Balul absolvenților, planificat la GagauziyaLand, amânat. Nu și „petrecerea festivă”

Balul absolvenților din Găgăuzia, planificat pentru 21 iunie la „GagauziyaLand”, a fost amânat. Cel puțin asta a comunicat șefa Direcției principale pentru educație din Găgăuzia, Natalia Kristeva, adăugând că decizia a fost luată după ce regiunea s-a confruntat „cu o opoziție dură din partea autorităților centrale” și cu „presiuni”. Anunțul vine după ce Ministerul Educației a interzis participarea elevilor la evenimentul organizat pe teritoriul parcului și i-a atenționat pe directorii instituțiilor de învățământ asupra responsabilității personale în cazul implicării în organizare sau participare. Totuși, Kristeva a precizat că, pe 21 iunie, în parc va avea loc o petrecere festivă „la care pot participa absolvenții noștri, la dorința lor”.

„Într-adevăr am planificat să facem balul absolvenților pe teritoriul parcului. (…) În primul rând este o locație frumoasă. (…) Totul ni s-a oferit gratis. (…) Și cel mai principal – siguranța. Parcul oferă posibilitatea de control, neacordând acces persoanelor în stare de ebrietate. (…) Totuși ne-am confruntat cu o opoziție dură din partea autorităților centrale. În adresa directorilor școlilor noastre s-au început presiuni. (…) Nu vom risca cu siguranța copiilor noștri, părinților și profesorilor. De aceea, luând în considerare toți factorii, noi am luat o decizie responsabilă să amânăm desfășurarea balului. Despre data desfășurării evenimentului se va anunța ulterior”, a comunicat Natalia Kristeva într-un video publicat de Gagauznews.

Totuși, ea a ținut să adauge că „sâmbăta aceasta, administrația parcului totuși a decis să desfășoare o petrecere festivă pentru tot tineretul găgăuz”. „Este un eveniment neformal, la care pot participa absolvenții noștri, la dorința lor”, a adăugat aceasta.

***

Pe 18 iunie, Ministerul Educației a raportat că, în parcul de distracții „GagauziyaLand” din satul Congaz, este planificat pentru 21 iunie „Balul Absolvenților al Găgăuziei 2025”. În acest context, ministerul a interzis participarea elevilor la eveniment. Instituția a motivat decizia prin faptul că parcul nu a fost dat în exploatare conform cerințelor legale și că, în incinta acestuia, au avut loc deja incidente grave soldate cu vătămări corporale. Ministerul a atenționat directorii instituțiilor de învățământ din Găgăuzia asupra responsabilității personale în cazul implicării în organizarea sau participarea la eveniment.

Amintim că, pe 16 mai curent, șapte funcționari publici — inclusiv un primar și adjunctul său — au fost trimiși în judecată, fiind acuzați că au recepționat necorespunzător lucrările de construcție ale parcului de distracții „GagauziyaLand” din Comrat. Potrivit anchetei, la 16 august 2024, comisia de recepție finală ar fi semnat actul de dare în exploatare, deși construcția prezenta abateri tehnice și lipsa unor date esențiale privind siguranța.

În urma acestor neglijențe, la doar câteva zile de la inaugurare, un copil de 10 ani a fost rănit pe una dintre instalațiile parcului și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Cei șapte funcționari riscă amenzi și interdicția de a ocupa funcții publice timp de până la cinci ani, dacă vor fi găsiți vinovați.

Reamintim în acest context că parcul „GagauziyaLand” a fost promis de bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, în campania electorală. Construcția sa a fost finanțată de oligarhul fugar Ilan Șor, condamnat definitiv într-un dosar din frauda bancară. Parcul de distracții a fost inaugurat în august 2024, fără un aviz din partea organelor abilitate.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Voronin cheamă la revoluție/ Căldura nu cedează/ Ce așteaptă moldovenii de la alegeri?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Voronin chemă la unitate în lupta cu „forțele întunecate”
— Dumbravan a preluat conducerea Procuraturii Anticorupție
— Cuvinte mari, așteptări reale. Mai au încredere moldovenii în politicieni?
— Reformele în domeniul educației promise de blocul „Alternativa”
— Primele zile de toamnă: Cod Galben de caniculă
— Averea nejustificată a fostului primar de Negureni, în proprietatea statului
— Bookfest 2025 la Chișinău: cinci zile dedicate cărților
— Ceban a ajuns în Italia, deși are interdicție de intrare în Schengen
— Partidul „Platforma DA” pierde teren la Fălești. Echipa a aderat la PSDE
— Suspect reținut pentru omorul fostului președinte al Radei Supreme
— O diplomată din Polonia este noua ambasadoare a UE în Moldova
— Nicușor Dan susține că a felicitat Moldova de Ziua Independenței
— Locuitorii de la Botanica se plâng de șanțuri periculoase și întuneric în parc
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: