screenshot

Apostolova și Fotescu sar în apărarea Marinei Tauber, plecată din Moldova de 6 luni. Cum (nu) răspund de ce nu se prezintă la ședințele de judecată

La Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani are loc o nouă ședință în dosarul în care deputata Marina Tauber, afiliată oligarhului fugar Ilan Șor, este învinuită de finanțare ilegală a ex-Partidul „ȘOR”. Deputata Reghina Apostolova, prezentă pentru a-și susține colega, s-a declarat revoltată că procurorii cer 13 ani de închisoare pentru aceasta și susține că Tauber nu ar fi comis faptele care i se impută.

Corespondenta NM Corina Malcocean i-a surprins pe deputații Reghina Apostolova și Vadim Fotescu pe holurile instanței. Aceasta le-a pus mai multe întrebări în legătură cu Tauber, care lipsește de peste 6 luni din Republica Moldova.

Considerăm că cauza care este fabricată în privința liderilor de opoziție, precum Evghenia Guțul, Marina Tauber, este presiune politică asupra opoziției. Al doilea moment: ne-a revoltat solicitarea Procuraturii că Marinei Tauber trebuie să-i fie dați 13 ani de închisoare pentru încălcări pe care nu le-a comis”, a spus Reghina Apostolova.

Întrebată de ce Tauber nu vine la ședințele de judecată, parlamentara a spus: „Nu sunt avocatul său și n-am discutat acest subiect cu ea – de ce nu frecventează (ședințele de judecată n. r.). Există dreptul omului, conform legii, pentru prezența și absența sa”.

Corespondenta NM a încercat să discute și cu Vadim Fotescu, însă acesta a adoptat un ton defensiv și a refuzat practic să răspundă la întrebări. Acesta a menționat că nu va discuta până nu va exista „presă independentă”.

Amintim că Marina Tauber este cercetată pe cinci capete de acuzate – falsificarea rapoartelor privind finanțarea campaniei electorale și a partidului politic, acceptarea finanțării ilegale din partea unui grup criminal organizat, precum și amestecul în înfăptuirea justiției.

Deputata a părăsit Republica Moldova pe 7 ianuarie 2025, prin Aeroportul Chișinău, cu destinația Istanbul. Plecarea a avut loc chiar înaintea unei ședințe de judecată în dosarul respectiv. De atunci, Tauber nu s-a mai întors în țară. Ea se declară nevinovată și spune că dosarul în care este învinuită ar fi fost pornit la „comandă politică”.

Toate ședințele de judecată care o vizează se desfășoară în prezent în lipsa ei.

Potrivit informațiilor disponibile, deputata se află, în prezent, în Rusia. Ultima dată aceasta a fost văzută la Moscova, pe 6 iulie, la Congresul Blocului „Victorie” – controlat de oligarhul fugar Ilan Șor. La eveniment au fost prezenți inclusiv Apostolova și Fotescu.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ministrul Mediului, despre artificiile anunțate de Ceban: „Show-uri și teatru ieftin în loc de poduri”

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a criticat anunțul primarului Ion Ceban privind organizarea „celor mai mari focuri de artificii din istoria țării” la evenimentul dedicat Zilei Absolventului pe 19 iunie, avertizând că spectacolul pirotehnic înseamnă mai multă poluare pentru o capitală „deja sufocată” și animale terorizate.

„Chiar și așa, vă reamintesc că spectacolul pirotehnic înseamnă mai multă poluare pentru o capitală deja sufocată, plus animale și păsări terorizate”, a scris Hajder.

Ministrul a mai adăugat că după șapte ani de mandat, chișinăuienii se așteptau ca Ceban să anunțe cel puțin al treilea pod modern sau pasaj rutier, nu show-uri și artificii.

„Când nu ești capabil să construiești măcar unul în șapte ani, te acoperi cu show-uri, teatru ieftin și artificii. Vestea bună este că ți-a mai rămas un singur an”, a declarat Hajder.

Precizăm că pe 11 iunie, primarul Chișinăului, Ion Ceban, a anunțat că pe 19 iunie va avea loc „cea mai mare discotecă în aer liber”, dedicată Zilei Absolventului, iar în cadrul acesteia vor fi „cele mai mari focuri de artificii din istoria țării”.

Între timp, pe online a fost lansată o petiție. Semnatarii solicită Primăriei Chișinău să renunțe la focurile de artificii anunțate de Ion Ceban. Aceștia susțin că, în ultimii ani, numeroase administrații locale din Europa au limitat sau au renunțat la utilizarea artificiilor în cadrul evenimentelor publice, invocând impactul acestora asupra mediului, sănătății și bunăstării animalelor.

Menționăm că anunțul lui Ion Ceban privind „cele mai mari focuri de artificii din istoria țării” a stârnit reacții critice din partea mai multor internauți pe rețelele de socializare. Consiliera PAS în Consiliul Municipal Chișinău, Ana Dabija, a declarat că „toată lumea e nedumerită de acțiunile Primăriei Chișinău”.

În reacție, Primăria Chișinău a declarat că este „nedumerită” de reacțiile apărute în legătură cu „cele mai mari focuri de artificii din istoria țării”, anunțate de edilul Ion Ceban. Autoritatea a adăugat că „deja a devenit o tradiție ca toate evenimentele Primăriei să fie criticate de exponenții guvernării” și a lansat un îndemn ca „să nu strice evenimentul tinerilor”.

***

Amintim în acest context că, în decembrie 2025, avocatul poporului Ceslav Panico și avocatul poporului pentru drepturile copilului, Vasile Coroi, au solicitat autorităților responsabile să interzică comercializarea și utilizarea articolelor pirotehnice în perioada sărbătorilor de iarnă, totodată să limiteze utilizarea acestor produse în evenimentele publice, în special în zonele dens populate.

În reacție, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, declara că autoritățile încearcă să găsească o soluție, iar aceasta trebuie, pe de o parte, să nu afecteze mulți agenți economici și, pe de altă parte, să protejeze mediul.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: