Facebook/Vasile Tofan

„6-8 luni”: deși încă n-a fost învestit, opoziția îi prezice deja durata Guvernului Tofan. Reacția lui Grosu

Opoziția parlamentară susține că Guvernul Tofan „va supraviețui” cel mult 6-8 luni. Prognoza a fost făcută pe 21 iulie, în ziua în care premierul desemnat, Vasile Tofan, solicită votul de încredere al deputaților. De cealaltă parte, președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, a declarat că opoziția „tot timpul vine cu prorociri” și „are mesajele sale, care n-are decât să le comunice”.

Deputatul fracțiunii „Alternativa” și liderul „Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei”, Ion Chicu, a declarat că programul lui Tofan este „bine structurat”. „Se vede că a investit efort, logică, gândire. (…) Nu pot fi însă fi foarte încântat de nivelul de ambiție a acestui indicator. (…) Salariul minim în 2030 – 10 mii de lei. (…) Este un indicator fără mare ambiție”, a declarat Chicu pentru jurnaliști, înaintea ședinței Parlamentului.

Deputatul fracțiunii „Alternativa” și membrul partidului „Mișcarea Alternativă Națională”, Gaik Vartanean, a declarat că este „un program scris de un om care știe cum se scrie programe”. „Dar, din păcate, acest om nu este omul care va controla Guvernul. (…) Cred că acest Guvern nu va supraviețui mai mult decât 6-8 luni. Nu este guvernul Tofan, este guvernul PAS. (…) Domnul Tofan, din păcate, o să fie încă o persoană care o să fie sacrificată de către PAS”, a menționat Vartanean.

Deputatul și liderul „Partidul Nostru”, Renato Usatîi, a spus că Vasile Tofan a renunțat la propriile inițiative. „Dumnealui ne-a prezentat planul de municipalizare ca cea mai efectivă măsură pentru autoritățile publice locale, pentru cetățeni în primul rând. Tot dumnealui iese după consultări cu majoritatea parlamentară și spune: „ei, ce oamenii cred că a venit un nebun ca mine și o să radieze tot la ce au muncit cei în 6 luni de zile?””, a adăugat Usatîi. Politicianul crede că Guvernul Tofan, dacă va fi investit, va rezista „maximum 6 luni de zile”.

Deputatul și liderul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a spus că însăși programul lui Tofan este „foarte bun, ca și toate planurile scrise până acum”. „Genial, pe cuvântul meu”, a adăugat el. Totuși, Costiuc și-a exprimat nemulțumirea față de cabinetul de miniștri propus, totodată a menționat durata viitorului guvern – „până la Anul Nou”.

Deputatul și liderul PSRM, Igor Dodon, a declarat că partidul său va vota împotriva Guvernului Tofan și a programului său de guvernare. „Eu credeam că domnul candidat o să poată să se impună mai mult. Practic, au rămas aceiași membri de Guvern. Nu poți să schimbi paturile, nu se schimbă nimic, scuzați de o astfel de analogie. Nu poți să schimbi doar cu locurile ceva, lăsând aceleași persoane”, a menționat Dodon.

Președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, a declarat că „opoziția noastră, în mod tradițional, are grijă de guvernele PAS”. „Ei tot timpul vin cu prorociri, cu prognoze, care nu se adeveresc. (…) Opoziția are mesajele sale, n-au decât să le comunice. Noi astăzi vom da un Guvern, vom da un prim-ministru care imediat va purcede la muncă. Mâine se va întruni, foarte probabil, în ședință de guvern”, a spus Grosu.

Menționăm că premierul desemnat, Vasile Tofan, se află în prezent la Parlament. Acesta și-a prezentat echipa și programul de guvernare. După o oră de discurs, Parlamentul a trecut la sesiunea de întrebări și răspunsuri. În fața deputaților, Tofan a spus că are intenția să ducă mandatul până la capăt, până în septembrie 2029, până la următoarele alegeri parlamentare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Vasile Tofan, felicitat de omologii din România și Ucraina după preluarea funcției de prim-ministru

România și Ucraina au transmis mesaje de felicitare după învestirea lui Vasile Tofan în funcția de prim-ministru al Republicii Moldova și și-au reafirmat sprijinul pentru țara noastră. Mesajele au fost publicate de premierul interimar al României, Ilie Bolojan, și premierul Ucrainei, Serghei Korețki, pe platforma X.

Ilie Bolojan i-a urat succes lui Vasile Tofan în noua funcție și a dat asigurări că Guvernul României va continua să sprijine Republica Moldova. „Este important să continuăm să avansăm cu proiectele pe care le avem pe agenda bilaterală, de la cele de interconectare în transporturi și energie, la cele din domeniile culturii și educației”, a menționat oficialul român.

Premierul Bolojan a mai subliniat că România rămâne „cel mai activ și devotat susținător” al parcursului european al Republicii Moldova.

La rândul său, premierul Ucrainei, Serghei Korețki, l-a felicitat pe Vasile Tofan și a declarat că își dorește consolidarea cooperării dintre cele două țări.

Aștept cu nerăbdare să colaborez îndeaproape cu Guvernul dumneavoastră pentru aprofundarea parteneriatului nostru, extinderea cooperării transfrontaliere, consolidarea rezilienței energetice, precum și îmbunătățirea conectivității dintre țările noastre”, a spus oficialul ucrainean.

Amintim că, pe 21 iulie, Vasile Tofan a declarat că își dorește ca prima sa vizită externă în calitate de prim-ministru să fie efectuată în România, iar cea de-a doua – la Bruxelles.

Vasile Tofan și echipa sa guvernamentală au fost învestiți în funcție pe 22 iulie, după ce Parlamentul le-a acordat vot de încredere cu o zi înainte. Noul Executiv a fost susținut de 53 de deputați ai PAS.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: