Igor Țurcan

Încă o rudă a Maiei Sandu, numită la șefia unei întreprinderi de stat cu salariu de peste 55 mii lei? Precizările Moldelectrica după acuzațiile unui politician

Liderul Partidului Național Moldovenesc, Dragoș Galbur, a făcut noi dezvăluiri despre rudele președintei Maia Sandu angajate la întreprinderi de stat. De această dată, politicianul a vorbit despre Iurie Sandu, verișorul primar al șefei statului, care, potrivit lui, ar fi fost numit fără concurs în funcția de director al Sucursalei RETÎ Nord a Moldelectrica, cu un salariu de peste 55.000 de lei pe lună. Într-o reacție publică, instituția a respins acuzațiile, precizând că Iurie Sandu a fost desemnat în funcție în urma unui concurs intern la care au participat trei candidați, iar acesta activează în domeniul electroenergetic de peste 30 de ani.

Dragoș Galbur a susținut într-o postare pe rețelele sociale din 22 iunie că Iurie Sandu a fost numit în funcția de director al Sucursalei Nord a Moldelectrica fără concurs public, începând cu septembrie 2023. Potrivit datelor prezentate de liderul PNM, Iurie Sandu a încasat de la Moldelectrica venituri salariale de 667.364 de lei, adică aproximativ 55.614 lei pe lună.

Totodată, soția acestuia activează la SA RED-Nord, companie de stat responsabilă de distribuția energiei electrice în nordul Republicii Moldova, unde în 2023 a încasat venituri salariale de 545.652 de lei, aproximativ 45.471 de lei pe lună.

„Maia Sandu a vorbit ani la rând despre meritocrație, oameni buni, concursuri corecte și funcții publice ocupate pe merit. Tocmai de aceea, atunci când rude apropiate ale președintei ajung în funcții importante la stat prin proceduri netransparente, întrebările sunt inevitabile. Nu pun la îndoială studiile sau abilitățile individuale ale rudelor președintei. Pun însă sub semnul întrebării felul în care acești oameni au ajuns în funcții înalte și bine plătite la stat în perioada în care Maia Sandu ocupă funcția de președinte al Republicii Moldova”, a declarat Dragoș Galbur.

Într-o postare publicată pe facebook, oldelectrica a respins acuzațiile privind lipsa organizării unui concurs public pentru funcția de director vacantă al sucursalei de Nord, precizând că Iurie Sandu activează în cadrul sistemului electroenergetic de peste 30 de ani, iar în cadrul întreprinderii și-a construit cariera etapizat, ocupând succesiv funcții tehnice și de conducere.

„Dl Iurie Sandu a fost numit în funcția de director al Sucursalei Nord la data de 19 iunie 2023, în urma unui concurs intern organizat și desfășurat conform procedurilor de recrutare și selecție aplicabile în cadrul întreprinderii. La concurs au participat trei candidați, inclusiv dl Iurie Sandu, acesta fiind desemnat câștigător în baza competențelor profesionale, experienței manageriale și rezultatelor obținute în procesul de evaluare. Afirmațiile potrivit cărora numirea ar fi avut loc fără concurs sunt false și ignoră în totalitate procedura de selecție care a precedat desemnarea sa în funcție”, se arată în comunicatul Moldelectrica.

Instituția a oferit detalii despre experiența profesională a lui Iurie Sandu:

Începând cu 1 noiembrie 2000, dl Iurie Sandu a activat în funcția de inginer categoria II în cadrul Serviciului izolație și protecție contra supratensiunilor, acumulând experiență în exploatarea și mentenanța instalațiilor electroenergetice. Pe parcursul activității sale profesionale, acesta a ocupat mai multe funcții de specialitate și management, inclusiv funcția de inginer-șef adjunct în munca operativă-șef al Serviciului operativ de dispecer, responsabilități care presupun coordonarea proceselor operaționale și asigurarea funcționării sigure și fiabile a rețelei electrice de transport. Experiența profesională acumulată de-a lungul a peste trei decenii, cunoașterea aprofundată a sistemului electroenergetic și rezultatele obținute în activitate au constituit argumente obiective care au stat la baza selectării sale în funcția de director al Sucursalei RETÎ Nord”, a mai adăugat Moldelectrica.

Întreprinderea a mai precizat că Ordinul din1 septembrie 2023, invocat de Galbur, nu reprezintă un act de numire în funcție, ci se referă exclusiv la modificarea denumirii funcției din „director filială” în „director sucursală”, ca urmare a actualizării structurii organizatorice.

„Î.S. „Moldelectrica” consideră regretabilă publicarea unor informații incomplete și neverificate, care omit fapte esențiale și pot induce în eroare opinia publică. Instituția își desfășoară activitatea în baza principiilor legalității, transparenței, profesionalismului și egalității de șanse, iar ocuparea funcțiilor de conducere se realizează conform procedurilor interne și criteriilor de competență profesională”, a mai comunicat întreprinderea.

Amintim că liderul PNM, Dragoș Galbur, a mai făcut publice, pe 20 iunie, acuzații similare la adresa Anastasiei Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu, susținând că aceasta ar fi fost numită fără concurs public în funcția de purtător de cuvânt al „MoldATSA”, cu un salariu lunar de peste 70.000 de lei. Contactată de NewsMaker, Taburceanu a confirmat că lucrează pentru întreprindere, precizând că salariul său de funcție este de 25.700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Summitul UE-Moldova de la Bruxelles: noi investiții anunțate, inclusiv 232 de milioane pentru drumul Porumbrei-Comrat

La cel de-al doilea Summit UE – Republica Moldova, desfășurat pe 22 iunie la Bruxelles, au fost anunțate noi investiții pentru țara noastră. Este vorba despre 232,7 milioane de euro pentru reabilitarea drumului Porumbrei–Comrat, 11 milioane de euro pentru creșterea capacității Republicii Moldova de a face față atacurilor hibride și 17 milioane de euro pentru infrastructura de frontieră.

La summit au participat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu. Liderii s-au concentrat asupra următoarelor etape ale procesului de aderare a Republicii Moldova și asupra aprofundării integrării graduale a țării în Uniunea Europeană, evaluând totodată stadiul implementării Planului de Creștere pentru Moldova.

„Locul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană. Curajul, determinarea și angajamentul cetățenilor săi apropie țara de Uniunea noastră în fiecare zi. Europa este alături de Republica Moldova, pentru reforme, pentru oportunități și pentru un viitor comun în pace, libertate, democrație și prosperitate”, a declarat Ursula von der Leyen.

Summitul a evidențiat și progresele Republicii Moldova în integrarea graduală în UE, prin participarea la Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA), la inițiativa „Roam Like at Home” și la programul Europa Creativă. Comisia Europeană a anunțat și intenția de a extinde, în 2027, accesul tinerilor din Republica Moldova la permisul de călătorie cu trenul DiscoverEU, precum și sprijinul pentru asocierea deplină a Republicii Moldova la viitorul program Erasmus+.

Liderii au discutat și despre provocările regionale generate de războiul Rusiei împotriva Ucrainei, reafirmând angajamentul de a consolida reziliența, securitatea și instituțiile democratice ale Republicii Moldova. Uniunea Europeană a subliniat că va continua să sprijine Republica Moldova în combaterea acțiunilor de destabilizare, menționând că, săptămâna trecută, a impus măsuri restrictive împotriva a șase persoane responsabile de astfel de acțiuni.

Precizăm că în cadrul summitului, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat că Republica Moldova a realizat 93% din reformele asumate în cadrul Planului de Creștere, iar UE a deblocat deja 504 milioane de euro pentru țara noastră. Alte 503 milioane de euro vor fi transferate după finalizarea reformelor restante până la sfârșitul anului.

În declarația comună adoptată la Bruxelles, liderii europeni au cerut Federației Ruse să își respecte angajamentele asumate la Summitul OSCE de la Istanbul din 1999 și să retragă trupele și munițiile din regiunea transnistreană. Totodată, UE a salutat aprofundarea cooperării cu Republica Moldova în domeniul politicii externe, securității și apărării, apreciind participarea activă a Chișinăului la misiunile și operațiunile europene și gradul înalt de aliniere la pozițiile de politică externă ale blocului comunitar.

La finalul reuniunii, Uniunea Europeană a anunțat că va accelera și aprofunda cooperarea cu Republica Moldova, inclusiv prin organizarea periodică a summiturilor bilaterale.

***

Amintim că primul Summit UE – Republica Moldova a avut loc în iulie 2025. Republica Moldova este țară candidată la aderarea la UE din iunie 2022, iar pe 15 iunie 2026, UE a deschis oficial primul cluster de negociere din cadrul procesului de aderare. Progresele constante ale Republicii Moldova în implementarea reformelor au permis deja accesarea a aproximativ 504 milioane de euro din Planul de Creștere, cel mai mare pachet de sprijin financiar oferit vreodată Republicii Moldova de UE, în valoare totală de 1,9 miliarde de euro pentru perioada 2025-2027.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: