digi24.ro

200 de mii de doze de vaccin antigripal au fost aduse în Republica Moldova

Republica Moldova a primit un lot de 200.000 de doze de vaccin antigripal. Acestea au fost procurate din banii  Companiei Naționale de Asigurări în Medicină. Vaccinul respectă recomandărilor Organizației Mondiale a Sănătății și protejează împotriva gripei sezoniere provocate de virusurile A(H1N1), A(H3N2) și B. 

Cele 200.00 de doze de vaccin au fost stocate la Depozitul Național de Vaccinuri din cadrul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică.

Acesta urmează să fie distribuit centrelor teritoriale de sănătate publică, apoi livrat instituțiilor medicale din țară pentru imunizarea persoanelor care fac parte din grupurile cu risc crescut de îmbolnăvire, conform planului național de imunizare.

Specialiștii reiterează că vaccinarea este cea mai sigură și eficientă metodă de a preveni îmbolnăvirile. Beneficiile includ reducerea complicațiilor severe, scăderea numărului de cazuri de gripă, a vizitelor la medici și a zilelor de muncă sau studiu pierdute. În plus, vaccinarea previne complicațiile, spitalizările și decesele cauzate de gripă.

Ministerul Sănătății recomandă imunizarea simultană împotriva gripei și COVID-19 pentru a asigura protecția pe durata sezonului rece.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Peste 500 de profesori debutanți intră în sistemul de educație de la 1 septembrie. Ce sprijin financiar vor primi

Peste 500 de tineri pedagogi urmează să înceapă activitatea în instituțiile de învățământ din țară de la 1 septembrie. Datele au fost prezentate de ministrul interimar al Educației și Cercetării, Dan Perciun, la finalul primei etape de depunere a dosarelor pentru repartizarea absolvenților în școli, transmite IPN.

Potrivit oficialului, Ministerul Educației va contacta absolvenții care nu au participat încă la concursul de repartizare, pentru a-i informa despre oportunitățile disponibile și pentru a-i încuraja să se alăture procesului. Cei care nu au reușit să depună dosarele în prima etapă vor putea participa la rundele suplimentare de repartizare, iar autoritățile susțin că sunt pregătite să angajeze noi cadre didactice chiar și pe parcursul lunii octombrie.

Dan Perciun a mai precizat că, în acest an, indemnizațiile unice de angajare pentru tinerii pedagogi au fost majorate, ajungând până la 375 000 de lei. Sprijinul financiar este oferit absolvenților care aleg să predea discipline cu deficit de cadre didactice, precum matematica, fizica, chimia, biologia și informatica, dar și limba română în instituțiile de învățământ cu predare în alte limbi decât româna.

Indemnizațiile sunt destinate tinerilor profesori care aleg să activeze în școli din afara municipiilor Chișinău și Bălți.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: