Reuters

„A înnebunit complet”. Trump l-a criticat pe Putin pentru atacurile masive asupra Ucrainei

Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a publicat pe 26 mai, pe platforma Truth Social, un mesaj în care a criticat atacurile Federației Ruse asupra Ucrainei. Acesta a spus că omologul său rus, Vladimir Putin, „a înnebunit complet”. Trump a admis că Putin, care a declanșat invazia la scară largă asupra Ucrainei în urmă cu trei ani, încearcă să cucerească toată Ucraina, însă a menționat că acest lucru va duce la „prăbușirea” Rusiei.

Am avut întotdeauna o relație foarte bună cu Vladimir Putin din Rusia, dar ceva s-a întâmplat cu el. A înnebunit complet! Ucide mulți oameni fără niciun rost, și nu mă refer doar la soldați. Rachete și drone sunt lansate asupra orașelor din Ucraina, fără niciun motiv. Am spus întotdeauna că el vrea toată Ucraina, nu doar o parte, și poate că asta se dovedește a fi adevărat, dar dacă o face, va duce la prăbușirea Rusiei! Totodată, președintele Zelenski nu face niciun bine țării sale vorbind așa cum o face. Tot ce spune creează probleme, nu-mi place, și ar fi mai bine să înceteze. Acesta este un război care nu ar fi început niciodată dacă aș fi fost eu președinte. Acesta este războiul lui Zelenski, al lui Putin și al lui Biden, nu „al lui Trump”. Eu doar încerc să sting incendiile mari și urâte care au fost provocate prin incompetență grosolană și ură”, a menționat Donald Trump.

Anterior, în timpul unor declarații de presă, președintele SUA a menționat că va lua în considerare impunerea de sancțiuni suplimentare împotriva Moscovei, notează Sky News.

Amintim că, în noapte de 24 spre 25 mai, Federația Rusă a lansat un atac masiv asupra Ucrainei cu rachete și drone, fiind vizate 13 regiuni ale țării. Peste 80 de clădiri rezidențiale au fost avariate, iar 12 persoane au murit, inclusiv copii. Alte 60 de persoane au fost rănite. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a subliniat necesitatea impunerii de sancțiuni de către țările lumii împotriva Rusiei din cauza acestor atacuri.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

chisinau.md

În ce instituții au cea mai mare încredere cetățenii Republicii Moldova? Sondaj iData

Biserica și primăriile se numără printre instituțiile în care cetățenii Republicii Moldova au cea mai mare încredere. Acest lucru reiese din datele unui sondaj realizat de compania sociologică iData, care a fost prezentat miercuri, 27 mai.

Respondenții au fost rugați să evalueze nivelul de încredere pe care îl au în diverse instituții de stat și sociale.

Potrivit cercetării, pe primul loc în topul încrederii se află biserica. Aproape jumătate dintre participanți (46%) au declarat că au un nivel „foarte mare” de încredere în această instituție, iar 21% un nivel „mare”. Pe locul al doilea se află primăriile, în care 32% dintre respondenți au încredere „foarte mare”, iar 25% „mare”. Și sistemul educațional este bine cotat, peste jumătate dintre respondenți exprimând încredere în acesta (22% foarte mare și 34% mare).

În cazul instituțiilor centrale, opiniile sunt mai împărțite. Președinția se bucură de încredere foarte mare din partea a 26% dintre cetățeni și de încredere mare din partea a 18%, în timp ce 23% declară că nu au deloc încredere în această instituție. Poliția Republicii Moldova este apreciată cu un nivel „foarte mare” de încredere de 16% dintre respondenți și „mare” de 23%.

La polul opus se află Parlamentul, Guvernul și presa, instituții în care încrederea este mai scăzută. Parlamentul și Guvernul au fost evaluate cu încredere „foarte mare” de 12% și, respectiv, 11% dintre respondenți, în timp ce înregistrează și cele mai ridicate niveluri de neîncredere totală — 25% pentru Parlament și 26% pentru Guvern. Mass-media este considerată demnă de încredere „foarte mare” de 12% dintre respondenți, iar 21% spun că au un nivel „mare” de încredere.

Cele mai scăzute niveluri de încredere au fost înregistrate în cazul autorităților din Găgăuzia. Doar 5% dintre participanți au declarat un nivel „foarte mare” de încredere în acestea, în timp ce 34% spun că nu au deloc încredere, iar 32% nu au știut sau au refuzat să răspundă.

Sondajul iData a fost realizat în perioada 14–24 mai, pe un eșantion de 992 de persoane, cu o marjă maximă de eroare de 3,1%.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: