Boldurești: Nicanor Ciochină, învinuit de moartea unui copil, reales primar: a obținut cele mai multe voturi la alegeri

Nicanor Ciochină, învinuit că ar fi accidentat mortal un copil și a fugit de la locul accidentului, a obținut cele mai multe voturi în turul al doilea al alegerilor locale din comuna Boldurești, raionul Nisporeni. Acesta a fost reales primar cu o diferență de 13 voturi – a obținut 615 voturi, iar contracandidatul său, 602. Menționăm că pe 1 iunie au avut loc alegeri locale noi și în alte localități: în satul Tabani din raionul Briceni, unde a câștigat un candidat independent; în comuna Chiperceni din raionul Orhei – unde a învins candidatul Partidului Național Moldovenesc; și în satul Talmaza din raionul Ștefan Vodă – unde a câștigat, de asemenea, un candidat independent.

Pe 1 iunie a avut loc turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar în comuna Boldurești din raionul Nisporeni, satul Tabani din raionul Briceni, comuna Chiperceni din raionul Orhei și satul Talmaza din raionul Ștefan Vodă. În turul doi de scrutin, se consideră ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi. Comisia Electorală Centrală a atras atenția că rezultatele poartă un caracter preliminar.

La Boldurești, Nicanor Ciochină a obținut cele mai multe voturi – 615, ceea ce reprezintă 50,53%. Contracandidatul său, Sergiu Bulicanu, a acumulat 602 voturi, adică 49,47%. Menționăm că ambii au participat la scrutin în calitate de candidați independenți.

În satul Tabani din raionul Briceni, cele mai multe voturi le-a obținut candidatul independent Vasile Sîtari – 597, ceea ce reprezintă 62,12%. Contracandidata sa, Tatiana Bolduma, care a candidat din partea Partidului Social Democrat, a acumulat 364 voturi, adică 37,88%.

În comuna Chiperceni din raionul Orhei, cele mai multe voturi le-a obținut Ion Botnari, candidat din partea Partidului Național Moldovenesc. Acesta a acumulat 651 de voturi, ceea ce reprezintă 64,65%. Contracandidata sa, Valentina Surchicin, care a reprezentat Partidul Acțiune și Solidaritate, a obținut 356 de voturi, adică 35,35%.

În satul Talmaza din raionul Ștefan Vodă, cele mai multe voturi le-a acumulat candidatul independent Vasile Leșan, care a obținut 1045 voturi, ceea ce reprezintă 54,34%. Contracandidatul său Victor Pronoza, care a candidat din partea Partidului Socialiștilor, a obținut 878 voturi, adică 45,66%.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Inquam Photos / Octav Ganea

Congresul PNL: Bolojan, reales președinte. Se cere demisia a 5 membri, inclusiv Adrian Veștea

Ilie Bolojan a fost reales președinte al Partidului Naţional Liberal (PNL). Decizia a fost luată pe 21 iunie, în cadrul Congresului Extraordinar al partidului. Totodată, au fost adoptate două hotărâri, printre care „reconfirmarea poziției PNL de a nu mai face coaliție cu PSD, precum și excluderea din partid a acelor membri ai PNL care ar vota, susține sau participa la crearea unui guvern cu PSD”. O altă hotărâre prevede solicitarea demisiei din partid a unor membri, printre care Adrian Veștea. Anunțul a fost făcut de reprezentanții PNL.

Potrivit PNL, Congresul l-a reales pe Ilie Bolojan în funcția de președinte al partidului cu 1 769 de voturi, reprezentând 96% din voturile exprimate de delegați. Partidul a precizat că Bolojan a fost ales pe baza moțiunii „Modernizare cu Rădăcini”, împreună cu o echipă din care fac parte: Dan Motreanu (prim-vicepreședinte), Robert Sighiartău (secretar general), Mircea Abrudean, Oana Gheorghiu, Gabriela Horga, Alexandru Muraru, Siegfried Mureșan, Dragoș Pîslaru, Ioan Popa și Florin Roman (vicepreședinți). 

„Cel mai important lucru pe care l-a demonstrat partidul nostru este că se poate guverna și altfel în România: se poate guverna cu respect pentru banul public, se poate guverna fără aroganță, se poate guverna spunându-le oamenilor adevărul, se poate guverna stabilind reguli care sunt valabile pentru toată lumea, iar banul public, adunat din munca grea a celor care muncesc zi de zi în companiile și fabricile din România, să nu fie risipit”, a afirmat Bolojan în discursul său din fața Congresului Extraordinar.

El a afirmat că „PNL este de partea bună a istoriei” și a propus liberalilor „un nou drum, bazat pe valorile liberale”. „Eu vă propun reconstrucția unui partid demn, curajos, principial, care să recâștige încrederea românilor și, odată reconstruit, el însuși să fie o forță de reconstrucție a României. (…) Vom reveni la guvernare, dar nu prin compromis, nu suportând minciuni și decontând fuga de răspundere a altora. Vom reveni la guvernare ca un partid mare, care pune cu adevărat în aplicare proiectul său pentru România puternică, modernă și prosperă”, a declarat Bolojan.

Potrivit PNL, Congresul Extraordinar a adoptat două hotărâri. „Prima hotărâre reconfirmă poziția PNL de a nu mai face coaliție cu PSD, precum și excluderea din partid a acelor membri ai PNL care ar vota, susține sau participa la crearea unui guvern cu PSD. A doua hotărâre solicită demisia din partid a domnilor Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea și Hubert Thuma, precum și a doamnei Alina Gorghiu, urmând ca, în cazul neprezentării demisiilor până pe 22 iunie 2026, ora 12, să fie demarate procedurile de excludere”, a adăugat partidul.

Totodată, potrivit partidului, a fost modificat statutul PNL „pentru a se introduce formula moțiunilor în privința candidaturilor în cadrul congresului, pentru a se crea Biroul Permanent Național ca principală structură internă de conducere a PNL și pentru a se întări disciplina de partid”.

***

Amintim că România nu mai are Guvern cu puteri depline după ce, pe 5 mai, Ilie Bolojan și cabinetul său de miniștri au fost demiși printr-o moțiune de cenzură depusă de Partidul Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR). PSD a făcut parte din coaliția de guvernare condusă de Bolojan, însă în aprilie i-a retras sprijinul politic, invocând nemulțumiri față de măsurile de austeritate și politicile de reducere a deficitului bugetar. După ce Bolojan a refuzat să demisioneze, social-democrații și-au retras miniștrii din Executiv și, ulterior, au depus, împreună cu AUR, moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului.

În prezent, Cabinetul Bolojan exercită atribuții interimare până la învestirea unui nou executiv.

Pe 4 iunie, Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac, europarlamentar și consilierul său onorific pentru relația cu românii de pretutindeni, să formeze Guvernul. Partidul Național Liberal a declarat că nu va susține un cabinet de miniștri condus de Eugen Tomac și a subliniat că PSD ar trebui să-și asume formarea Executivului, după ce a dărâmat Guvernul Bolojan.

Pe 14 iunie, Nicușor Dan a anunțat că Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat al României. Totodată, a anunțat nominalizarea lui Adrian Veștea, membru al PNL, pentru funcția de premier. După anunțul noii nominalizări, Ilie Bolojan, liderul PNL și prim-ministru interimar, a declarat că Nicușor Dan nu a informat formațiunea în prealabil despre intenția de a-l desemna pe Adrian Veștea pentru funcția de premier. Tot atunci a anunțat că, în perioada „imediat următoare”, PNL va organiza o ședință a Biroului Politic Național pentru a lua o hotărâre oficială.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: