Hromadske

Zelenski: În această vară, Rusia pregătește ceva în Belarus, sub pretextul unor exerciții militare

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, consideră că există o posibilă amenințare de securitate dinspre teritoriul Belarusului, unde Federația Rusă intenționează să desfășoare exerciții militare în această vară. Declarația a fost făcută pe 29 aprilie în cadrul Summit-ului Inițiativei celor Trei Mări.

Și uitați-vă la Belarus — vara aceasta, Rusia pregătește acolo ceva, sub pretextul unor exerciții militare. Așa încep de obicei noile sale atacuri. Dar unde de data asta? Nu știu. Ucraina? Lituania? Polonia?”, a declarat președintele Zelenski, potrivit Hromadske.

El a menționat că diferite instituții ucrainene sunt pregătite să colaboreze cu partenerii, în special serviciile de informații pot împărtăși date despre amenințările din regiune. De asemenea, Kievul propune intensificarea cooperării între consilierii pe probleme de securitate, astfel încât fiecare țară să poată contribui la încheierea invaziei ruse din Ucraina.

După aceste declarații ale președintelui ucrainean, șeful Centrului pentru Combaterea Dezinformării al Consiliului Național de Securitate și Apărare al Ucrainei, Andrei Kovalenko, a spus și el că există riscul ca exercițiile militare rusești din Belarus să fie folosite pentru a crea provocări la graniță. „Toți sunt pregătiți pentru astfel de scenarii, iar asupra inamicului va exista o atenție sporită”, a adăugat oficialul.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Mama unui moldovean care ar fi ajuns prizonier de război în Ucraina i-a cerut ajutorul Maiei Sandu. Președinta: „Aceste cazuri sunt tare complicate”

O femeie din Moldova i-a cerut ajutorul președintei Maia Sandu, după ce fiul său, care ar fi luptat în Ucraina, ar fi ajuns prizonier de război. Apelul a fost făcut pe 13 mai, în timpul întâlnirii șefei statului cu locuitorii din Nisporeni. Femeia spune că încearcă, de „100 de zile” să obțină răspunsuri și audiențe de la instituțiile statului, inclusiv de la Președinție, însă fără succes.

„Este vorba despre o persoană din familia mea care a luptat în Ucraina. La moment este prizonier de război. La intervenția mea la toate instituțiile statului responsabile nu am primit încă un răspuns timp de 100 de zile, din ianuarie și până acum. Am solicitat către dvs. audiență, am primit, să spun așa, un răspuns tare delicat, printr-o scrisoare de 3-4 fraze: stați liniștită, toată lumea știe, dacă ceva se schimbă, vă anunțăm”, a declarat femeia.

Aceasta susține că fiul său ar fi participat „într-o misiune specială” și că ar fi mers să lupte din „patriotism”.

„El a fost patriot. A vrut să apere vecinii și a vrut să apere țara noastră. Cred că puțini au atâta patriotism să meargă acolo, să-și sacrificie viața și sănătatea. Și atunci cei care l-au ajutat cumva, l-au adus ca o chiflă la vamă, au fost făcuți eroi, iar eroii care au luptat acolo sunt dați uitării. Eu vreau și solicit insistent să vă implicați și să-mi aportați o audiență. Credeți-mă că altă cale nu am mai găsit. (…) La cine să mai apelez ca să pot să-mi ajut copilul? Vă rog frumos să vă implicați și să mă ajutați”, a mai spus femeia.

În reacție, Maia Sandu a declarat că instituțiile statului fac demersuri, însă astfel de cazuri sunt „extrem de complicate”. Șefa statului a făcut referire și la recentul schimb internațional de deținuți, în urma căruia doi ofițeri ai SIS, reținuți în Rusia, au revenit în Republica Moldova după aproape un an de captivitate.

„Îmi pare rău pentru situația prin care treceți, sincer, îmi pare foarte rău. O să vă spun direct – aceste cazuri sunt tare complicate. Faptul că instituțiile nu v-au acordat această audiență nu înseamnă că instituțiile n-au făcut demersuri, dar răspunsuri la aceste demersuri pot veni și peste un an, și peste doi ani. Este extrem, extrem de complicat. Vă spun asta pornind de la un caz pe care am reușit să îl rezolvăm și a fost foarte, foarte multă, cum să zic eu, insistență de partea noastră și modalități diferite pe care le-am examinat. Deci, demesturile le facem. Dar mai mult decât vă spun astăzi aici, nici la audiență nu am cum să vă răspund”, a declarat președinta.

Președinta a adăugat că autoritățile încearcă să identifice soluții inclusiv împreună cu partea ucraineană, însă deocamdată nu există „niciun răspuns pozitiv”: „Îmi pare rău”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: