Ambasada Republicii Moldova în Ucraina

Votul pentru moldovenii din Ucraina a început sub alarma aeriană. Ambasador: „Nu ne putem aștepta la mulți alegători”

Și la alegerile din acest an, secțiile de vot pentru cetățenii moldoveni din Ucraina și-au deschis ușile sub sirenele de alarmă aeriană. Despre aceasta a vorbit ambasadorul Valeriu Chiveri, într-un comentariu pentru TV8.

Pentru cetățenii moldoveni din Ucraina au fost deschise două secții de votare — la Ambasada din Kiev și la Consulatul din Odesa.

„Am avut o noapte zgomotoasă și până câteva minute în urmă, alarma încă n-a fost ridicată. Cred că acest lucru va afecta numărul participanților la vot. Este evident că în asemenea condiții, nu ne putem aștepta la un număr mare cum doream să fie. În schimb, secția de vot este pregătită pentru a primi alegătorii. Bănuiesc că în următoarele minute sau ore, nu vom avea prea mulți alegători, fiindcă alarma aeriană încă n-a fost ridicată”, a declarat diplomatul.

Diplomatul a menționat că, în ziua votului, sunt aplicate măsuri standard de securitate, având în vedere că ambasada funcționează în condițiile războiului de peste trei ani.

„În situația când este declanșată alarma aeriană, suntem nevoiți să coborâm în subsol, la adăpost. Același lucru îl vom putea oferi și cetățenilor care ar putea să fie în această perioadă la secția de votare. Nu este un adăpost foarte mare, dar nici numărul alegătorilor probabil nu va fi extrem de mare după experiența pe care o avem din anii trecuți. La prezidențiale turul I am avut 154 de votanți, în turul II s-au mobilizat 250”, a menționat Chiveri.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că în noaptea precedentă Rusia a lansat aproape 500 de drone de atac și peste 40 de rachete. Potrivit acestuia, au fost vizate regiunile Kiev, Zaporojie, Hmelnițk, Sumî și Odesa.

În Kiev, căderea resturilor a fost înregistrată în cinci districte. În districtul Solomenkîi, un bloc de cinci etaje a fost parțial distrus, iar clădirea Institutului de Cardiologie a luat foc. Șeful administrației militare a orașului, Timur Tkacenko, a anunțat patru morți și zece răniți.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldpres

Moldova testează, în premieră, screeningul HPV pentru depistarea cancerului de col uterin

Republica Moldova pilotează, în premieră, testarea pentru virusul papiloma uman (HPV) ca metodă primară de screening pentru cancerul de col uterin. Potrivit Ministerului Sănătății, metoda este mai sensibilă decât testul Babeș-Papanicolau și permite depistarea mai timpurie a leziunilor precanceroase.

Programul-pilot a început în ianuarie 2026 și se desfășoară în zece instituții medicale din țară. La testare au participat 3 030 de femei cu vârste între 30 și 65 de ani. Dintre acestea, 1 139 au optat pentru autoprelevarea probei, o metodă introdusă pentru prima dată în Republica Moldova.

În urma testării, 184 de femei, sau 6,6%, au avut rezultat pozitiv pentru HPV. Cele depistate cu tulpinile HPV 16 sau 18 sunt direcționate la colposcopie, iar cele cu alte tulpini cu risc înalt trebuie să facă testul Babeș-Papanicolau. Femeile cu rezultat negativ vor fi invitate la următorul screening peste cinci ani.

Potrivit autorităților, testarea HPV are o sensibilitate de aproximativ 95%, față de 55% în cazul citologiei, și poate reduce presiunea asupra specialiștilor prin automatizarea analizării probelor.

Pentru continuarea pilotării, CNAM a prevăzut în 2026 un milion de lei. Autoritățile intenționează să testeze alte aproximativ 3 000 de femei, iar datele colectate vor fi folosite pentru a decide dacă testarea HPV va deveni metoda principală de screening la nivel național.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: