Tudor Mardei/NewsMaker

Zelenski: Victoria Ucrainei va duce la restabilirea integrității teritoriale a Moldovei și a Georgiei

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, consideră că victoria Ucrainei în războiul cu Rusia va duce la restabilirea integrității teritoriale a Republicii Moldova și a Georgiei, precum și la schimbări democratice în Belarus. Declarațiile au fost făcute de liderul de la Kiev într-un interviu pentru jurnalista Natalia Moseichuk, difuzat în cadrul unei ediții a teledonului ucrainean, scrie Radio Svoboda. Întrebat cum își imaginează victoria, Zelenski a spus că ar trebui să fie exclusă posibilitatea repetării războiului.

Președintele Ucrainei insistă asupra restabilirii integrității teritoriale a țării în cadrul granițelor sale din 1991. În același timp, potrivit lui Zelenski, „demilitarizarea Rusiei pe teritoriul Crimeei ar putea să se termine în condiții politice, dacă armata ucraineană va ajunge la granița administrativă cu peninsula”.

Zelenski a fost sceptic, în același timp, cu privire la posibilitatea de a transfera ostilitățile pe teritoriul rus. „Este un mare risc să rămânem singuri”, a spus el, referindu-se la cererile partenerilor occidentali de a nu lovi teritoriul Rusiei cu arme occidentale.

Președintele Ucrainei a subliniat că țara este pregătită să lupte „pe mult timp”, dacă este necesar, pentru a minimiza pierderile. În același timp, Zelenski și-a exprimat opinia că Ucraina ar putea deveni lider european în domeniul tehnologiei militare.

Zelenski a cerut, de asemenea, ca corupția să fie echivalată cu înalta trădare în timpul legii marțiale. El a subliniat că nu solicită execuția oficialilor corupți, ci caută să se asigure că aceștia sunt după gratii.

În iunie, curent, în sudul Ucrainei a început mult așteptata ofensivă a armatei ucrainene. În două luni și jumătate de lupte crâncene, armata ucraineană a avansat într-o serie de zone, totuși, potrivit estimărilor, nu au încălcat încă linia de apărare a Rusiei. Ofensiva continuă șise pare că obiectivele ei rămân aceleași – să taie așa-numitul coridor terestru de la Rusia la Crimeea anexată.

Kievul nu exclude faptul că Crimeea poate fi eliberată prin mijloace militare și, în același timp, observă că este posibilă și o soluție diplomatică, adică întoarcerea voluntară de către Rusia a Crimeei sub controlul ucrainean.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

IPN

Chișinău are un nou arhitect-șef. Cine este Eugenia Liubomeiscaia

Direcția generală arhitectură, urbanism și relații funciare din municipiul Chișinău are un șef nou – Eugenia Liubomeiscaia. Aceasta va exercita interimatul funcției, prin dispoziția semnată de primarul Ion Ceban, după numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar al capitalei, scrie IPN.

Potrivit sursei citate, Eugenia Liubomeiscaia are aproximativ 40 de ani de experiență în domeniu și a condus până acum Direcția autorizarea proiectării din cadrul DGAURF.

Potrivit sursei citate, Eugenia Liubomeiscaia are aproximativ 40 de ani de experiență în domeniu și, până la numire, a condus Direcția autorizarea proiectării din cadrul Direcției generale arhitectură, urbanism și relații funciare.

Aceasta exercită interimatul funcției începând cu 20 iunie.

Amintim că Svetlana Dogotaru a fost aleasă viceprimar al municipiului Chișinău pe 29 mai, în locul Irinei Gutnic, cu votul a 27 de consilieri municipali, la propunerea primarului Ion Ceban.

Înainte de vot, fracțiunea PAS a părăsit ședința Consiliului Municipal Chișinău, iar ulterior a calificat desemnarea drept „ilegală”. Reprezentanții formațiunii au susținut că nu poate fi numit un nou viceprimar înainte ca fostul viceprimar să fie eliberat oficial din funcție.

În replică, Ion Ceban a declarat că Irina Gutnic „a fost numită prin dispoziție și a fost eliberată tot prin dispoziție”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: