Zelenski l-a demis pe reprezentantul special al Ucrainei pentru soluționarea conflictului transnistrean

Președintele Vladimir Zelenski l-a demis pe reprezentantul special al Ucrainei pentru soluționarea conflictului transnistrean. Decizia a fost luată la doar 10 luni de la numirea în funcție, informează eurointegration.com.ua pe 27 decembrie.

Decretul a fost semnat pe 26 decembrie.

„…eliberarea lui Iurie Klimenko din funcția de reprezentant special al Ucrainei pe probleme de reglementare transnistreană”, se arată în document.

A fost publicat și decretul privind numirea lui Klimenko în funcția de ambasador al Ucrainei în Argentina.

Klimenko a fost numit în această funcție în data de 9 februarie 2022. În perioada 2013-2021 a deținut funcția de reprezentant al Ucrainei la oficiul ONU și alte organizații internaționale de la Geneva.

Reprezentantul precedent al Ucrainei pentru diferendul transnistrean Victor Krîjanovschi a murit în octombrie 2021.


Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Două picturi murale, inaugurate pe fațada celei mai mari grădinițe din țară (VIDEO)

Două picturi murale au fost inaugurate pe fațada clădirii Grădiniței „Spicușor” din municipiul Chișinău, care este cea mai mare instituție de profil din țară. Evenimentul a avut loc în data de 19 decembrie.

La ceremonia de inaugurare au participat primarul Chișinăului, Ion Ceban, secretara de stat a Ministerului Energiei, Carolina Novac, conducerea grădiniței, părinți, copii și reprezentanți ai Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), care a contribuit la renovarea instituției.

Ion Ceban a mulțumit pentru proiectele care sunt realizate în capitală cu ajutorul BERD.

Împreună, astăzi, în Chișinău desfășurăm și implementăm peste 30 de proiecte. (…) Toate sunt foarte importante, dar cele mai apropiate, cele mai frumoase, cele mai calde sunt anume proiectele pentru copii. Pentru că nu țin doar de prezent în acest sens, dar și de viitorul comunității noastre. (…) Ne-am dori ca acest simbol care este muralul, așa cum au văzut partenerii noștri întrebând copiii, întrebând pe cei mici cum văd ei aceste lucruri, să fie ceea ce facem astăzi și ceea pentru ce ne pregătim mâine. (…) Ne dorim o societate care are condiții bune, ne dorim o societate care să aibă grijă de fiecare copil”, a spus edilul.

Precizăm că Grădinița „Spicușor” este una dintre instituțiile beneficiare a Proiectului de eficiență energetică, implementat de Primăria Chișinău, cu suportul financiar al BERD, BEI și E5P.

Prin acest proiect, 14 licee, cele mai mari spitale municipale și mai multe grădinițe să beneficieze de eficiență energetică și reabilitare capitală: renovarea fațadei, schimbarea ferestrelor, a acoperișului, modernizarea rețelelor și realizarea multor alte lucrări.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: