customs.gov.md

Zece bucăți de piele, presupuse a fi de crocodil, descoperite pe Aeroportul din Chișinău FOTO

Un străin a fost prins pe Aeroportul Internațional Chișinău cu zece bucăți de piele, presupuse a fi de crocodil, ascunse printre bunurile personale. Autoritățile vamale au ridicat marfa pentru expertiză, iar dacă se va confirma autenticitatea, valoarea acesteia ar putea depăși 10.000 de dolari. Informațiile au fost comunicate pe 12 iunie de reprezentanții Serviciului Vamal al Republicii Moldova.

Cazul a fost înregistrat pe Aeroportul din Chișinău, la un pasager care venea din Istanbul.

„Chiar dacă a selectat culoarul verde de control – „nimic de declarat”, valiza unuia dintre călători a stârnit suspiciuni privind conținutul acesteia, fapt pentru care a fost supusă unui control amănunțit. În rezultatul verificărilor, printre bunurile personale au fost depistate 10 piei, presupuse a fi de crocodil, tăinuite cu intenția de transportare ilicită. Documentat pe caz este un cetățean al Republicii Kazahstan, în vârstă de 53 de ani”, au comunicat reprezentanții Serviciului Vamal.

Pielea a fost ridicată și transmisă pentru expertiză.

„În cazul în care se va confirma că este vorba despre piei de crocodil, valoarea estimativă a acestora ar putea depăși 10.000 USD. Cazul este documentat în vederea elucidării tuturor circumstanțelor și atragerii la răspundere conform legislației în vigoare”, au adăugat reprezentanții instituției vamale.

customs.gov.md
customs.gov.md

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Federaţia de Haltere din Moldova

Halterofila din Moldova, Nicoleta Cojocaru, din nou campioană europeană. A stabilit trei recorduri

Halterofila din Republica Moldova, Nicoleta Cojocaru, a devenit campioană europeană. Performanța a fost înregistrată la Campionatul European de Haltere, rezervat sportivilor cu vârsta de până la 17 ani, organizat în Kosovo. Anunțul a fost făcut pe 23 august de Federaţia de Haltere din Moldova.

Nicoleta Cojocaru a concurat la categoria de 57 kg. Potrivit Federației, halterofila a ridicat, la prima probă, 87 kg la stilul smuls și s-a clasat pe primul loc. La a doua probă, stilul aruncat, a ridicat 108 kg, obținând, de asemenea, primul loc. Cu un total de 195 kg, Nicoleta Cojocaru a devenit campioană europeană.

Potrivit Federației Europene de Haltere, cu aceste rezultate, Nicoleta Cojocaru a stabilit trei noi recorduri europene de tineret.

Amintim că, în luna iulie curent, Nicoleta Cojocaru a obținut trei medalii de aur la Campionatul Mondial U17 din Columbia și, totodată, a stabilit două recorduri mondiale. Înainte de aceasta, în luna mai, halterofila a stabilit un record mondial și unul european în proba de smuls, la categoria de vârstă de 17 ani, în cadrul Campionatului Mondial de juniori din Egipt. În 2023, Nicoleta Cojocaru a devenit campioană europeană U15, la doar 13 ani, la categoria de greutate 55 kg.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: