Cadavrul lui Navalnîi, de negăsit. Reprezentanții opozantului rus: „Nu este la morgă. Întoarceți-l familiei”

Cadavrul opozantului rus Alexei Navalnîi, moartea căruia a fost calificată de Occident ca fiind un omor la comanda regimului lui Putin, ar fi dispărut. Trupul neînsuflețit nu a fost găsit la morga din Salekhard, deși mama politicianului a fost trimisă anume acolo, și nici la centrul de medicină din orașul rusesc. Declarațiile au fost făcute de purtătoarea de cuvânt al lui Navalnîi, Kira Iarmîsh.

„Avocatul și mama lui Alexei au ajuns la morga Salekhard. Este închis, în ciuda asigurărilor coloniei că funcționează și că trupul lui Navalnîi este acolo. Avocatul a sunat la numărul de telefon indicat pe ușă. I s-a spus că este a șaptea persoană care a sunat astăzi. Nu au cadavrul lui Alexei la morgă”, a declarat purtătoarea de cuvânt a opozantului rus, Kira Iarmîsh, potrivit Meduza.

Un jurnalist de la publicație Astra a telefonat la centrul de medicină legală din Salekhard. Reprezentanții CML i-ar fi spus jurnalistului că „nu au acceptat niciun cadavru din colonii” și l-a sfătuit să contacteze Comisia de anchetă.

Reprezenta lui Navalnîi a venit ulterior cu un comentariu. Potrivit ei, „ este evident că colonia minte” și că reprezentanții penitenciarului „fac totul pentru a ascunde cadavrul” lui Navalnîi. Ea a menționat că cauza oficială a morții lui Navalnîi nu a fost încă numită, așa că nu există nimic care să confirme versiunea propagandiștilor conform căreia Navalnîi ar fi murit din cauza unei tromboze.

„În mod clar, încearcă să-și ascundă urmele, așa că ascund cadavrul lui Navalnîi. (…) Nu există nicio îndoială că crima a fost plănuită. Până acum nu avem alte date decât confirmarea oficială a morții din colonie. Cerem ca trupul lui Navalnîi să fie returnat familiei sale și îndemnăm pe toată lumea să-l ceară împreună cu noi. (…) Am văzut cu toții înregistrarea lui Alexei de la tribunal, joi. A zâmbit și a glumit, iar acest lucru indică încă o dată că moartea lui nu ar fi putut avea loc din cauze naturale”, a mai spus Kira Iarmîsh.

Precizăm că mama lui Alexei Navalnîi a ajuns astăzi la închisoarea din Cercul Polar în care politicianul își ispășea pedeapsa. Ofițera de presă a lui Navalnîi a declarat anterior că mama lui a primit un certificat potrivit căruia Navalnîi a murit pe 16 februarie, la ora 14.17. Reprezentanții coloniei i-ar fi spus femeii că trupul neînsuflețit al fiului său se află la morga din Salekhard. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Calea Ferată din Moldova

Un nou accident feroviar: mașină cu cinci persoane, inclusiv trei minori, lovită de o locomotivă

În Republica Moldova crește numărul accidentelor la trecerile la nivel de cale ferată. Dacă în 2025 au fost înregistrate 10 cazuri, în 2026, până în luna iunie, au fost documentate 12. Datele au fost comunicate pe 8 iunie de întreprinderea „Calea Ferată din Moldova” (CFM), care a raportat un nou accident. Potrivit întreprinderii, un automobil cu cinci persoane la bord, inclusiv trei minori, a ajuns în fața unei locomotive pe sectorul Cimișlia-Zloți.

Întreprinderea a atenționat asupra creșterii alarmante a numărului de incidente și accidente feroviare în Republica Moldova.

„Dacă pe parcursul anului 2025 au fost înregistrate 10 astfel de cazuri, de la începutul anului 2026 au fost documentate deja 12! Cel mai recent incident s-a produs în seara zilei de 6 iunie 2026, la trecerea la nivel de la km 97, pe sectorul Cimișlia–Zloți, unde un automobil cu cinci persoane la bord, inclusiv trei minori, a pătruns în fața unei locomotive. În urma impactului nu au fost înregistrate victime, însă atât automobilul, cât și locomotiva au fost semnificativ deteriorate”, a comunicat întreprinderea.

CFM a solicitat șoferilor să respecte regulile de circulație și semnalizarea la trecerile la nivel cu calea ferată. „Traversarea căii ferate se va efectua exclusiv prin locurile special amenajate și semnalizate; Este interzisă trecerea peste linii în fața trenurilor aflate în mișcare sau staționate; Nu se admite aflarea, deplasarea sau staționarea pe liniile de cale ferată ori în zona de siguranță a acestora; Conducătorii auto sunt obligați să respecte indicatoarele și semnalele de la trecerile la nivel cu calea ferată; Părinții și cadrele didactice sunt îndemnați să informeze copiii și tinerii despre pericolele existente în zona căii ferate”, a menționat întreprinderea.

În contextul accidentului raportat de CFM pe sectorul Cimișlia–Zloți, NewsMaker a solicitat mai multe detalii de la poliție.

Amintim că ultimul accident raportat de CFM înainte de acesta a avut loc pe 31 mai, în comuna Gangura din raionul Ialoveni, după ce un șofer nu s-ar fi asigurat la traversarea căii ferate, iar mașina sa a fost lovită de o locomotivă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: