IGP

Ziua Independenței la…inspectorat. Circa 90 de persoane, în vizorul poliției pentru că ar fi planificat dezordini

De Ziua Independenței Republicii Moldova, peste 90 de persoane au fost conduse la inspectoratele de poliție. Potrivit Inspectoratului General al Poliției (IGP), acestea urmăreau perturbarea evenimentelor dedicate zilei naționale, blocarea traseelor și crearea dezordinilor.

În seara zilei de 27 august, reprezentanții IGP au raportat că evenimentele dedicate Zilei Independenței au decurs fără incidente. Potrivit instituției, peste 90 de mii de persoane au fost prezente la concertul din Piața Marii Adunări Naționale. Alte câteva mii s-au adunat la evenimentele desfășurate în localități.

„Trebuie să menționăm și faptul că, pe tot parcursul zilei, s-a urmărit perturbarea evenimentelor, blocarea traseelor și crearea dezordinilor, dar datorită promptitudinii și cooperării dintre instituțiile de drept — au fost conduse la inspectorate peste 90 de persoane vizate, iar intențiile acestora au fost prevenite și descurajate”, au anunțat reprezentanții Inspectoratului.

Amintim că, pe 27 august, cu ocazia Zilei Independenței, la Chișinău au sosit președintele Franței, Emmanuel Macron, cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, și prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk. Oficialii au fost întâmpinați de președinta Maia Sandu și au susținut o conferință de presă la Președinția Republicii Moldova. În seara zilei au ținut discursuri la concertul din Piața Marii Adunări Naționale.

În aceeași zi, Iurie Vitneanschi, membru al Partidului „Renaștere” afiliat lui Ilan Șor, a fost condus la Inspectoratul de Poliție după ce ar fi încercat să blocheze coloana oficialilor europeni. Informația a fost comunicată pentru NM de către Diana Fetco, purtătoare de cuvânt a IGP. Ea a precizat că și alte persoane au fost duse la inspectorat și că au fost ridicate mai multe dispozitive care confirmă intenția de a bloca coloanele oficiale. Vitneanschi a calificat declarațiile poliției drept „dezinformare”. „Am fost reținut în parc, lângă casă, când m-am întâlnit cu rudele. Motivul nu mi-a fost explicat, nu mi s-au întocmit documente, nimic nu mi-a fost confiscat. În inspectorat sunt zeci de tineri, reținuți direct din curți și parcuri. Așa „sărbătorește” puterea independența — prin rețineri în masă și încălcarea drepturilor omului”, a declarat acesta.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

tvn.md

O fetiță de 7 ani, rănită într-un accident în Grecia, a fost adusă în Moldova de un echipaj SMURD

O minoră de 7 ani, rănită într-un accident rutier în Grecia, a fost transportată în Republica Moldova de un echipaj SMURD. Fetița a fost preluată dintr-un spital din orașul Salonic și adusă la Chișinău pentru continuarea tratamentului.

Potrivit unui comunicat al IGSU, o autospecială SMURD, cu un echipaj format din doi angajați ai instituției și un medic de la Institutul Mamei și Copilului, a plecat pe 13 august în orașul Salonic pentru a prelua minora aflată la tratament într-o instituție medicală.

Fetița a fost internată în Spitalul General „Papageorgiou” din Salonic după ce a fost implicată într-un accident rutier și avea nevoie de continuarea tratamentului și a procesului de reabilitare.

După preluarea pacientei, echipajul SMURD a transportat-o pe cale terestră către Republica Moldova, aceasta fiind monitorizată permanent pe întreaga durată a călătoriei.

Echipajul a revenit în municipiul Chișinău în noaptea de 15 august, în jurul orei 02:00. Minora a fost predată în siguranță personalului medical al Institutului Mamei și Copilului, unde va continua tratamentul și va beneficia de îngrijirile necesare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: