Ambasadoarea SUA în România: „Am văzut multe exemple de încercare a Rusiei de a destabiliza guvernul de la Chişinău”

Ambasadorul Statelor Unite (SUA) în România, Kathleen Kavalec, susține că a văzut „multe exemple de încercare a Rusiei de a destabiliza Guvernul Republicii Moldova”. Potrivit ei, dezinformarea rămâne „o preocupare majoră”. Declarațiile au fost făcute într-un interviu pentru presa de peste Prut. Șefa diplomației americane la București a lăudat, totodată, România pentru că „a demonstrat o conducere excelentă în sprijinirea Moldovei în aspirațiile sale europene”, scrie news.ro.

„Mai întâi de toate, permite-mi să spun că România a demonstrat o conducere excelentă în sprijinirea Moldovei în aspirațiile sale europene”, a spus Kathleen Kavalec, într-un interviu difuzat vineri de Digi24, atunci când a fost întrebată cât de bine reușesc România şi Uniunea Europeană să ajute Republica Moldova să nu alunece spre Rusia.

„Dezinformarea este o preocupare majoră. Şi am văzut multe exemple de încercare a Rusiei de a destabiliza Guvernul Republicii Moldova. De aceea suntem foarte prezenți şi acolo, alături de România şi alți parteneri, în oferirea de sprijin, de exemplu, pentru nevoile lor energetice”, a declarat ambasadoarea Statelor Unite în România.

Kathleen Kavalec a precizat că a fost recent în Republica Moldova cu o misiune comercială, pentru a încerca să încurajeze investiții suplimentare în Republica Moldova.

Statele Unite au oferit peste 300 de milioane de dolari ca asistență Republicii Moldova. „Şi intenționăm să oferim şi mai mult”, a anunțat Kavalec.

„Încercăm să-i ajutăm în combaterea dezinformării, ajutându-i să facă față provocărilor cu care se confruntă”, a spus Kavalec.

„Cred că atunci când te uiți la lume, faci o alegere, în ce direcție vrei să mergi. România a făcut această alegere când a decis că vrea să adere la NATO, când a decis că vrea să adere la UE. Aţi votat pentru a merge spre Vest, unde aţi văzut mai multă stabilitate, pace şi prosperitate. Şi moldovenii, în Republica Moldova, şi-ar dori același lucru. Deci, cred că toți ar trebui să lucrăm împreună pentru a-i sprijini”, a conchis Kathleen Kavalec.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

cna.md

O nouă reținere în dosarul mitei de la vamă. CNA: este o rudă apropiată a șefului Biroului Centru

Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA) și procurorii din Bălți au efectuat percheziții la un complice al șefului Biroului Vamal Centru, Iurie Gorea, reținut anterior într-un dosar de corupție. Bărbatul, considerat intermediar și rudă apropiată a lui Iurie Gorea, a fost reținut pentru 72 de ore, fiind cercetat penal pentru complicitate la corupere pasivă. Informațiile au fost comunicate de reprezentanții CNA.

Pe 25 iunie, CNA a anunțat că, împreună cu procurorii municipiului Bălți, a efectuat percheziții la un complice al șefului Biroului Vamal Centru.

„Bărbatul, care este o rudă apropiată a învinuitului și ar fi avut rolul de intermediar, a fost reținut în această dimineață pentru 72 de ore, fiind cercetat penal pentru complicitate la coruperea pasivă”, au comunicat reprezentanții CNA.

***

Amintim că, pe 21 mai, șeful Biroului Vamal Centru Iurie Gorea și un broker vamal au fost reținuți de CNA într-un dosar de corupere pasivă în circumstanțe agravante. Se menționa că cei doi, împreună cu alte persoane, ar fi primit peste 40 000 de dolari. Potrivit CNA, banii erau destinați „pentru facilitarea trecerii mărfurilor peste frontiera vamală a R. Moldova la importul de mărfuri în țară, destinate segmentului transnistrean, dar și pentru omiterea depistării multiplelor încălcări de legislație”. Ulterior, în cadrul aceluiași dosar a fost reținut șeful Postului Vamal Intern Căușeni, iar în urma acțiunilor de urmărire penală au fost ridicate mai multe telefoane mobile, suma totală a mijloacelor financiare depistate constituind circa 1, 1 milioane de lei.  

Recent, fostul ministru al Infrastructurii, Andrei Spînu, a recunoscut că are o relație apropiată cu șeful Biroului Vamal Centru. „Mi-a botezat copilul mai mic acum 9 ani”, comunicat Spînu la TV8. Mai mult, el a spus că l-a recomandat pe Iurie Gorea pentru această funcție. Întrebat dacă îl consideră pe Iurie Gorea vinovat sau crede că este ținta unei răzbunări, Andrei Spînu a răspuns: „Tot timpul este natura umană să creadă că nu este adevărat. Și evident că prima reacție este că eu nu cred că asta s-a întâmplat, după care eu încerc să înțeleg ce s-a întâmplat și aici am o singură rugăminte – ca să se facă claritate”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: