Посольство России в Республике Молдова

Ambasada Rusiei în Moldova suspendă recepționarea cererilor pentru pașapoarte biometrice. Care este motivul

Misiunile diplomatice ale Rusiei din străinătate au suspendat, din 26 august, acceptarea documentelor pentru pașapoarte biometrice. Acest lucru a fost anunțat de departamentul consular al Ministerului de Externe al Rusiei. De asemenea, astfel de informații sunt postate pe pagina de Facebook a Ambasadei Rusiei la Chișinău, scrie NM.

„Din motive tehnice, din 26 august 2022, acceptarea cererilor de eliberare a pașapoartelor care conțin un suport electronic de stocare (valabil 10 ani) se suspendă temporar. Reluarea recepției va fi anunțată suplimentar”, a declarat Ministerul rus de Externe într-un comunicat.

Potrivit canalului Telegram al departamentului consular, decizia de suspendare a eliberării acestora în străinătate se datorează nevoii de reformatare a suporturilor electronice cuprinse în pașaport.

Un mesaj similar a apărut pe pagina Ambasadei Rusiei în Moldova: „Din 26 august 2022, din motive tehnice, acceptarea documentelor pentru eliberarea pașapoartelor de nouă generație (biometrice, pe 10 ani) se suspendă temporar. Reluarea acceptării documentelor va fi anunțată ulterior”.

Nu este încă clar dacă pașapoartele biometrice vor fi eliberate sau nu chiar și în Rusia.

Pașapoartele biometrice rusești sunt valabile 10 ani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dodon, la Marșul Familiei: PAS se amestecă în treburile bisericii și lovește în valorile tradiționale. Reacție:„În loc să vină cu soluții, unii încearcă să divizeze societatea”

Peste 3.500 de persoane au participat, pe 20 iunie, la „Marșul Familiei”, organizat de Partidul Socialiștilor în centrul Chișinăului, cu o zi înainte de Marșul Pride. Liderul PSRM, Igor Dodon, a acuzat partidul de guvernare că se amestecă în treburile bisericii și ale familiei, afirmând că aceste valori tradiționale sunt suprimate. Contactată de NM, purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, a declarat că biserica și familia sunt instituții importante pentru stat, însă, în loc să vină cu soluții, unii politicieni continuă să dividă societatea. Totodată, aceasta a amintit despre comuniștii care au distrus biserici și au deportat cetățeni în perioada sovietică.

Participanții la marș au pornit de la Academia de Studii Economice spre scuarul de lângă Catedrala Mitropolitană, purtând drapele de stat, steaguri albe ale Marșului Familiei și baloane colorate. Printre cei prezenți s-au numărat președintele PSRM, Igor Dodon, președinta de onoare a partidului, Zinaida Greceanîi, vicepreședintele Parlamentului, Vlad Bătrîncea, precum și deputați, primari, consilieri locali și activiști ai PSRM, alături de familiile și copiii lor.

În cadrul mitingului desfășurat în scuarul de lângă Catedrală, Dodon a subliniat că poporul moldovenesc și-a păstrat statalitatea timp de peste șase secole datorită credinței, familiei și dragostei de Patrie.

„Vreau să felicit toți cetățenii Republicii Moldova care au familii, copii, nepoți și chiar strănepoți. Pe acest pământ de mai bine de 600 de ani, ne-am ținut mereu de familie și de credință, precum și de Patrie. Patria noastră fără familie și credință nu are nicio șansă. Aceștia sunt cei doi piloni principali pe care se bazează statalitatea noastră”, a declarat Dodon.

Liderul PSRM a susținut că aceste valori sunt în prezent amenințate, motiv pentru care a fost organizat marșul.

„Dacă totul era bine în țară, nu ieșeam cu acest mesaj astăzi. Dacă nu ar exista niciun pericol pentru aceste două lucruri. Au lovit biserica și au lovit familia, potrivit unei familii tradiționale”, a afirmat Dodon, îndemnând cetățenii să rămână uniți în apărarea bisericii și a credinței.

Vicepreședintele Parlamentului, Vlad Bătrîncea, a declarat că la marș au venit oameni din toată țara, uniți de credința în Moldova și respectul față de ortodoxie, familie și istoria proprie, subliniind că fără familie nu există viitor nici pentru sate, nici pentru orașe, nici pentru stat.

Președintele fracțiunii PSRM în Consiliul Municipal Chișinău, Alexandr Odințov, a participat la marș alături de copiii săi, declarând că părinții, familia și copiii reprezintă cele mai sfinte lucruri pentru fiecare om, și a subliniat că socialiștii doresc să construiască o Moldovă din care oamenii să nu mai plece peste hotare, ci să-și crească aici copiii și nepoții.

Primarul satului Dereneu, Vasile Revenco, care a apărat alături de enoriași biserica din localitatea sa, a subliniat că familia tradițională, credința ortodoxă și tradițiile strămoșești reprezintă principala moștenire pe care moldovenii sunt datori să o păstreze.

Participanții la miting și-au exprimat susținerea pentru familia tradițională, înțeleasă ca uniune dintre un bărbat și o femeie, și au pledat pentru păstrarea valorilor spirituale și morale ale societății moldovenești.

Reacția PAS

Purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, a respins acuzațiile potrivit cărora formațiunea de guvernământ s-ar amesteca în treburile bisericii și ar afecta valorile tradiționale, amintind că reprezentanți ai regimului comunist din care provine Dodon au distrus sute de biserici în Moldova și au trimis mii de familii în Siberia.

„Comuniști ca Dodon au distrus în Moldova sute de biserici și au trimis mii de familii în Siberia și nu le-a păsat nici de religie, nici de tradiții. Familia și biserica sunt instituții importante în orice societate. De aceea, în ultimii ani am investit în sprijinirea familiilor, în educație, în servicii sociale și în crearea unor condiții mai bune pentru copii și părinți”, a declarat Vlas.

Aceasta a acuzat opoziția că folosește teme sensibile pentru a divide societatea, în loc să propună soluții concrete pentru cetățeni.

„În loc să vină cu soluții pentru oameni, unii politicieni încearcă să divizeze societatea prin teme sensibile și declarații populiste. Noi vom continua să lucrăm pentru toate familiile din Republica Moldova și să respectăm drepturile și libertățile fiecărui cetățean”, a conchis purtătoarea de cuvânt a PAS.

Anul trecut, PSRM și-a organizat marșul în aceeași zi cu marșul de solidaritate în sprijinul comunității LGBT. Între participanții celor două acțiuni au avut loc atunci ciocniri, iar poliția a fost nevoită să separe grupurile. Organizațiile pentru drepturile omului au condamnat incidentele.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: