фото: mae.md

Arhitecta-șefă a primăriei Durlești – găsită de ANI cu avere nejustificată de peste 260 mii lei. Reacție: „Aberații” 

Arhitecta-șefă a Primăriei Durlești, Angela Durleștean, a fost găsită cu o diferență de peste 260 de mii de lei între veniturile obținute și averea dobândită de aceasta și familia sa între 2016 și 2023. Informația a fost comunicată de Autoritatea Națională de Integritate (ANI), care a decis să sesizeze instanța de judecată urmare a unui control în privința Angelei Durleștean. Instanța va decide dacă să confiște sau nu averea nejustificată găsită de ANI și dacă aceasta va fi decăzută din dreptul de a exercita o funcție publică sau o funcție de demnitate publică pe o perioadă de 3 ani. Durleștean a calificat cele constatate de ANI drept „aberații”, menționând că va contesta în instanță documentul.

Sesizarea către ANI și punctul de vedere al Angelei Durleștean

Autoritatea Națională de Integritate a fost sesizată să verifice dacă Angela Durleștean a încălcat regimul juridic al declarării averii și intereselor personale în mai 2023. Potrivit instituției, Durleștean este angajată în calitate de arhitect al Primăriei Durlești începând cu luna iulie 2007.

Ulterior, în cancelaria Autorității a fost înregistrat punctul de vedere al Angelei Durleștean.

Per ansamblu, asupra omisiunilor din declarațiile de avere și interese personale vă menționez că ele, în cea mai mare parte, se datorează faptului că eu nu am studii juridice dar tehnice și nu amabilități de a înțelege toate obligațiile ce derivă din calitatea de subiect al declarării. Respectiv omisiunile admise nu se datorează unor tăinuiri intenționate, ci unor scăpări mult prea ne-intenționate. Astfel spus, având în vedere că în privința mea a fost dispusă inițierea procedurii de control, abia la această etapă, consultând cu amănunțire cadrul legal, mi-am dat seama despre amplitudinea și seriozitatea obiectului declarării”, a comunicat Durleștean într-o adresare către ANI.

În reacție, ANI a declarat că „necunoașterea legii nu exonerează subiectul controlului de răspundere, în contextul în care acesta a avut obligația cunoașterii actelor normative aplicabile funcției deținute”.

Constatarea ANI și reacția arhitectului-șef

Urmare a controlului, ANI a constatat că Angela Durleștean a încălcat regimul juridic al declarării averii și intereselor personale. Instituția a constatat „diferență substanțială și deținerea averii cu caracter nejustificat în mărime de 263218,34 lei”. Diferența a fost constatată între averea dobândită și veniturile obținute în perioada 1 august 2016 – 9 iunie 2023 de către Angela Durleștean și membrii de familie a acesteia.

ANI a decis transmiterea prezentei cauze în instanța de judecată competentă spre examinare „în vederea dispunerii confiscării averii nejustificate”. Totodată, instituția a decis să sesizeze autoritatea responsabilă de numirea în funcție a Angelei Durleștean „în vederea încetării raporturilor de muncă sau de serviciul ale acesteia”.

„Se decade, dna Angela Durleștean din dreptul de a exercita o funcție publică sau o funcție de demnitate publică, cu excepția funcțiilor eligibile, pe o perioadă de 3 ani de la data rămânerii definitive a actului de constatare sau, respectiv, rămânerea definitivă și irevocabilă a hotărârii judecătorești prin care se confirmă existența averii nejustificate, cu înscrierea în Registrul de stat al persoanelor care au interdicție de a ocupa o funcție publică sau de demnitate publică”, se mai arată în decizia ANI.

Potrivit ANI, Durleștean are dreptul să conteste actul de constatare în termen de 30 de zile de la emiterea acestuia, la Curtea de Apel Chișinău.

Într-un comentariu pentru Ziarul de Gardă, arhitecta-șefă a calificat concluziile ANI drept „aberații”, menționând că va contesta în instanță documentul.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

sis.md

Mărfuri pentru avioane militare, exportate ilegal din Moldova în Rusia. SIS și PCCOCS: valoarea depășește 21 mln lei

O schemă de export ilegal al mărfurilor cu dublă utilizare către companii din Federația Rusă, afiliate complexului militar-industrial și supuse sancțiunilor internaționale, a fost anihilată de Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și procurorii PCCOCS. Potrivit autorităților, valoarea exporturilor investigate depășește 21 de milioane de lei.

Conform SIS și PCCOCS, în perioada 2022 – prezent, o companie din Republica Moldova ar fi exportat sisteme de control și măsurare a semnalelor electrice de la senzori utilizați la motoarele aeronavelor de instruire de tip ЯК-130 și avioanelor de luptă СУ-27 în sumă de 21 de milioane de lei

Potrivit sursei citate, pentru a ascunde adevărata destinație a mărfurilor și a induce în eroare autoritățile vamale, produsele ar fi fost declarate drept „aparate de reciclare a deșeurilor”. Totodată, compania nu ar fi solicitat și nu ar fi obținut autorizațiile necesare pentru exportul mărfurilor cu dublă utilizare.

SIS și PCCOCS precizează că, pentru a ascunde beneficiarul final, reprezentanții companiei ar fi creat o firmă în Federația Rusă, prin intermediul căreia bunurile erau importate și livrate ulterior unei entități afiliate complexului militar-industrial rus, aflată sub sancțiuni internaționale. De asemenea, susțin autoritățile, documentația tehnică, caietele de sarcini și rezultatele testărilor ar fi fost coordonate direct cu beneficiarul final din Rusia.

Pe 24 iunie 2026, ofițerii SIS și procurorii PCCOCS au efectuat 6 percheziții, în cadrul cărora au fost ridicate componente ale sistemelor de control și măsurare, echipamente informatice, telefoane mobile, documente tehnice și contracte relevante pentru cauza penală.

Bunurile și documentele ridicate urmează să fie supuse expertizelor și examinării în cadrul urmăririi penale, cu respectarea prezumției nevinovăției persoanelor vizate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: