10 luni de muncă în folosul comunității pentru deputatul din Rusia, care a trecut cu mașina peste un copil și a părăsit locul accidentului

Deputatul Partidului „Edinaya Rossia” din regiunea Novosibirsk Serghei Mamontov, care a lovit cu mașina un copil de 6 ani, după care a părăsit locul accidentului, fără să cheme măcar ambulanța, a fost condamnat la 10 luni de muncă în folosul comunității, scrie Dojdi. Informația a fost confirmată de către Procuratura din Novosibirsk.

Amintim că accidentul a fost surprins de camerele de supraveghere. Forțele de ordine au inițiat două dosare administrative și o anchetă procesual-penală. Accidentul s-a produs în data de 30 octombrie în Tatarsk. În imagini se vede cum deputatul conduce o mașină e model RAV4. La un moment dat, acesta lovește un copil, iar autoturismul trece peste micuț. După accident, Mamontov se apropie de victimă, strânge din umeri, după care urcă înapoi în mașină și pleacă.

Copilul ar fi reușit să ajungă singur acasă și i-a spus mamei că a fost călcat de „o mașină albă”. Acesta a fost internat în spital în stare gravă, dar stabilă.

Sediul local al „Edinaya Rossia” a anunțat că Serghei Momontov (67 de ani) va fi exclus din partid „într-un mod rușinos”, iar familia copilului va beneficia de ajutorul necesar.

„Cel care a călcat un copil și l-a părăsit neajutorat pe drum nu poate fi numit nici măcar „om” în sensul obișnuit al cuvântului. Trebuie să fie sancționat cu toată duritatea legii”, a declarat șefa executivului local al „Edinaya Rossia”.

Serghei Mamontov este șeful reprezentanței din Tatarsk a companiei „Novosibirskavtodvor”. După accident, acesta s-a prezentat singur la poliție.

Împotriva lui Mamontov a fost deschis un dosar penal. Cu toate acestea, la sfârșitul lunii decembrie, instanța a respins cauza. Mama copilului a spus că Mamontov a promis că va acoperi toate costurile ce țin de îngrijirea medicală a copilului. Prin urmare, în instanță, ea a acceptat să se împace cu el. După aceea, parchetul a contestat decizia instanței și cauza a fost transmisă la Curtea de Apel.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

politia.md

„Protejarea copiilor” sau „tâlhărie”? Ce se știe despre scandalul legat de droguri de la Vadul lui Vodă

În orașul Vadul lui Vodă a izbucnit un scandal legat de droguri și reținerea mai multor persoane. Avocata Violeta Gașițoi susține că trei părinți, care încercau să-și protejeze copiii, au fost acasă la bărbatul pe care localnicii îl suspectau că vinde droguri și au găsit mai multe pungi cu substanțele interzise, pe care le-ar fi distrus. Inspectoratul General al Poliției (IGP), însă, a anunțat că anchetează cazul ca pe o tâlhărie. Potrivit oamenilor legii, cinci suspecți au pătruns cu forța în locuința victimei, au exercitat violență asupra acesteia și au imobilizat-o, sustrăgând aproximativ 10 000 de lei și „alte bunuri”.

Avocata Violeta Gașițoi a relatat despre situația din Vadul lui Vodă pe 1 mai.

La Vadul-lui-Vodă, oamenii trăiesc cu frică pentru copiii lor. (…) Părinții au scris plângeri, au cerut ajutor, au semnalat traficul de droguri din localitate. Primăria a dat din umeri, poliția a dat din umeri și face asta în continuare. Iar persoana despre care toată comunitatea vorbește că vinde substanțe interzise a continuat să o facă. Și atunci trei părinți au ajuns la limită. Au mers la acea persoană, ei nu ascund asta, își recunosc faptele și sunt gata să răspundă pentru ele. Au găsit pungi pline cu substanțe interzise, le-au luat și le-au distrus. A fost și o altercație, desigur. Ei tot își recunosc vina pentru aceasta. Pentru că vorbim de părinți disperați, care au vrut să-și protejeze copiii”, a declarat Violeta Gașițoi.

Avocata a menționat că părinții au fost puși sub învinuire și sunt prezentați de procurori drept „o grupare criminală organizată”.

Persoana care recunoaște că i-au fost luate drogurile este considerată victimă. Doar că el a spus că nu vindea, el este consumator. Și apare o întrebare juridică foarte simplă: din ce moment substanțele interzise de lege devin bunuri care trebuie protejate? (…) Mai mult, unul dintre părinți a depus o plângere la CNA (Centrul Național Anticorupție – n. r.), cu probe video că această activitate ilegală continua. Și, coincidență sau nu, atunci când s-a cerut prelungirea arestului, în timp ce cei doi care nu au depus plângere la CNA au fost eliberați, pentru celălalt a fost prelungit arestul”, a adăugat avocata.

Pe 6 mai, Inspectoratul General al Poliției a comunicat că investighează cazul prin prisma infracțiunii de tâlhărie.

Conform instituției, pe 28 februarie, cinci suspecți ar fi pătruns forțat în locuința victimei, au agresat și imobilizat bărbatul, sustrăgând circa 10 000 de lei și „alte bunuri”. Victima a suferit leziuni corporale de gravitate medie.

În cadrul investigațiilor, polițiștii examinează mai multe versiuni privind circumstanțele producerii infracțiunii, existând bănuiala rezonabilă că între victimă și unul dintre suspecți, ambii anterior cercetați penal, inclusiv pentru deținerea drogurilor, ar fi existat un conflict. Toate persoanele vizate în acest caz au refuzat testarea la substanțe narcotice, fapt consemnat în cadrul acțiunilor procesual-penale”, a spus IGP.

Cei cinci suspecți au fost reținuți. Doi dintre aceștia sunt plasați în arest preventiv, doi în arest la domiciliu, iar unul este cercetat în stare de libertate.

De asemenea, victima a fost ulterior reținută în legătură cu activități ilegale legate de droguri.

Anterior, în adresa poliției nu au parvenit sesizări din partea părților privind pretinse acțiuni ilegale”, a subliniat IGP.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: