Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi”

Arbori tineri de mesteacăn – rupți pe strada Ciuflea din capitală FOTO

Mai mulți arbori de mesteacăn au fost rupți pe strada Ciuflea din capitală. Copacii fuseseră plantați recent, potrivit informațiilor comunicate pe 25 august de „Asociația de Gospodărire a Spațiilor Verzi”, întreprindere municipală din Chișinău. Reprezentanții întreprinderii au calificat incidentul drept un act de vandalism și au atenționat că distrugerea spațiilor verzi este sancționată contravențional.

Întreprinderea a anunțat că, în seara zilei de 24 august, a descoperit mai mulți arbori tineri de mesteacăn rupți în aliniamentul verde de pe strada Ciuflea din Chișinău.

„Arborii, plantați recent pentru a înfrumuseța orașul și a îmbunătăți calitatea aerului, au fost distruși intenționat și abandonați la fața locului. Întreprinderea municipală condamnă ferm acest act de vandalism și reamintește că distrugerea spațiilor verzi — fie arbori, ronduri de flori sau mobilier urban — este sancționată contravențional. În ajunul Sărbătorii Naționale a Republicii Moldova, când celebrăm inclusiv identitatea și frumusețea orașului nostru, vă îndemnăm să protejați ceea ce ne aparține tuturor. Spațiile verzi nu sunt doar decor urban, ci semne ale grijii față de viitor”, au comunicat reprezentanții întreprinderii.

NewsMaker a întrebat poliția capitalei dacă a fost sesizată cu privire la incident.

Actualizare: Pentru NewsMaker, ofițera de presă a Direcției de Poliție Chișinău, Cristina Talpă, a declarat că, până în prezent, poliția nu a fost sesizată de autorități cu privire la acest caz. Ea a precizat că oamenii legii se vor autosesiza pentru a stabili toate circumstanțele incidentului.

Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi”
Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi”
Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi”
Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi”

Amintim că, în luna mai curent, primarul Ion Ceban a anunțat că în capitală vor fi instalate „și mai multe camere de supraveghere”. El a scris pe o rețea de socializare că vandalizarea intenționată a bunurilor publice și a spațiilor verzi s-a intensificat în ultima perioadă și a raportat că „recent, pe o alee din Ciocana, s-au uscat toate tuiele într-o săptămână”, iar pe strada Dimo „au fost rupți toți copacii plantați în curtea unui bloc”. De asemenea, în noaptea de 9 spre 10 mai, „în pădurea-parc din sectorul Ciocana au fost vandalizate mai multe jardiniere pentru flori, care erau bine fixate”. Ceban a anunțat că a fost chemată poliția și a precizat că „deși în ultimii ani astfel de acțiuni au fost tot mai rar întâlnite, acum revin”.

Ulterior, tot în luna mai, autoritățile capitalei au anunțat că au fost instalate camere de supraveghere la toate terenurile de sport nou amenajate. Camere au fost montate și în alte spații publice, cum ar fi parcuri, treceri subterane, terenuri de joacă și alei. Autoritățile capitalei au precizat că această măsură reprezintă „o reacție la intensificarea actelor de vandalism din ultima perioadă” și vine, totodată, „în sprijinul siguranței publice”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

parlament.md

„Transparența decizională, afectată în cazul a 20 din 21 de proiecte de lege adoptate”. Promo-LEX după ultimele ședințe ale Parlamentului 

În cazul a 20 din cele 21 de proiecte de lege adoptate în cadrul ședințelor plenare ale Parlamentului din 23 și 24 iulie, transparența decizională a fost afectată. Constatarea aparține Asociației Promo-LEX.

Potrivit Asociației, în cadrul celor două ședințe au fost adoptate 21 de proiecte de lege și două proiecte de hotărâri. Dintre proiectele de lege, 14 au fost adoptate în prima lectură, 6 – în lectura a doua, iar un proiect a fost adoptat în ambele lecturi. Promo-LEX a precizat că majoritatea parlamentară și opoziția au votat în consens cel puțin opt proiecte de lege.

Conform Asociației, transparența decizională a fost afectată în cazul a 20 dintre cele 21 de proiecte de lege adoptate în cadrul celor două ședințe, ceea ce reprezintă 95,2% din totalul proiectelor votate. Principalele deficiențe constatate au fost: nerespectarea termenului minim de 10 zile lucrătoare pentru prezentarea recomandărilor părților interesate în cazul a 12 proiecte de lege; nepublicarea înaintea ședințelor plenare a rapoartelor comisiilor parlamentare, a avizelor Direcției Generale Juridice și a altor documente aferente pentru toate cele 20 de proiecte vizate; aprobarea rapoartelor comisiilor parlamentare chiar în ziua examinării în plen pentru 13 proiecte de lege; examinarea în plen, la doar două zile de la înregistrare, a 12 proiecte de lege, fapt criticat de reprezentanții a cinci fracțiuni parlamentare din opoziție.

Amintim că, pe 24 iulie, opoziția parlamentară a acuzat că se votează legi în grabă. Dacă unii deputați au propus organizarea zilnică a ședințelor și examinarea a cel mult cinci proiecte pe zi, alții au venit cu un „simbol” al ședinței din 24 iulie – 1 113 foi, care însumau cele peste 20 de proiecte aflate pe ordinea de zi. Președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, i-a îndemnat pe deputați să se apuce de lucru. „Văd că așa de tare vi-i a lucra, că iaca de 24 de minute tot discutăm când lucrăm”, a adăugat Grosu. Detalii AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: