gov.md

Maia Sandu și Natalia Gavrilița au participat la Congresul Diasporei. Cum își propun să atragă acasă moldovenii stabiliți în alte țări?

În Republica Moldova a demarat Congresul Diasporei. La deschiderea oficială a evenimentului, din 20 august, a participat conducerea de vârf a țării: președintele Maia Sandu și prim-ministrul Natalia Gavrilița, viceprim-ministrul, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, reprezentanți ai Guvernului, dar și responsabili de cooperarea cu diaspora din cadrul instituțiilor naționale și internaționale. La discuțiile online au fost conectați 120 de cetățeni moldoveni de peste hotare din 18 țări.

În discursul său, premierul Natalia Gavrilița a declarat că cetățenii moldoveni stabiliți în străinătate au nevoie de sprijinul statului, de aceea, Guvernul are ca prioritate deschiderea și construirea unui dialog cât mai productiv cu diaspora.

„Am o mare apreciere pentru oameni ca Marcel Spatari sau Nicu Popescu, care au lăsat locurile de muncă peste hotare pentru a accepta să conducă niște ministere complicate, într-o perioadă dificilă a țării. Veți vedea în perioada următoare profesioniști din diaspora, numiți în funcții de conducere și la alte autorități publice centrale. Mă bucur că revin cetățenii și la nivel local – ieri din 12 reprezentanți ai Guvernului în teritoriu, 2 persoane au revenit din Marea Britanie și Germania în raioanele lor de baștină. Aceste persoane au răspuns apelului nostru și au fost selectate inclusiv pe platformele anunțate de noi, cum ar fi Diaspora Conect ”, a declarat prim-ministrul.

Natalia Gavrilița a mai precizat că în timpul apropiat vor fi create oportunități de implicare și pentru moldovenii ce nu pot reveni fizic acasă: „Vom lucra cu Agenția Proprietății Publice asupra creării unui program de participare a conaționalilor noștri de peste hotare, în cadrul consiliilor de administrație a întreprinderilor de stat, astfel aducând noi valori de guvernare corporativă în aceste instituții”.

Natalia Gavrilița a menționat acțiunile prioritare ale Guvernului privind implementarea politicilor care ar determina diaspora să revină acasă pentru a-și valorifica experiența în sectoarele cheie. În acest scop, acțiunile Guvernului sunt orientate spre susținerea conaționalilor noștri în dezvoltarea afacerilor; digitalizarea serviciilor și extinderea spectrului de acte consulare, precum și simplificarea procedurii de perfectare a acestora; facilitarea obținerii semnăturii electronice care ar permite soluționarea problemelor legate de acte din orice colț al lumii.

În perioada 20-22 august 2021, în Republica Moldova, se desfășoară Zilele Diasporei. În fiecare an, sub patronajul Guvernului, la finele celei de-a treia săptămâni a lunii august, sunt organizate manifestații dedicate diasporei. Zilele Diasporei au menirea să întrunească cetățenii țării noastre din toată lumea, lideri de asociații și comunități, personalități valoroase, cetățeni care au devenit, în timp, nume de referință pentru Republica Moldova.

Platforma online diasporaconnect.md a fost realizată de către asociația neguvernamentală FORTIUS cu sprijinul Fundației Konrad Adenauer. Moldovenii stabiliți în afara țării se pot înregistra pe site pentru a fi contactați ulterior pentru oferte de muncă.

*Erată. În varianta inițială a acestui material a fost indicată, în mod eronat, că proiectul Diaspora Connect a fost creat la inițiativa Partidului Acțiune și Solidaritate. Informația nu corespunde adevărului. Ne cerem scuze pentru eroarea comisă.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker/Максим Андреев

Scandalul marșurilor LGBT+: Cancelaria de Stat îi răspunde lui Ceban: politizează intervențiile legale

Cancelaria de Stat respinge acuzațiile primarului capitalei, Ion Ceban, care a declarat că instituția ar fi „impus” Consiliul Municipal Chișinău (CMC) să anuleze decizia prin care a interzis marșurile LGBT+ în capitală. Autoritatea guvernamentală califică declarațiile edilului drept „convenabile, dar complet eronate” și susține că acestea urmăresc să alimenteze „scandalul și divizarea în societate”.

„Primarul municipiului Chișinău revine, cu regret, la o practică devenită obișnuită: evitarea problemelor reale ale cetățenilor prin recurgerea la acuzații și politizarea intervențiilor legale ale instituțiilor statului. Când nu-ți îndeplinești responsabilitatea promisă în fața cetățenilor, creezi probleme false care să provoace scandal și divizare. (…) Cancelaria de Stat nu impune. Cancelaria notifică, conform legii, ori de câte ori identifică abateri. Iar în municipiul Chișinău, din păcate, ele sunt des întâlnite”, a precizat Cancelaria, în reacția publicată pe 10 iunie.

Instituția guvernamentală precizează că își exercită atribuțiile prevăzute de lege, în interesul oamenilor din toate administrațiile publice locale din Republica Moldova.

„Reiterăm că, într-un stat democratic, libertatea de exprimare este garantată tuturor. Această libertate nu poate fi selectivă sau limitată de preferințele unei administrații locale”, mai precizează Cancelaria.

***

Amintim că CMC a adoptat pe 15 mai, cu votul a 27 de consilieri, proiectul care interzice organizarea marșurilor LGBT+ în capitală. Consilierii Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) nu au participat la vot și au părăsit ședința în semn de protest. Decizia a stârnint un val de reacții în societate. Este hotărâre una legală sau doar un gest simbolic cu tentă populistă? Ce spune legea despre întruniri publice, ce valoare juridică are decizia CMC și cine are, de fapt, competența de a interzice un marș pașnic – am explicat AICI.

Pe 6 iunie, Cancelaria de Stat a solicitat reexaminarea deciziei CMC, prin care a fost interzisă desfășurarea manifestațiilor organizate de comunitatea LGBTQ+. De asemenea, instituția a cerut Consiliului pentru egalitate să se pronunțe asupra hotărârii adoptate de consilieri pe 15 mai. În notificarea emisă, Cancelaria de Stat solicită CMC să reexamineze și să abroge decizia din 15 mai. Totodată, instituția cere ca rezultatul examinării să-i fie comunicat în termen de 30 de zile. În argumentare, se menționează că doar instanța de judecată are competența de a interzice sau de a limita desfășurarea unei întruniri publice.

Într-o reacție publică, edilul a declarat că nu va da curs solicitării Cancelariei și că orice tentativă din partea guvernării de a interveni în decizia CMC va fi contestată.

În avizul emis, Consiliul pentru egalitate constată că decizia Consiliului Municipal Chișinău de a interzice manifestațiile organizate de comunitatea LGBTQ+ instituie o „situație de discriminare directă” pe criterii de orientare sexuală și identitate de gen.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: