parlament.md

A fost lansată cartea semnată de vicepreședintele Parlamentului Mihail Popșoi

Parlamentul a găzduit evenimentul de lansare a cărții „Europenizare versus democratizare în Georgia, Moldova și Ucraina. Provocări interne și externe pentru consolidarea democratică”, semnată de vicepreședintele Parlamentului, Mihail Popșoi. La eveniment au participat viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, precum și experți din domeniu.

Lucrarea „Europenizare versus democratizare în Georgia, Moldova și Ucraina. Provocări interne și externe pentru consolidarea democratică” este o lucrare academică, cu care vicepreședintele Parlamentului, Mihail Popșoi, a obținut titlul de doctor în științe politice la Universitatea Degli Studi di Milano.

„Din perspectivă academică, am încercat să analizez toate riscurile, vulnerabilitățile țărilor respective din perspectiva democratică și de europenizare. Evident, factorii de risc îi cunoaștem foarte bine, dar, nici eu, nici oameni de știință mult mai experimentați decât mine n-au putut prevedea urmările acelor situații de influență nefastă, prin care am trecut noi în toți acești ani”, a menționat vicepreședintele Parlamentului, Mihail Popșoi.

„Autorul a pus accent pe acele provocări interne și externe în ceea ce se numește consolidarea democratică. Lucrarea a fost scrisă înainte ca evenimentele să se catalizeze în data de 24 februarie. Aceasta este concentrată în așa manieră încât să acopere cele mai sensibile zone: economică, juridică, politică, perspectivele”, a adăugat vicepreședintele Comisiei cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media, Virgiliu Pâslariuc.

Cartea a fost publicată în limba engleză. În curând, va fi redactată și varianta în limba română.

Echipa NewsMaker s-a ales cu un autograf și dedicație.

NewsMaker

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

colaj NM

Un consilier municipal PAS din Chișinău, obligat să publice dezmințiri după o postare în care apare Ceban: „Un nonsens”

Primarul Chișinăului, Ion Ceban, a câștigat în prima instanță un litigiu privind apărarea onoarei și reputației profesionale intentat împotriva consilierului municipal PAS Ion Melnic. Judecătoria Chișinău, sediul Rîșcani, l-a obligat pe Melnic să dezmintă afirmația potrivit căreia edilul ar fi vizat în dosarul fostului director al „Spații Verzi”, Tudor Gîrbu, după o postare pe Facebook despre cauza penală, în care apărea și imaginea primarului. Într-un comentariu pentru NewsMaker, Ion Melnic a declarat că publicația sa nu menționează că edilul capitalei ar fi vizat în dosar și a precizat că va contesta decizia instanței la Curtea de Apel.

Potrivit hotărârii, cererea de chemare în judecată a fost admisă parțial. Instanța l-a obligat pe Ion Melnic să publice, în termen de 15 zile, un dezminț la ceea ce a calificat drept „informație defăimătoare”, cu următorul text: „Confirm că Ion Ceban nu este vizat în dosarul pornit în privința fostului director al Î.M. „Spații Verzi” și nu există substrat factologic suficient pentru a crede în implicarea lui”.

Hotărârea poate fi contestată la Curtea de Apel Centru în termen de 30 de zile.

Contactat de NM, Ion Melnic a calificat decizia primei instanțe drept „un nonsens”. Consilierul municipal a afirmat că, în postarea pentru care a fost acționat în judecată, nu a susținut că Ion Ceban ar fi vizat în cauza penală a fostului șef al „Spații Verzi”, ci doar că edilul apare în imaginea care însoțește textul.

Ion Ceban nu figurează în text (textul postării – n.r.). (…) Declarații din partea mea, în text sau verbal, n-au fost făcute, că el este parte a procesului, că este și Ion Ceban vizat și așa mai departe. De asta noi considerăm că hotărârea de astăzi este lipsită de fundament juridic. Este un nonsens, pentru că mă pune să dezmint ceea ce eu n-am făcut”, a menționat el.

Ion Melnic a precizat că va contesta hotărârea în instanța de apel.

Postarea care stă la baza procesului de judecată a fost publicată pe Facebook, pe 22 mai 2025. Este vorba despre o fotografie cu ziarul Primăriei Chișinău, în care apare Ion Ceban și peste care a fost editat chipul fostului director al „Spații Verzi”, Tudor Gîrbu, și mesajul „Continuăm să furăm împreună”. Imaginea este însoțită de un text care prezintă informații ale CNA despre dosarul de abuz de serviciu în care este cercetat Gîrbu. Numele primarului nu este menționat în text.

screenshot

Precizăm că, pe 7 mai, Judecătoria Chișinău, sediul Rîșcani, a dispus scoaterea de pe rol a unei alte cereri de chemare în judecată, depuse de Ion Ceban împotriva lui Ion Melnic, într-un litigiu privind libertatea de exprimare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: