ont.by

Americanul care a luat cu asalt Capitoliul SUA a primit statut de refugiat în Belarus: „Aici mă simt în siguranță”

Evan Newman, cetățeanul american care acum un an a participat la asaltul asupra Capitoliului SUA, a primit statut de refugiat în Belarus. Documentul i-a fost înmânat pe 22 martie, de către autoritățile din Brest, informează serviciul de presă al Biroului de azil.

Deocamdată, bărbatul locuiește în orașul Brest. Acesta planifică să călătorească și în alte regiuni ale Belarusului și să își deschidă o afacere – în SUA el confecționa genți. Newman spune că își dorește ca și familia sa să se mute în Belarus, însă decizia depinde de soția sa, care „se ocupă de educația copiilor”.

„În Belarus mă simt în siguranță. Sunt liniștit, îmi place această țară. Astăzi am sentimente contradictorii. Sunt bucuros că Belarusul are grjiă de mine. Sunt trist pentru că am nimerit într-o astfel de situație și că am probleme în țara mea”, le-a spus acesta jurnaliștilor.

Bărbatul este originar din California. Acolo, pe numele său există mai multe dosare penale. El este unul dintre figuranții investigației cu privire la evenimentele din 6 ianuarie 2021, de la Washington, când adepții ex-președintelui Donald Trump, care a pierdut alegerile în favoarea lui Joe Biden, au încercat să ia cu asalt Capitoliul și să întrerupă ședința Congresului.

Evan Newman recunoaște că a participat la proteste, însă susține că nu a intrat în clădire. El este acuzat și că a lovit un polițist.

Pe 15 august 2021, Newman a traversat ilegal frontiera dintre Ucraina și Belarus. El susține că a decis să meargă în Belarus din cauza „atenției insistente” din partea Serviciului de Securitate al Ucrainei.

„Am simțit că sunt urmărit, am început să îmi fac griji pentru viața și sănătatea mea. Am luat o hartă, un ghiozdan cu lucruri și am traversat frontiera, după care am fost reținut”, a povestit acesta.

Amintim că, în afară de Newman, în Belarus s-a refugiat și soldatul polonez Emil Cechko, care era cercetat penal pentru că a dezertat. Pe 17 martie, el a fost găsit mort, la Minsk.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Serbia, lipsită de fonduri europene din cauza regresului democratic și a legăturilor cu Rusia

Uniunea Europeană a suspendat plățile către Serbia din fondul de dezvoltare din cauza abaterilor de la standardele europene în sistemul judiciar, a anunțat comisarul european pentru extindere, Marta Kos, potrivit DW.

Kos a subliniat că UE nu va relua finanțarea până când autoritățile sârbe nu vor remedia problemele identificate.

Anterior, publicația Politico scrisese că Comisia Europeană analizează posibilitatea de a priva Serbia de asistență în valoare de până la 1,5 miliarde de euro, invocând regresia democratică din țară și legăturile strânse cu Rusia.

Amintim că Serbia a început negocierile de aderare la UE în 2014, obținând atunci acces la sprijin financiar pentru realizarea reformelor, inclusiv în domeniul juridic.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: