Aeroportul Internațional Chișinău

Aeroportul din Chișinău anunță că a revenit la activitatea obișnuită de lucru: „Pe alocuri cu mici întârzieri, dar nesemnificative”

Aeroportul Internațional Chișinău (AIC) anunță că a revenit la activitatea obișnuită de lucru. Potrivit reprezentanților aerogării, începând cu seara zilei de 26 noiembrie, ora 21:00, cursele aterizează și decolează în regim normal.

„Pe alocuri cu mici întârzieri, dar acestea sunt nesemnificative față de tabloul de ieri”, anunță reprezentanții AIC.

Potrivit sursei citate, la moment se lucrează intensiv la prelucrarea pistei cu o soluție specială: „Acest fapt contribuie la capacitatea de frânare, ceea ce oferă posibilitatea aeronavelor să aterizeze și să decoleze fără restricții sau careva limitări în acțiuni”.

Precizăm că, la moment, mai multe curse avia înregistrează întârzieri. Este vorba de cursele Istanbul-Chișinău, Hurghada-Chișinău și Sharm el Sheikh-Chișinău.

Captură foto: airport.md

Amintim că mai multe curse avia au fost anulate sau amânate duminică, 26 noiembrie, din cauza vremii nefavorabile.

Precizăm în acest context că Moldova s-a aflat sub cod galben și portocaliu de ninsori, vânt și viscol în perioada 25-26 noiembrie. Codul galben de vânt se menține și azi, până la ora 13:00.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

VIDEO Focuri de artificii lansate dintr-o mașină în curtea unor blocuri din Chișinău: ce spune poliția

Imagini postate pe rețelele de socializare surprind focuri de artificii lansate dintr-o mașină în curtea unor blocuri de locuit din Chișinău. Pentru NewsMaker, ofițera de presă a Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Svetlana Scripnic, a declarat că incidentul a fost înregistrat la poliție în seara zilei de 31 mai, iar identitatea șoferului a fost stabilită, acesta urmând să fie sancționat.

Potrivit ofițerului de presă, cazul a fost înregistrat la Inspectoratul de Poliție Centru pe 31 mai, la ora 20:00.

„Este stabilită și identitatea șoferului, care urmează să fie sancționat conform legislației”, a adăugat ofițera de presă.

Potrivit celor relatate pe online, incidentul s-a produs pe strada Nicolae Testimițanu, în aceeași curte unde, în seara zilei de 1 mai, un incendiu la balcon a fost provocat de focuri de artificii lansate în curtea blocurilor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: