ședința parlamentului
Максим Андреев, NewsMaker

„Ar trebui toți să ne izolăm și să ne testăm”. Alaiba și Sîrbu, despre ședința parlamentului, deși doi deputați sunt infectați cu COVID-19

Deputații Dumitru Alaiba (PAS) și Serghei Sîrbu (Pro Moldova) au atras atenția că toți parlamentarii ar trebui să se autoizoleze și să fie testați pentru COVID-19, după ce doi dintre colegii lor s-au infectat. Aceștia consideră că nu este corectă convocarea ședinței legislativului și dezbaterea moțiunii de cenzură în astfel de condiții.

„Când Nichiforciuc era confirmat cu COVID19, ne-au trimis pe două săptămâni acasă, să ne testăm, chestii. Pentru că le încurca parlamentul. Acum că trebuie de accelerat repejor cu această moțiune de cenzură, cât nu au mai părăsit câțiva minoritatea parlamentară. Dacă socialiștii își vor încălca propriul precedent de a trimite deputații în izolare și acum, vor demonstra în fapte că măsura precedentă de a obstrucționa activitatea parlamentului a fost una abuzivă și, ziceam eu, penală”, a scris Dumitru Alaiba pe pagina sa de Facebook.

https://www.facebook.com/dumitru.alaiba/posts/984179515353925

Și deputatul din grupul parlamentar Pro Moldova Serghei Sîrbu a atras atenția asupra atitudinii diferite a conducerii parlamentului.

„Ne încurcă parlamentul – zicem că Nichiforciuc e bolnav de COVID 19 și trimitem deputații în izolare pe 14 zile. Ne trebuie parlamentul – organizăm ședință plenară cât ai zice pește, chiar dacă 2 deputați sunt infectați de COVID-19, au fost la ședința plenară de joi și respectiv ar trebui toți să ne izolăm și să ne testăm. Așa funcționează un stat controlat de bufonul din președinție”, a menționat Sîrbu.

https://www.facebook.com/s.sirbu/photos/a.493658250759635/2950901858368583/?type=3&theater

Amintim că astăzi, la ora 14:00, se va desfășura ședința parlamentului, în cadrul căreia va fi examinată moțiunea de cenzură contra guvernului Chicu. Decizia a fost luată tot astăzi, de Biroul permanent al parlamentului. Asta în pofida faptului că în dimineața de 20 iulie reprezentanții Partidului „ȘOR” au anunțat că doi dintre deputații fracțiunii parlamentare au fost testați pozitiv cu COVID-19 și că și alți parlamentari prezintă simptome specifice coronavirusului.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Consiliul de Supraveghere al TRM a acceptat demisia lui Vlad Țurcanu. Cine asigură interimatul și cum va fi ales noul director

Consiliul de Supraveghere al Companiei „Teleradio-Moldova” a acceptat pe 27 mai, cu șapte voturi pentru și unul împotrivă, demisia lui Vlad Țurcanu din funcția de director general, transmite Moldova 1. Funcția a fost declarată vacantă începând cu aceeași dată, iar Țurcanu va asigura interimatul până la numirea unui nou director general în urma unui concurs organizat de Consiliul de Supraveghere. Mandatele directorilor generali adjuncți, Cornel Ciobanu și Andrei Zapșa, urmează să se încheie odată cu numirea succesorului.

Președintele Consiliului de Supraveghere, Arcadie Gherasim, i-a mulțumit lui Țurcanu pentru activitatea depusă la conducerea instituției.

„Vă mulțumesc din partea Consiliului pentru ceea ce ați făcut pentru această instituție, pentru aportul depus la modernizarea instituției și la cristalizarea unui colectiv nou, de a crește o cohortă nouă de jurnaliști care să transforme instituția noastră în cea mai bună, cea mai prestigioasă și respectată instituție mass-media”, a declarat Gherasim.

La rândul său, Țurcanu a subliniat că TRM a devenit o sursă de referință pentru societatea moldovenească.

„Pentru noi a fost extrem de important ca TRM să devină o sursă de referință pentru societatea moldovenească, ceea ce s-a întâmplat uneori chiar peste așteptările noastre. TRM este, astăzi, o instituție respectată”, a declarat Țurcanu.

Potrivit Codului serviciilor media audiovizuale, directorul general își exercită mandatul până la desemnarea unui nou director, dar nu mai mult de șase luni de la data survenirii vacanței funcției. Noul director general va fi desemnat în urma unui concurs public pentru un mandat de șapte ani, care nu poate fi reînnoit.

***

Demisia lui Vlad Țurcanu fusese anunțată pe 18 mai, la două zile după finala Eurovision 2026, pe fondul valului de critici privind votul juriului național, care a acordat trei puncte reprezentantului României și zero puncte celui al Ucrainei. Țurcanu declarase atunci că, deși TRM s-a disociat de deciziile juriului, responsabilitatea îi revine în calitate de conducător al instituției.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: