Tudor Mardei | NewsMaker

Amendă de 55 000 lei pentru un bărbat care ar fi încercat să cumpere voturi pentru un anumit candidat

Un bărbat ar fi oferit bani mai multor persoane pentru a le determina să voteze un anumit concurent electoral la alegerile prezidențiale din 2024 și să aleagă opțiunea „NU” la referendum. Acesta a fost condamnat la o amendă de 55 000 de lei, cu confiscarea banilor utilizați la comiterea infracțiunii. Informațiile au fost comunicate pe 9 februarie de Procuratura Generală, care a precizat că sentința nu este definitivă.

Conform Procuraturii Generale, bărbatul a oferit între 1000 și aproximativ 2700 de lei mai multor persoane pentru ca acestea să voteze un anumit concurent electoral la alegerile prezidențiale și să aleagă opțiunea „NU” în buletinul de vot al referendumului republican constituțional.

Cazurile ar fi avut loc în perioada august–octombrie 2024, în satul Stolniceni, raionul Hâncești, dar și în alte unități administrativ-teritoriale.

Bărbatul de 40 de ani a fost recunoscut vinovat de coruperea alegătorilor și condamnat la amendă penală în mărime de 55 000 lei, cu confiscarea mijloacelor bănești utilizate la comiterea infracțiunii. De asemenea, au fost aplicate sechestre pe mai multe bunuri ale inculpatului, în scopul garantării executării pedepsei amenzii.

Sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Centru.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mfa.gov.md

Popșoi, despre o potențială aderare la NATO: „Trebuie să recunoaștem că politicienii au cam evitat subiectul”

Ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, consideră că, în prezent, scenariul unei potențiale aderări a Republicii Moldova la NATO este nerealist, deoarece majoritatea cetățenilor nu susțin această idee, în pofida riscurilor de securitate din regiune. El a declarat că, de-a lungul timpului, politicienii au evitat abordarea subiectului și că acesta ar trebui discutat mai des în public și detabuizat. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ediției din 30 mai a emisiunii „Eurosecuritate” de la Vocea Basarabiei.

Ministrul de Externe a fost întrebat dacă crede că Republica Moldova ar trebui să se apropie de NATO sau chiar să adere la blocul militar, în contextul situației fragile de securitate din regiune, create de Federația Rusă.

Integrarea în NATO, ca și în orice altă structură internațională, ține de voința cetățenilor noștri. Atunci când va exista un sprijin majoritar, semnificativ, pentru aderarea la Alianța Nord-Atlantică, aceasta va putea fi examinată ca o opțiune firească și poate apărea pe agenda decizională a unui stat sau altul. În cazul nostru, cunoașteți bine istoric, din motive diverse nu a existat această majoritate semnificativă”, a declarat Mihai Popșoi.

Diplomatul a mai spus că guvernarea, societatea civilă și mass-media ar trebui să introducă în dezbaterea publică subiectul unei potențiale aderării la NATO, astfel încât acesta să fie detabuizat. „Trebuie să recunoaștem că politicienii au cam evitat acest subiect”, a menționat el.

În același timp, Ministrul de Externe a spus că, personal, este un susținător al NATO.

Eu mereu am fost cât se poate de deschis. Or, pentru mine, Alianța Nord-Atlantică este și o experiență personală: primul meu job, după absolvirea FRIȘPA, a fost Centrul de informare și documentare NATO de la Chișinău. Și eu sunt un mare adept a tot ce înseamnă securitate euroatlantică. Nu trebuie să ai studii de doctorat în securitate să-ți dai seama că adevărata garanție de securitate o poate oferi doar Alianța-Nord Atlantică”, a spus el.

Precizăm că un sondaj iData, realizat în luna mai, a arătat că 54,5% dintre cetățenii Republicii Moldova nu sprijină ideea unei eventuale aderări la NATO. În același timp, 33,6% pledează pentru integrarea în blocul militar, iar 11,9% nu știu sau nu au răspuns.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: