spektr.press

Zelenski susține că soldații ruși au violat copii. Printre victime ar fi și un bebeluș

De la începutul războiului declanșat în Ucraina, de către soldații ruși au fost comise sute de agresiuni sexuale, inclusiv față de copii. Declarația a fost făcută de către liderul de la Kiev Vladimir Zelenski, în cadrul unei adresări către parlamentul Lituaniei, pe 12 aprilie. Președintele ucrainean a spus că printre victime este chiar și un sugar.

Au fost înregistrate sute de cazuri de viol, inclusiv față de fete minore, copii de vârste fragede. Și chiar un bebeluș! Este pur și simplu groaznic să vorbesc despre asta, însă este adevărat, s-a întâmplat. A fost identificat chiar și omul respectiv. Este soldatul rus Bîcikov din Pskov. Desantul sau soldatul din cadrul trupelor speciale, care le-a trimis tovarășilor săi imagini video. Video cu ceea ce face cu bebelușul. Cum își bate joc de un bebeluș!”, a relatat Zelenski.

De asemenea, președintele Ucrainei a menționat că sunt găsite mii de corpuri neînsuflețite în guri de canalizare și subsoluri. Unele sate au fost nimicite în totalitate.

Amintim că despre violurile comise de militarii ruși a vorbit și responsabila de drepturile omului în Ucraina, Ludmila Denisova. într-un interviu pentru BBC, aceasta a declarat că sunt multe cazuri de viol în Bucea: „Circa 25 de fete și femei cu vârstele cuprinse între 14 și 24 de ani au fost violate în repetate rânduri în timpul ocupației în subsolul unei case din Bucea. Nouă dintre ele sunt însărcinate”, a spus oficialul.

Moscova nu a comentat deocamdată aceste informațiile. Președintele Putin a declarat însă pe 12 aprilie că imaginile din Bucea „sunt fake”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Sandu, despre planul economic pentru reintegrarea regiunii transnistrene: „Oamenii trebuie să înțeleagă că e în interesul lor”

Autoritățile au elaborat un plan economic pentru reintegrarea regiunii transnistrene. Declarația a fost făcută de președinta Maia Sandu în cadrul unei emisiuni la postul public Moldova 1. Potrivit șefei statului, reintegrarea trebuie să se producă treptat, pe domenii precum cel bancar și social, iar cetățenii din stânga Nistrului trebuie să vadă că standardele de viață de pe malul drept sunt mai bune.

Trebuie să găsim o soluție prin care armata rusă să plece de pe teritoriul nostru în mod pașnic. Aceasta este cea mai complicată problemă. Acolo trebuie să facem în așa fel încât oamenii să înțeleagă că este în interesul lor să se întâmple reintegrarea, să vadă că standardele de viață pe malul drept sunt mai bune — și ele sunt deja mai bune — și că noi le putem oferi o viață mult mai bună decât cea de sub acest regim”, a subliniat președinta.

Șefa statului a precizat că reintegrarea trebuie să se producă treptat, pe diverse domenii – de la cel bancar și social până la alte sectoare cheie.

Totodată, președinta a atras atenția că reintegrarea va presupune costuri economice mari, pe care bugetul național nu le poate acoperi singur. „Avem nevoie și de sprijinul substanțial al partenerilor noștri pentru costurile economice ale reintegrării, pentru că acestea sunt mari. Bugetul Republicii Moldova, de unul singur, nu are cum să facă față. E nevoie de un sprijin consistent și noi am început deja aceste discuții. Nu am avansat prea mult pentru că, atât timp cât acolo stau trupele ruse, subiectul nu este unul urgent. Dar noi discutăm această temă încă din 2023, de când am elaborat planul de reintegrare. De atunci discutăm de unde vor veni banii pentru a acoperi aceste costuri”, a conchis Maia Sandu.

Totuși, Sandu a menționat că principala provocare în procesul de reintegrare este prezența trupelor ruse în regiune și trebuie să existe și o presiune asupra Rusiei în privința retragerii acestora.

În prezent, în regiunea transnistreană se află aproximativ 1.500 de soldați care poartă însemnele Federației Ruse. Majoritatea sunt însă localnici înrolați sub comanda administrației nerecunoscute, instaurată în urma conflictului înghețat de acum 33 de ani. Chișinăul a cerut în repetate rânduri retragerea contigentului militar rus – solicitare ignorată de Moscova de fiecare dată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: