Facebook/Centrul Naţional Anticorupţie

Arhitectul-șef al raionului Hâncești, reținut într-un dosar de corupție

Centrul Național Anticorupție (CNA) a anunțat că, în dimineața zilei de 5 iunie, a fost reținut arhitectul-șef al raionului Hâncești. Reținerea, potrivit instituției, a avut loc într-un dosar de corupere pasivă, activă și abuz de serviciu. 

Reprezentanții CNA au declarat că funcționarul este bănuit de perceperea mijloacelor financiare ilicite pentru perfectarea actelor permisive de recepție finală a unor imobile din raza raionului.

Începând cu anul 2022, arhitectul-șef al raionului Hâncești împreună cu persoane publice din cadrul administrației publice locale ar fi creat o schemă infracțională de pretindere și primire sistematică a mijloacelor bănești de la administratori ai persoanelor juridice, de la beneficiari ai bunurilor imobile și de la intermediari, în vederea eliberării actelor de recepție finală a construcțiilor deja edificate”, au precizat reprezentanții CNA.

Instituția a mai constatat că „doar avansul perceput pentru pregătirea documentelor era de 3000 de lei, iar în perioada documentării au fost eliberate acte pentru cel puțin 12 imobile, preponderent case la sol”.

În această dimineață, CNA și procurorii PCCOCS au efectuat 16 percheziții care au vizat domiciliile și automobilele a 14 bănuiți, dar și birourile unor instituții din cadrul administrației publice locale. Arhitectul-șef a fost reținut pentru 72 de ore, iar cele 14 persoane urmează să fie audiate la sediul CNA”, au comunicat responsabilii de la CNA.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.


If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

PAS își retrage sprijinul pentru un primar. Presă: edilul este suspect de crimă

PAS i-a  retras sprijinul politic primarul localității Frumușica, din raionul Florești. Decizia vine după ce în presă a apărut informația că edilul este suspectat pentru comiterea unui omor.

Cu referire la primarul localității Frumușica, din raionul Florești, suspectat pentru comiterea unui omor acum 7 ani, precizăm următoarele: astăzi dimineața i-a fost retras sprijinul politic prin decizia Biroului Permanent Național al PAS. Acesta nu a fost niciodată membru PAS, deși la ultimele alegeri locale a candidat din partea formațiunii. Sperăm că organele de drept își vor îndeplini datoria în elucidarea cazului, iar făptașul va fi pedepsit după lege”, au precizat reprezentanții PAS.

Declarația vine după ce portalul pulsmedia.md a scris că primarul Victor Boicu, în vârstă de 38 de ani, a fost încătușat în data de 13 august, fiind suspectat că ar fi omorât în bătaie lucrătorul unei ferme de bovine, pe care ar fi deținut-o.

Nici Procuratura Generală a Republicii Moldova și nici Inspectoratul General al Poliției nu au comentat deocamdată informațiile.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: