cu vopsea

Sediul companiei publice „Teleradio-Moldova” (TRM) a fost din nou vandalizat. Potrivit Moldova1, în noaptea de 26 spre 27 iulie, persoane necunoscute au stropit cu vopsea roșie și neagră coloanele și geamurile Casei Radio, sediul administrativ al instituției.

Reprezentanții postului de televiziune Moldova 1, care aparține companiei TRM, susțin că imaginile surprinse de camerele de supraveghere arată cum, la ora 03:20, un individ cu glugă pe cap și fața acoperită vopsește cu spray una dintre coloanele de la intrarea în sediul instituției. Actul de vandalism a durat mai puțin de două minute. Potrivit sursei, în înregistrare se observă că persoana nu a acționat singură. La plecare, aceasta face un gest care pare să indice către cineva, sugerând că îl îndeamnă să se retragă.

Potrivit sursei, imaginile surprinse de camerele de supraveghere au fost transmise autorităților competente.

„Instituția Publică „Compania Teleradio-Moldova” colaborează cu instituțiile specializate pentru identificarea și tragerea la răspundere a autorilor actului de vandalism. Conducerea Teleradio-Moldova condamnă actul de vandalism și califică această acțiune drept o tentativă de intimidare a jurnaliștilor de la posturile publice de radio și televiziune”, se arată în mesajul televiziunii.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la reprezentanții poliției. Deocamdată nu avem un răspuns.

Amintim că, în septembrie 2024, persoane necunoscute au stropit cu vopsea roșie ușile de la intrarea în clădirea Teleradio-Moldova din Chișinău. În aceeași perioadă, au fost vandalizate, prin stropire cu vopsea, și sediile Ministerului Muncii și Protecției Sociale, Guvernului și Curții Supreme de Justiție. Inspectoratul General al Poliției (IGP) a declarat că în spatele acestor acțiuni se află un grup de tineri din Republica Moldova, recrutați și instruiți la Moscova pentru a vandaliza instituțiile statului în scopul destabilizării. Șeful IGP a mai precizat că persoanele implicate în acțiuni de destabilizare sau dezordine în masă pe teritoriul Republicii Moldova urmăresc și alte obiective, inclusiv preluarea prin forță a unor instituții ale statului. Detalii AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: