20 000 de euro pentru „soluționarea” unui dosar? Doi procurori din Bălți și Edineț riscă închisoare

Doi procurori din Bălți și Edineț riscă închisoare, după ce ar fi primit în total 20 000 de euro pentru a elibera o persoană din arest, a o scoate de sub urmărire penală și a ridica sechestrul aplicat asupra automobilului. Informațiile au fost comunicate de Procuratura Generală pe 10 februarie, care a anunțat că procurorii ajung în fața judecătorilor.

Conform Procuraturii Generale, Procuratura municipiului Chișinău a expediat în instanță cauza penală în care cei doi procurori sunt învinuiți de comiterea unor fapte de corupție: unul dintre aceștia de corupere activă și trafic de influență, iar celălalt – de corupere pasivă.

Potrivit instituției, unul dintre învinuiți, care activa ca procuror la Procuratura Bălți, a cerut 20 000 de euro de la un bărbat care solicita eliberarea unei persoane din arest, scoaterea acesteia de sub urmărire penală și ridicarea sechestrului aplicat asupra mijlocului de transport. Conform Procuraturii Generale, persoana vizată era învinuită de organizarea migrației ilegale, iar cauza penală era gestionată sub conducerea Procuraturii raionului Edineț. Procuratura Generală a precizat că „după ce ar fi obținut acceptul” procurorului din Edineț, procurorul din Bălți „i-ar fi confirmat în repetate rânduri” bărbatului „posibilitatea soluționării pozitive a speței”.

Conform Procuraturii Generale, pe 26 octombrie 2025, procurorul din Bălți ar fi primit prima tranșă de 15.000 de euro. Ulterior, el ar fi remis banii procurorului din Edineț. Peste câteva zile, aflându-se în fața Procuraturii municipiului Bălți, procurorul din Bălți ar fi primit și a doua tranșă de bani. „Suma de 5.000 de euro a fost plasată într-un pahar de cafea. Mai târziu, banii au fost retransmiși celui de-al doilea procuror”, a comunicat Procuratura Generală.

Învinuiții se află sub control judiciar. Potrivit instituției, faptele incriminate învinuiților se pedepsesc cu închisoare de până la 7 și, respectiv 10 ani, cu amendă de până la 400 000 și, respectiv, 500 000 de lei, cu privarea de dreptul de a ocupa funcții publice pe un termen de până la 10 ani.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

parlament.md

Costiuc, acuzat de informații false în cazul „Vibropribor”. Agenția Proprietății Publice amenință cu judecata

Agenția Proprietății Publice (APP) respinge acuzațiile lansate de liderul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, în legătură cu litigiul privind SRL „Vibropribor”, pe care le califică drept false. Instituția susține că apelul în dosar a fost depus în termenul prevăzut de lege, iar instanța de apel i-a dat câștig de cauză. Totodată, APP îi solicită lui Costiuc să dezmintă public declarațiile și anunță că își rezervă dreptul de a utiliza „toate mijloacele legale” pentru apărarea reputației instituției, a funcționarilor și a intereselor statului.

Ce a declarat Costiuc

Reacția APP vine după ce, pe 18 iunie, Vasile Costiuc a publicat pe paginile sale de pe rețelele sociale, redistribuit și pe cele ale Partidului „Democrația Acasă”, un videoclip în care a acuzat Agenția Proprietății Publice că ar fi contestat cu întârziere hotărârea Judecătoriei Chișinău din 28 iulie 2022 în litigiul cu SRL „Vibropribor”.

Potrivit acestuia, apelul ar fi fost depus după expirarea termenului legal, ceea ce, în opinia sa, ar putea favoriza privatizarea unor terenuri aflate în proprietatea statului la un preț mult sub valoarea de piață.

Costiuc susține că terenul, amplasat în apropierea bulevardului Gagarin din Chișinău, ar valora aproximativ un miliard de lei și a acuzat conducerea APP, inclusiv reprezentanți ai Direcției juridice, că ar acționa în detrimentul intereselor statului.

La sfârșitul video-ului, parlamentarul a îndemnat cetățenii să iasă în stradă, or aceasta este, consideră Costiuc, „unica cale de a-i opri”.

„Felicitări. Ați salvat parcursul european, acum sunteți buni de plată. O să plătiți și o să plângeți, dar șmecherii o să facă ruble, cum au făcut și pe timpul lui Plahotniuc. V-am dat documente. Nu vorbesc de la mine. Documente. Vă arăt încă o dată cum se fură cinci hectare în centrul capitalei. (…) Cinci hectare în centrul capitalei cu bănuți, la preț normativ. Dar voi plătiți taxe și impozite de voi ia dracul, pentru că trebuie să-i săturăm pe ăștia galbeni, așa-i? (…) Unica cale de a-i opri este să ieșim în stradă. Când sunteți gata, dați-mi de știre”, a declarat Costiuc în videoclip, în timp ce prezenta pe o hartă amplasarea terenului.

Ce spune APP

Agenția Proprietății Publice a emis un comunicat, pe 19 iunie, în care respinge „informațiile false” lansate de Costiuc.

APP precizează că, potrivit Deciziei Curții de Apel Centru din 18 martie 2025, instanța a constatat că apelul APP împotriva hotărârii Judecătoriei Chișinău din 28 iulie 2022 a fost depus „în interiorul termenului legal”. Instanța a reținut, de asemenea, că motivarea apelului a fost depusă cu respectarea termenelor prevăzute de lege.

„Curtea de Apel Centru a admis apelul APP, a casat hotărârea primei instanțe și a confirmat temeinicia argumentelor instituției. Instanța a constatat că terenurile vizate se aflau într-o procedură nefinalizată de delimitare și formare cadastrală, iar obligația de vânzare privea bunuri care nu erau încă individualizate și înregistrate conform legii. Prin urmare, APP a acționat în termen legal, a susținut poziția statului în instanță și a obținut câștig de cauză în instanța de apel. Mai mult, decizia are o miză care depășește acest litigiu, ea a prevenit obligarea statului la vânzarea unor terenuri în condiții premature și în baza unor pretenții raportate la prețul normativ, păstrând posibilitatea ca patrimoniul public să fie valorificat legal, corect și în acord cu interesul general”, transmite Agenția.

Agenția califică drept „grav atunci când informații contrazise de acte judecătorești sunt promovate în declarații publice de o persoană cu funcție electivă, perceput de cetățeni ca reper de credibilitate publică”. Potrivit APP, „declarațiile bazate pe fals pot alimenta dezinformarea și pot afecta nejustificat încrederea în instituțiile statului”.

APP își solicită deputatului Vasile Costiuc, în acest context, să dezmintă public „informațiilor false”. Agenția mai anunță că își rezervă dreptul de a utiliza „toate mijloacele legale disponibile pentru apărarea reputației instituției, a funcționarilor și a intereselor statului”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: