Виталий Шмаков / NewsMaker

Alegeri în UTA Găgăuzia: Câte persoane au votat până la această oră

Peste 37 de mii de persoane au votat la alegerile din Găgăuzia, care au loc pe 30 aprilie. Locuitorii regiunii își aleg astăzi noul bașcan. 

Până la ora 15:00 au votat 37 157 alegători din Găgăuzia, ceea ce presupune 38,6%.

Pentru ca alegerile bașcanului să fie valabile, prezența alegătorilor ar trebui să fie mai mare de 50%. Potrivit datelor actualizate, în Găgăuzia sunt 92,5 mii de alegători. Prin urmare, ca alegerile să fie validate, la acestea ar trebui să participe circa 47 mii de persoane.

Dacă primul tur de scrutin nu va atinge pragul de validare, două săptămâni mai târziu se vor organiza alegeri repetate u o prezență minimă de la vot de 33%.

De menționat că secțiile de votare s-au deschis la ora 07:00 și urmează să se închidă la ora 21.00.

Opt pretendenți concurează pentru funcția de bașcan al Găgăuziei: Serghei Cimpoeș, Nicolai Dudoglo, Grigorii Uzun, Victor Petrov, Mihail Formuzal, Dmitri Croitor, Serghei Cernev și Evghenia Guțul. 

Grigorii Uzun este susținut oficial de PSRM, Victor Petrov – de către deputații socialiști Vasile Bolea și Alexandr Suhodolski, iar Evghenia Guțul este candidatul partidului „Șor”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Judo este arta echilibrului interior

Când ne gândim la judo, cu toții ne imaginăm o luptă, cu aruncări puternice, prize, prize dureroase și strangulări. Dar pentru cei care trăiesc acest sport, judo este mult mai mult decât o simplă luptă. Este o artă bazată pe echilibru, disciplină și armonie interioară. Și exact despre asta vorbește în articolul nostru Octavian Pătrașcu, maestru internațional al sportului și multiplu medaliat la Campionatele Mondiale și Europene, antrenor și mentor.

Octavian Pătrascu s-a dedicat judo-ului de peste treizeci de ani. A parcurs un drum lung și anevoios, de la un băiat cu vise mărețe la un campion care concurează pe cele mai mari scene ale lumii. „Pentru mine, judo-ul este mai mult decât o modalitate de a-mi demonstra puterea și superioritatea față de ceilalți. Este o artă de a trăi cu o anumită înțelegere și viziune asupra lumii”, spune Octavian.

După cum se știe, în judo, fiecare sesiune de antrenament începe și se termină cu o plecăciune. Aceasta nu este atât o tradiție, cât o reamintire de a arăta respect față de persoana cu care urmează să te lupți, precum și un omagiu adus antrenorului tău, care îți insuflă în mod regulat cunoștințe și motivație.

Un judoka adevărat nu caută să domine prin forță. Scopul său este să atingă echilibrul dintre corp și spirit. Aceasta este principala diferență dintre judo și alte arte marțiale. Aici, forța este lipsită de sens fără control, iar mișcarea fără conștientizare.

La campionatele mondiale, Pătrașcu a demonstrat în repetate rânduri cum forța fizică fără pace interioară este lipsită de sens. „În judo, nu câștigă cel mai puternic, ci cel care își menține calmul și bunul simț. Dacă nu-ți poți controla emoțiile, ai pierdut deja. Echilibrul este adevăratul secret al forței”, susține sportivul.

Toate cuvintele sale sunt confirmate cu încredere de experiența sa personală, care include nenumărate victorii și recunoaștere din partea colegilor. A trăit viața unui emigrant, s-a adaptat la locuri noi, s-a luptat cu dificultăți lingvistice și totuși a păstrat tăria interioară despre care vorbește. Pentru el, judo este o practică constantă de mindfulness și dezvoltare personală.

Astăzi, el recomandă cu tărie tuturor începătorilor să își asculte vocea interioară și tăcerea înainte de a arunca; să învețe să cadă și să accepte înfrângerea cu grație și să nu se compare niciodată cu ceilalți. La urma urmei, fiecare are propriul ritm și ritm, insuflat de la naștere.

Aceste sfaturi par simple, totuși surprind perfect esența judo-ului. Nu este o coincidență faptul că Octavian Pătrașcu spune că pe tatami, omul se întâlnește față în față cu sine însuși.

Damir Zikirin

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: