facebook/INSP

Zeci de persoane, traumatizate în urma accidentelor rutiere produse în ultimele 24 de ore. Recomandările polițiștilor

Din cauza nerespectării regulilor de circulație rutieră, pe parcursul a 24 de ore au fost înregistrate 14 accidente, soldate cu 27 de persoane traumatizate. Datele au fost prezentate, în data de 26 decembrie, de reprezentanții Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP).

Chiar dacă drumurile din țară sunt prelucrate cu material antiderapant, polițiștii declară că nu este cazul ca șoferii să se aventureze în circulație cu viteză mare.

„Situația meteo este diversă, în raioanele de sud ale țării plouă, iar în raioanele de nord și centru, ninge. Colegii noștri se află pe traseele din țară pentru ca fiecare dintre voi să ajungeți în siguranță la destinație”, precizează reprezentanții INSP.

Totodată, cei de la Inspectorat vin cu mai multe recomandări către șoferi:

  • fiți atenți la drum;
  • respectați regulile de circulație;
  • adaptați viteza la condițiile de drum;
  • nu urcați la volan, dacă ați consumat băuturi alcoolice.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Bacterii coliforme în apa de la o grădiniță și un gimnaziu din Bălți: ANSP investighează cauza

Investigațiile privind calitatea apei din cartierul Bălțiul Nou din municipiul Bălți continuă, după ce analizele au indicat prezența bacteriilor coliforme în probe prelevate la Grădinița nr. 2 și Gimnaziul nr. 10. Autoritățile verifică dacă problema își are originea în rețelele interne ale instituțiilor. Informațiile au fost confirmate de Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP), într-un comunicat publicat vineri, 5 iunie.

Potrivit instituției, apa utilizată în zonă provine din sonda subterană nr. 29 și este supusă unui proces de clorinare înainte de a ajunge la consumatori. ANSP precizează că sistemul de alimentare cu apă include atât rețeaua publică de apeduct, cât și rețelele interne ale instituțiilor, pentru care răspund administratorii acestora.

Pe 29 mai, după apariția unor informații privind rezultatele unor analize efectuate într-un laborator din România, specialiștii au prelevat noi probe de apă din mai multe puncte de control: rezervorul sistemului public de apă, două robinete din Grădinița nr. 2 și un robinet din Gimnaziul nr. 10.

Rezultatele, primite pe 31 mai, au arătat prezența bacteriilor coliforme în cantitate redusă în rezervorul sistemului public – 1 unitate formatoare de colonii la 100 ml de apă. În schimb, probele recoltate de la robinetele din cele două instituții au indicat valori mult mai mari, între 26 și 32 UFC/100 ml la grădiniță și 30 UFC/100 ml la gimnaziu.

ANSP susține că diferențele dintre rezultatele obținute la rezervor și cele de la robinete sugerează necesitatea verificării rețelelor interne de distribuție a apei din cadrul instituțiilor. Potrivit agenției, probele prelevate de la robinete reflectă starea instalațiilor interne ale clădirilor.

Instituția mai precizează că bacteriile coliforme nu sunt, în mod automat, bacterii care provoacă boli. Acestea sunt utilizate drept indicatori ai calității microbiologice a apei și pot semnala necesitatea unor investigații suplimentare.

Între timp, autoritățile locale au luat măsuri preventive. La 1 iunie, la Grădinița nr. 2 a fost instalat un filtru pentru apă. De asemenea, începând cu 2 iunie, a fost recomandată utilizarea apei îmbuteliate pentru băut și prepararea hranei, iar apa din rețeaua publică să fie folosită doar în scopuri tehnice până la clarificarea situației.

În cazul Gimnaziului nr. 10, aflat în vacanță, ANSP a recomandat ca personalul să utilizeze apa din apeduct exclusiv pentru necesități tehnice până la finalizarea investigațiilor.

Pe 3 iunie, specialiștii au prelevat noi probe de apă din mai multe puncte ale sistemului de alimentare cu apă din cartierul Bălțiul Nou, inclusiv din sondă, rezervor și din rețeaua Grădiniței nr. 2, atât înainte, cât și după filtrare. Rezultatele acestor analize urmează să stabilească sursa exactă a problemei și măsurile necesare pentru remedierea situației.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: