Максим Андреев / NewsMaker

Ala Nemerenco, precizări despre numărul mare de infectări cu COVID-19, confirmate în ajun

Ministrul Sănătății Ala Nemerenco a venit cu precizări despre numărul mare de infectări cu COVID-19, raportate în seara de 13 octombrie.

Ala Nemerenco a explicat că în datele statistice publicate miercuri au fost incluse o parte dintre cazurile depistate luni, care nu fuseseră raportate din motive tehnice.

„În statistica de astăzi sunt incluse o parte din testele realizate și cazurile detectate luni, dar neraportate. Situația a fost cauzată de faptul că luni a fost realizată pentru prima dată integrarea rapoartelor în Certificatul digital COVID și unor laboratoare nu le-a reușit integrarea. Problemele apărute au fost remediate, statistica “reparată” și adusă la zi”, a menționat ministrul Sănătății.

Luni, în Republica Moldova au fost raportate 2192 de teste și 535 cazuri de infectare. Miercuri – 11 372 teste și 2052 cazuri de infectare.

Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, vaccinarea rămâne cea mai efecientă metodă de protecție împotriva dezvoltării unei forme grave a infecției COVID-19 și a decesului.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mediu.gov.md

Pe malul râului Tigheci prinde viață o nouă pădure: au fost plantați puieți pe 9 hectare

Pe malul râului Tigheci, în comuna Cania, au fost plantate 9 hectare de puieți în această primăvară. Anunțul a fost făcut într-un comunicat de Ministerul Mediului.

Potrivit instituției, puieții cresc sănătoși și au atins o rată de prindere de peste 80%.

Noua pădure aduce beneficii atât pentru mediu cât și pentru comunitate: aer mai curat, sol protejat și consolidarea malurilor râului Tigheci, reducând riscul de eroziune și contribuind la protejarea resurselor de apă”, a menționat Ministerul Mediului.

Pentru a proteja noua pădure de eventuale incendii de vegetație, în jurul terenului împădurit, silvicultorii au amenajat fâșii mineralizate – zone de sol curățate complet de vegetație și bine prelucrate. „Aceste zone vor servi ca o barieră de protecție, împiedicând focul să se extindă spre puieți în cazul izbucnirii unui incendiu în apropiere”, a precizat ministerul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: