Poliția Republicii Moldova

Cahul: Un bărbat de 72 de ani a decedat, după ce s-a tamponat cu bicicleta într-un automobil

Un bărbat în vârstă de 72 de ani a decedat, după ce s-a tamponat cu bicicleta într-un automobil. Accidentul a avut loc în municipiul Cahul, astăzi, 8 august. 

Oamenii legii au stabilit că bărbatul a ieșit de pe un drum adiacent, pe bicicletă, și s-a tamponat într-un automobil de model Dacia Duster, condus de un bărbat de 57 ani.

În urma impactului, victima a căzut de pe bicicletă și s-a lovit cu capul de bordura carosabilului. Bărbatul a decedat până la sosirea medicilor.

Șoferul automobilului a fost supus testului Drager, care a arătat lipsa alcoolului în aerul expirat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mediu.gov.md

Pe malul râului Tigheci prinde viață o nouă pădure: au fost plantați puieți pe 9 hectare

Pe malul râului Tigheci, în comuna Cania, au fost plantate 9 hectare de puieți în această primăvară. Anunțul a fost făcut într-un comunicat de Ministerul Mediului.

Potrivit instituției, puieții cresc sănătoși și au atins o rată de prindere de peste 80%.

Noua pădure aduce beneficii atât pentru mediu cât și pentru comunitate: aer mai curat, sol protejat și consolidarea malurilor râului Tigheci, reducând riscul de eroziune și contribuind la protejarea resurselor de apă”, a menționat Ministerul Mediului.

Pentru a proteja noua pădure de eventuale incendii de vegetație, în jurul terenului împădurit, silvicultorii au amenajat fâșii mineralizate – zone de sol curățate complet de vegetație și bine prelucrate. „Aceste zone vor servi ca o barieră de protecție, împiedicând focul să se extindă spre puieți în cazul izbucnirii unui incendiu în apropiere”, a precizat ministerul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: